1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

530 çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde çalışanlara verilecek eğitim süresi nasıl hesaplanır?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve saidmr tarafından 21 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yeni çıkan yönetmenlikte 10 15 20 saatleri var iyi incele
  2. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    buyrun kaynak: http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-17237sgc.pdf
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    şimdi merak efiyorum ne kadar araştırma yapıp bu bilgileri veriyorsunuz bir yönetici olarak http://www2.tbmm.gov.tr/d24/7/7-17237sgc.pdf
  3. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Sevgili Hasan Serin.

Dünyadaki "SABIR SINAVININ" çok zor bir parçasısınız. Sabrımızı artırdığınız için öncelikle teşekkür ederiz.

Şimdi gelelim okuma-yazma kısmına. Gönderdiğiniz linkte okuma-yazma bilen birisi anlıyor ki sizin bahsettiğiniz "10 saat" sağlık gözetimi için verilen süre. Diğer bir açıdan bakarsak, "10 dakika" yazan yeri "10 saat" olarak okuyup geldiğinizi varsayarsak, bahsedilen "10 dakika" Az tehlikeli sınıfta İş güvenliği uzmanının aylık kişi başı çalışma süresi.

Bizim konumuz ne sağlık gözetimi, ne de aylık kişi başı çalışma süresi. Eğitim konusundan bahsediyoruz.

Artık ne kullanıyorsanız bırakmanızı tavsiye ediyorum.

Saygılarımla.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    bir yöneticiye hele hele mevzuat grubunu ve altyapısını oluşturan katkıda bulunan bir yöneticiye bu cümleler pek hoş olmamış
    karşımızdakine karşı savcı kendimize karşı hakim olarak davranmaktansa
    önce
    karşımızdakine karşı hakim kendimize karşı savcı olarak yaklaşalım
    çözüm yoluna daha çabuk ulaşırız ki forumda birçok arkadaş bu şekilde yazarken
    siz dikkatli araştırma yapmadan cevap vermişsiniz
    paylaştığınız belge meclisteki bir sürü soru önergesinden birine verilen cevap
    mevzuatı açıp okursanız 30,06,2012 tarihinden itibaren
    her gün bir yönetmelik geriye dönük atıflar mülgalar falanlar yayınlanmakta
    en son dün titreşimli ortamlarda çalışmalar ile ilgili bir yönetmelik yayınlanmıştı galiba yanlış hatırlamıyorsam
    iş sağlığı ve güvenliği ile alakalı en güzel katkıyı sağlarsınız kendinize
    ben şahsen bu şekilde yapıyorum ama dünkü yönetmeliği okuyamadım hala
    çünkü
    ülkemizde bazı şeyler çok geç oluşuyor fakat oluştuğu zaman ise çok hızlı gelişiyor
    lütfen takip edelim
    önce iş güvenliği;)
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eklediğiniz yazı 29,04,2013 tarihli yazı ve orada belrtilen hususlardan örneğin işyeri hekimi çalışma süreleri 22,07,2013 tarihli
    işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev yetki sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik ile değişmiştir
  6. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    edebiyatın iyi ama her nedense bir kaynak bulup iliştirmeyi unutmuşsun sevgili sabır abidesi....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ağustos 2013 ---
    Tüm bu yazdıklarınızdansa bir kaynak iliştirip bilgilendirmeniz çok yerinde olurdu....
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    sen insanları saygısızca yererken sana kaynak mı göstermemi bekliyordun
    yanlış anlama ama bu kadar yıkıcı olacağına
    bu insanlar bu cümleleri kuruyorsa bir bildikleri vardır diyerek
    en basitinden bir arama motoruna iş güvenliği yönetmelik yazsan bulurdun ki
    sana en güzel kaynak mevzuatı oku dedim daha ne diyeyim

illa da armut piş ağzıma düş mü istiyorsun
    öyle olsun

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Asp...&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=iş güvenliği

