1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

50 nin altında az tehlikeli işletmeye osgb den alınan eğitim hizmeti

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Funda-3426 tarafından 16 Şubat 2015 başlatılmıştır.

  1. Funda-3426 İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İzmir'de tek personelin eğitimi için bir OSGB ile anlaşmak istedim fakat her eğitimde isg katipten sözleşme yapmanın zorunlu olduğu söylenildi. İlgili yönetmeliği buldum. Teyit ettim. Söyledikleri doğruydu. Bizim gibi çalışanı çok sık değişen her şubesi farklı sigorta siciline sahip çok şubeli kurumların aldığı her hizmet için OSGB ile geçici dahi olsa isg katipten sözleşme yapılması gerekmekteymiş!..

    Bunun üzerine Ankara'daki şubelerimiz için yeni çalışmaya başladığımız kuruma soru sordum. Neden eğitim verdiğiniz halde isg katipten sözleşme talep etmediniz.? Aldığım cevap şöyleydi; ben iki firma sahibi olarak, personellerinize verdiğim eğitimleri OSGB kurumumdan değil Eğitim ve danışmanlık kurumumdan fatura ediyorum. Eğitim ve danışmanlık kurumunun isg katipten sözleşme yapma yetkisi yok, ancak verilen eğitimler fatura edilir ve geçerlidir.

    Bu konuşmadan sonra, bana sanki yönetmelikteki bir boşluk kullanılıyor gibi geldiysede hala aydınlanmış değilim.

    Yalnız kesin emin olduğum bir şey var ki OSGB ler faturalandırdıkları hizmetleri İSG Katipten göstermek zorundalar yoksa ceza puanı yazılıyor;
    18.Aralık.2014 / 29209)- İş Güvenliği Hizmetlerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik-Ek 7 - Osgbler için ihtar tablosu- Madde 15

    Şimdi kafamı kurcalayan şey şu ki; 30 Şubemize sözleşme yaptık sayıyorum.
    Ya merkezin sigorta sicil no.suna bağlı il dışında işe başlayan saha görevlileri için OSGB den nasıl hizmet alacağız ? Merkezin İş güvenliği uzmanı var ama Erzurum, Konya, Bursa.. kısacası Türkiye'nin neredeyse her iline işe başlayan personel için iş güvenliği eğitimi veremez..Personel de istanbula gelemez..

    Her ildeki personelin gittiği OSGB geçici sözleşme mi yapacak merkez için.(Merkezin tam zamanlı uzmanı mevcutken...)
    Sayın uzmanlar, osgb sahipleri; görüşlerinizi bekliyorum.

    Saygılar..
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer şubelerin farklı SGK sicil numaralı varsa ki muhtemelen öyledir. her biri farklı birer işyeri olarak kabul edilir. Eğer uzmanınız sizin bünyenizde çalışıyor ise, şubelerin farklı illerde olmasının herhangi bir önemi yok. uzman süresi yettiği kadar işyerine il sınırı olmadan bakabilir. Fakat uzman istihdamı OSGB üzerinden yapılıyorsa sadece komşu illere bakabilir. Çözüm olarak OSGB de çalışan uzman sizle de sözleşme yapıp size OSGB haricinde hizmet verebilir ve ücret farkını OSGB ye ödeyebilirsiniz.
  3. oknkrkş1987 İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    merhabalar. 5o'den fazla çalışanı olan bir şirketin iş sağlığı ve güvenliği uygulama süreci için örnek dosya varmı acaba?varsa yardımcı olabilirmisiniz?
  4. Mete İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Funda Hanım;
    30 şubemiz derken 30 tane ayrı SGK sicil numarasına sahip işyerinden bahsediyor iseniz;
    30 tane ayrı ayrı işyeriniz var demektir. Bu da her işyeri için İSG Katip'ten anlaşacağınız bir iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi gerektirir.
    "merkezin sigorta sicil no.suna bağlı il dışında işe başlayan saha görevlileri" dediğiniz çalışanların işi hep il dışında ise ve merkezde bir görevleri yoksa zaten onların merkeze değil hangi ilde iseler oranın sicil numarası altında işlem görmeliler, yani oranın çalışanı olmalı hatta oranın uzman, hekiminden eğitim, sağlık raporu vs. alınmalıdır.
    Ama bahsettiğiniz bu kişiler eğer belirli zamanlar için merkezden ayrılıp il dışına çıkıyor ve işlerini bitirdikten sonra merkeze tekrar geri dönüyor iseler zaten merkez işyeriniz için hizmet aldığınız iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmetini verebilecektir.