1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! 500 bin mevsimlik işçinin sosyal güvencesi yok

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  500 bin mevsimlik işçinin sosyal güvencesi yok
  [​IMG]

  HABİB GÜLER - ANKARA
  8 Temmuz 2015, Çarşamba

  İşçi Sağlığı ve İş Meclisi'nin raporunda 2015'in ilk altı ayında en az 794 işçi hayatını kaybetti. Ölümlerin çoğu işçileri taşıyan servislerin karıştığı trafik kazalarında meydana geldi. Manisa'da 15 işçinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası, mevsimlik tarım işçilerinin ilkel şartlarda ve hiçbir sağlık güvencesi olmadan çalıştıklarını gözler önüne serdi.

  Önceki gün Manisa'da 15 mevsimlik işçinin trafik kazasında hayatını kaybetmesi, sayıları 500 bini bulan mevsimlik işçilerin sorunlarını yeniden gündeme getirdi. CHP, mevsimlik işçilerin sorunlarının tespit edilip çözülmesi talebiyle TBMM'de bir araştırma komisyonu ve genel görüşme talep etti. Meclis Başkanlığı'na sunulan önergelerde, daha önce konuyla ilgili kurulan komisyonun 256 sayfalık bir rapor hazırladığı ancak ilgili kurumların raporun kapağını dahi açmadığı belirtildi.

  Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sağlıksız şartlarda seyahat eden ve barınan mevsimlik işçilerle ilgili olumsuz haberler yeniden duyulmaya başlandı. Önceki gün Manisa'da 13 kadın toplam 15 mevsimlik işçinin ölümüyle sonuçlanan trafik kazası, bir kez daha Türkiye'nin kanayan yaralarından birini gündeme getirdi. CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, konuyla ilgili TBMM'de bir araştırma komisyonu kurulması talebinde bulundu. Hazırladığı önergede, “Türkiye'de her yıl yüzlerce mevsimlik tarım işçisi, ulaşım sırasında meydana gelen trafik kazaları sonucu hayatını kaybetmektedir. İşçi Sağlığı ve İş Meclisi(İSİG), yayınladığı son raporunda 2015 yılının ilk altı ayında iş cinayetlerinde en az 794 işçinin hayatını kaybettiğini açıklamıştır. 227 işçi trafik/servis kazalarında hayatını kaybederken, aynı rapora göre tarım ve orman işkolunda 168 işçi hayatını kaybetmiştir.” bilgilerini paylaşan Özel, hiçbir güvencesi olmayan ve örgütlülükten yoksun olan mevsimlik tarım işçilerinin ilkel koşullarda, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar çok düşük ücretler karşılığında çalıştıklarını kaydetti.

  GÜNLÜK 20 TL'YE ÇALIŞIYORLAR

  Yaşadıkları illerde iş imkânı bulamayan, gittikleri illerde ise sosyal güvenceden yoksun çalışan mevsimlik işçiler, günlük ortalama 20 liraya çalışıyor. İşçiler, ulaşım masraflarını karşılayamadıkları için topluca kamyonet kasalarına bindirildiğine ve trafiğe çıkması uygun olmayan araçlarla yaptıkları yolculuklarda kazalara kurban gittiklerini söyleyen CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, “Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları sorunlar hâlâ çözüme kavuşturulmamıştır. Ülkenin kanayan yaralarından biri olan mevsimlik tarım işçiliği konusu devletin doğrudan müdahale etmesi ve yapısal çözümler getirmesi gereken bir alandır.” ifadelerini kullandı. Geçen yıl Isparta'nın Yalvaç ilçesinde çalışan işçileri taşıyan midibüsün kaza yapması ve kazada 17 işçinin ölmesi üzerine 11 Kasım 2014'te TBMM'de mevsimlik tarım işçileri konusunda bir araştırma komisyonu kurulduğuna da dikkat çeken Özel, “Komisyon, Mart 2015'te raporunu tamamlamıştır. Ancak 24. Dönem yasama faaliyetlerinin sona ermesi nedeniyle söz konusu Komisyonun hazırladığı bu rapor gündeme alınamamış, TBMM'de görüşme imkânı olmamıştır.” hatırlatmasında bulundu. CHP'li Özel, ayrıca TBMM'de mevsimlik işçiler konusunda bir genel görüşme açılması talebinde de bulundu.

  TÜRKİYE UCUZ ÖLÜMLER ÜLKESİ

  Konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise TBMM araştırma komisyonlarının yaptığı çalışmaların dikkate alınmamasından yakınan Özel, Meclis Araştırma komisyonlarının ortaya bir emek koyduğunu ama tüm bu çalışmaların kağıt üstünde kaldığını ve sorumluların raporları okumadığını belirtti. Komisyonun hazırladığı raporun enine boyuna tartışılması gerektiğine dikkat çeken ve yasama faaliyetlerine ışık tutması için üzerinde konuşması gerektiğini söyleyen Özel, “Ne yazık ki bizim ülkemizde, bırakın önleyici tedbir alınmasını, bir olay yaşanıp bittikten sonra dahi kapsamlı tedbirler alınmıyor, geçiştirmelik işler yapılıyor, ülkemiz ucuz ölümler ülkesi olmaya devam ediyor. Kilosu 1,5 TL'lik asma yaprağı için 15 can gidiyor, işçi ölümleri sürüyor, yetkililer bu ortaçağ düzenini sadece ve sadece seyrediyor.” dedi.

  kaynak

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   349,7 KB
   Görüntüleme:
   9.906
 2. Mehmet Ali Tekincanlı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70433
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  merhabalar,
  Manisa egenin en büyük tarım havzasına sahip, dolayısıyla mevsimlik işçi çok fazla. ancak mevzuatta çok belirleyici madde yok maalesef. Toprak sahipleri işveren olarak iş kazalarından sonra yapması gerekenler nelerdir? Sigortasız çalıştıkları için iş kazası, vs. bildirimleri yapılıyor mu?
  Bilgi verirseniz sevinirim.