1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

530 çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde çalışanlara verilecek eğitim süresi nasıl hesaplanır?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve saidmr tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. saidmr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba arkadaşlar 530 çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde çalışanlara verilecek eğitim süresi nasıl hesaplanır ? Kişi başına yıllık 8 saat mi yoksa aylık en az 10 dk mi olmalı?
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelikte "kişi başı" tabiri "her kişi" anlamındadır. Fabrikadaki her kişi 8 saat eğitim alacak. Yeni işe başlayacak olanlar 8 saat eğitim almadan işe başlamayacak.
  3. saidmr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok tekler kürşad bey
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Yeni işe başlayacak olan iş başı oryantasyon eğitimi alır. 8 saati almadan işe başlayamaz diye bir kural yok. Yönetmelik 3 senede bir yenile diyor eğitimi az tehlikeli sınıfta.

Ama illaki bu 8 saati alıp öyle başlayacak diye birşey yok. Varsa lütfen kaynak gösterebilir misiniz ben hatırlayamadım?
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yani talha bey arkadaş doğru demiş.bak az tehlikelide 8, tehlikelide 12, çok tehlikelide 16 saattir.ve her kişi eğitim planındaki konuları ve yasal 8 saati her kişi alacaktır.ben kişi eğiitm cetvelide tutrum va hala tutarım.yani 8 saat az tehlikeli yerlere verilecek ama bu eğitimden herkes nasiplenecek.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Ağustos 2013 ---
    Yine yani;8 saat için 8 konu belirlemişse 1 saat/ders ten herkes o derslere girecek.
  6. ymimar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    3 Yılda toplam 8 saat ders verilecek.
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
    olarak her çalışan için düzenlenir.

Yani tamamı işe girişte verilir diye bir kaide yok.
  8. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    peki bu 8 saat hangi süre içerisinde (1 yıl, 2 yıl, çalışma hayatı boyunca mı?) verilecek? periyotlar uzmanın inisiyatifine mi bırakılmış?
  9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İşe girişte verebildiğiniz kadar eğitimi verin. Evet tamamen uzmanın inisiyafinde. Kaza olursa yine size soracaklar sonuçta bu çalışanın eğitimi verildi mi? diye... Ona göre programınızı yapın...
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    8 saat eğitimi işbaşında verebiliyor sa çok güzel olur bırakın versin
    eğitim şart
  11. A. Evren ERTOSUN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92188
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ayda kişi başı az tehlikelilerde 10 dakika, tehlikelilerde 15 dakika, cok tehlikelilerde 20 dakik dır. az tehlikeli bir iş yerinde 530 işçi için
    530x10=5300 dakika
    5300/60=88 saat 20 dakika gibi bir süre bulunur...
  12. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Merhabalar; az tehlikeli bir iş yerinde her çalışan 8 saat eğitim alması lazım yine 8 saatlik eğitimi 3 yılda bir tekrarlanmalı demiştir yönetmelik. en az 10 dk dediğiniz şey ise o iş yerinin uzman bulundurması gereken süreyi hesaplarken kullanılan rakamdır. 530x10 dk kadar yaklaşık 12 gün uzman bulunmalıdır gibi
  13. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    8 saat eğitim değil 10 saat...yanlış bir bilgi vermişsiniz
  14. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Anaaağm..

Sevgili C sınıfı uzman arkadaşım:

Yönetmelikte yukarıda belirttiğim üzere 8, 12 ve 16 saatlik eğitimler dışında bir rakam yok nereden bulup getiriyorsunuz bu rakamları anlamıyorum... :eek:
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    nası yani
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2013 ---
    bilgilendirirmisiniz kaynağı nedir
  16. M.Çalışkol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhabalar
    benim merak ettiğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar
    bir işyerine risk analizi ve acil eylem planı hazırladıktan sonra eğitim vermek için (bireysel olarak çalışan ) ne yapmak gerekir?
    işyeri isg katipten 1-2 günlük söşleşmemi yapar?
    ikinci sorum 3yılı nezaman nasıl doldurabiliriz deb sınıfına sınav hakkı kazanırız...
    tşk.ler
  17. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    1) Bireysel çalışıyorsanız eğitim vereceğiniz yerin resmi uzmanı olmanız gerekmekte. Bunu isg-katip üzerinden sözleşme yaparak halledebilirsiniz.

2) 3 yılı 365*3=1095 gün içinde doldurabilirsiniz. O da 94.608.000 saniyeye tekabül ediyor. Bu nasıl bir soruysa cevabı da bu işte... :D ayrıca B sınıfına geçme sınavı için 3 yıl şartını nereden çıkartıyorsunuz henüz bir yönetmelik, tebliğ veya genelge yayınlanmadı konuyla ilgili...
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ocaktan sonra zaten tehlikeli çok tehlikeli işyerleri sürekli hizmet alacak eğitim kısmına girmeyin derim
    az tehlikeli ise dediğiniz gibi de yapabilirsiniz daha uygun olur
    diğer sorunuz ise gayet açık 3 yıl çalışın derim
  19. M.Çalışkol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peki benim şuan için bir işim var normal çalışıyorum
    isg uzmanlığıda yapabiliyormuyum.veya aylık 270 saati doldurabilirmiyim iki işlede
    tşk.ler şimdiden
  20. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Tam zamanlı çalışıyorsanız aylık toplam çalışma süreniz mesai dahil 217 saat olduğu ve aylık toplam tam zamanlı biri 180 saat çalıştığı için geriye kalan 37 saatlik bir zaman diliminde uzmanlık yapabilirsiniz. (270 saat senelik toplam fazla mesai sınırıdır)