1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5 katlı bir binanın tamamında mobilya imalatı yapan bir firmada yangın güvenliği/yasal zorunluluklar

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 24 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    50 çalışanı olan, 5 katlı bir binanın tamamında mobilya imalatı yapan bir firma ile çalışmaya başladım. İlk tespitlerime göre yangın çıkması durumunda bırakın müdahale etmeyi personelin kaçış yolu bile yoktur. Tek çıkış var. Mevcut eksikleri yazmayacağım hiç bir şeyin olmadığını düşünün.Bu firmanın yasal olarak yangın ile ilgili yapması gereken önleyici tedbirler nelerdir ? Amaç ölümlü bir kazanın olmaması için yapılması gerekenleri işverene eksiksiz bildirip yapılmasını sağlamak. Ivır kıvır hariç gerçekten önleyici ve hayat kurtarıcı tedbirlerinizi yazmanızı isteyeceğim. İstediklerimin yapılmaması halinde sanırım ilk defa bakanlığa şikayet edeceğim. Ek: Cilahane de var.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yürürlükte Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik

Sonuç olarak,

Yangın yükü hesaplamaları yapılması önemli,
    yanıcı ve tutuşturucu maddeler fazla,
    toz var ve havalandırma tesisatı şart,
    Yangın merdiveni var mı?
    Acil durum kaçış kapıları,özellikleri önemli,
    Yangın Alarm sistemi,yangın dedektörleri var mı?
    Yağmurlama sistemi zorunlu mu?
    Taşınabilir yangın tüpleri var mı?Özellikleri ne olmalıdır?
    Kullanılan kimyasallar nelerdir?Depolama alanı var mı?Tehlikeli atık alanı mevcut mu?

3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Benim önerim ise şu yönde olacaktır.
    Mobilya imalatı, talaş, ahşap, kısacası yangına çok müsait yerler. Burası ticari bir alan olarak düşünüldüğünde tüm makinalar ve üretim iç içedir . Yaptırabilirseniz her üretim masası için, her kademe için kontrollü alanları arttırın. Mesela ahşap kesilen, işlenen, zımparalanan yer 1 katın tamamı ise, bunu 5 ayrı kompartman sistemi ile her işlemi ayrı ayrı yapılacak bölmelere ayırttırmaya çalışın. Her bölge için de inşaat işlemi sonunda özel yangın dedetör ve söndürme sistemi uygulaması talep edin. Alanları ne kadar çok hale getirirseniz, takibiniz de o derece kolay olacaktır bu yerler için. Tabiki de temizlik ilk şart. Temizlik personel veya makine miktarını da en az 2-3 misli arttırarak önlemleri çoğaltabilirsiniz.
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Erkan Bey mevzuatta geçeni açık bir şekilde belirtmiş zaten.Benim önerim kısım kısım ilerlemeniz olacaktır.Bu binada hiç bir şey yokmuş diye düşünecek olursak birinci aşama çalışanların güvenliği.Kaçış yollarının yapılması ve koridorlarının açılması.Yangın çıkış kapılarının belirlenmesi olmalı.İkinci olarak yangına ilk müdahale ekipmanlarının temini ve eğitim.Böyle bir başlangıç yaparsanız gerisi gelir umarım
  5. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Kesinlikle katılmakla birlikte her bölmenin yangın yalıtımıyla ayrılmasını eklemek isterim. Mdf den paravan çekilmesinden ziyade tuğla örmek gibi. Her katın merdiven çıkışlarına yangına dayanıklı kapı müdahaleyi ve yangının büyümesini önleyecektir.
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Söylemeye çalıştığım sistem aynen o şekilde @Hasan Can Özdenli
    Dediğiniz gibi yangına dayanıklı kompartmanlar ile hem zaman kazanılmış hem de farklı yangın takip ve mücadele yöntemleri ile en az hasarla sorunu çözmüş olabiliriz.