http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2012/12/20121229.htm

http://www.isgforum.net/threads/isgnet-mevzuat-kütüphanesi.4613/
  8. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunlar herkeste olan kaynaklar istersen ben sana anayasayı iliştirip göndereyim... 100 sayfalık metin göndermişsin arada bul diyorsun bu mudur senin iş yapma anlayışın...ki bu bilgiyi ben istemedim...saygı meselesine gelirsek bence sen o durakta in başka bir durağa geç...
  9. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Arkadaşlar!Konuyla alakalı yönetmelik yayınlandı;yani olay gayet net.Son zamanlarda Forum gerçekten insanların stres atma yeri oldu galiba herkes birbirine giriyor,saygısız özensiz hitablar var,lütfen düzeltelim uslubumuzu.Bir arkadaş yanlış yazmış siz de doğrusunu söylemişsiniz.Olan: yanlış yapan ısrarla yanlışı savunuyor,düzelten rencide ediyor.Olması gereken:Yanlışı yapan doğruyu bulduğu için teşekkür edecek,yanlışı düzelten ezmeyecek.
    Şimdi asıl ilgilenmemiz gereken torba yasayla verilen 1 yılda 2 sınav hakkı meselesi bir birimizi sınava hazırlayalım.Herkese saygılar hayırlı işler.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    1. de mevzuattaki yönetmelik var
    2. de resmi gazete
    3. de forumdaki mevzuat kütüphanesi
    1 ve 2 de yönetmelik direk açık zaten çalışma süreleri adlı konuya git oku
    sadece paragrafı göndersem bu ne, hangi yönetmelik yada dökümandan alıntı dersin
    yönetmeliği tam metni ile gönderiyorum ve 3 adet de seçenekten gönderiyorum istediğin linkten incele diye
    100 sayfa metin göndermişsin bu mudur iş yapma şeklin diyorsun
    evet bizde böyle
    sen herkeste olan kaynakları biliyorsun anayasayı iliştirip göndereyim demeyi biliyorsun madem okumayı öğren de yanlış bilgi paylaşma önüne hazır yönetmelik gelmiş alıp onu dahi okuma tenezzülünde bulunmuyorsun
    kalkmış bana edebiyat patlatıyorsun
    "durakta in de başka durağa bin" ne demek bu
    arkadaşım
    derdin ne senin
    forumdan faydalanmak forumdaki uzmanlara da fayda sağlamak istemiyorsan başka forumlar da var
    stresini git orada at burada edebiyat patlatmana gerek yok
    diğer yazılarda sana sevgili hasan serin, sevgili uzman arkadaşım diye hitap ederek cevap yazan doğru bilgiyi paylaşmak yol göstermek şeklinde yapan arkadaşlarımıza ukalaca ve saygısızca atıflarda bulunuyorsun onu yazacağına bilgi paylaş yok şöyle yok böyle............ne bu ya
    senin amacın fidan dikmek değil
    ağacı taşlamak hatta ağacı kesmek galiba
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN​

USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​
    Madde 6 ​
    (4) Birinci fıkraya göre verilen eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni riskler de dikkate alınarak aşağıda belirtilen düzenli aralıklarla tekrarlanır:​
    a) Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde yılda en az bir defa.
    b) Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iki yılda en az bir defa.

c) Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde üç yılda en az bir defa.

MADDE 11 – (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
    a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
    b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
    c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ilgili şahsın kafasına takılan rakamların nereden geldiğini ben açıklamaya çalıştım bakıp bir nebze olsun faydalanabildiyse eğer
    yaynıladığınız bu bilgiyi de
    sonrasında özümser inşallah
  13. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    özümsedim...
  14. hasan serin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Resul Akdenizin yazısını okumaya davet ediyorum seni...onu okuduktan sonra söylenecek pek birşey de yok der tekrar bana cevap atma zahmetinde bulunmazsın umarım....atsanda cevap vermeyeceğimi umarım anlarsın....
  15. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Hasan sen 10-15-20 saat eğitim ver birader ;)
  16. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    beni bir yere davet etmene gerek yok
    gölge etme başka birşey istemem
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    530 çalışanı olan az tehlikeli bir iş yerinde çalışanlara verilecek eğitim süresi nasıl hesaplanır?

530 çalışanı olan Az Tehlikeli işyerinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat denmiş.o zaman en az 2 şer saatten ben 4 konu anlatma şansım var.

2 saat/konu x 4 konu = 8 saat yasal kişi başına eğitim vermiş olaurum.3 yılda birde vermek zorundıyım bu eğitimi.

evet o zaman.. 530 kişiyi 50 kişilik sınıflara bölerek herbir kişinin belirliyeceğin 4 iş güvenliği konusunu 2 şer saaten vereceksin.bunun için plan hazırlamaya bak.
  18. Tolga Karaca İSGforum Üyesi

İl Temsilciliği:
    Rize
    Sertifika Numarası:
    83219
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel-Free.Cool
    Arkadaşlar çözemediğim bir konu var.Az tehlikeli bir işyerinde en az 8 saat eğitim verilecek deniyor 1 calışanının oldugunu düşünelim ve eğitim 3 yılda yenilenecek.yani 3 yıl icerisinde 1 calışan için 8 saat eğitim vermek zorunluysa; az tehkileli işyerinde 1 calışan için vereceğimiz hizmet süresi ayda 5 dakika yılda 1 saat 3 yılda ise 3 saat ise yani 3 yıl boyunca bu işletmede vereceğimiz zorunlu hizmet süresi 3 saat iken nasıl olurda bu işletmedeki çalışana 8 saat eğitim veririz.( 5 saat kaçak mı olacak :) buda bizden beleş mi diyeceğiz :)
  19. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    ayda 5 dakikayı nereden buldunuz tolga bey yanlış bir hesap yapıyorsunuz

ayrıca sürekli hizmet vermek için sözleşme yapıldığı zaman
    size en az ...dk bulunacaksın diyor ...dk dan fazla bulunma demiyorki
    gerekirse her ay bir gün akşama kadar bulunacaksın neden dersen yapılacak o kadar çok şey varki dakikalara sığmaz
  20. ibrahim kol İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tolga Bey,

Çok güzel bir soru sormuşsunuz. Ben de daha önce kendi kendime bunu düşünüp bir çözüm bulmuştum.

1 çalışan*8saat*60=480dk/3yıl=160dk/yıl oda ayda 13,33 dk Eğitim İster.

Diğer taraftan ISG bulundurma zorunluluğu ayda 10dk olarak belirtilmiş (10 dan az olursa 60 dk gerekli fakat örneğinizi sürdüreyim). Haklısınız -3,33 dk yetersiz görünüyor.

Ama bu eğitimlere tek tek katılımcı alırsanız gerçekleşir. Siz eğitimlerinizi 4 Saati geçmemek kaydıyla (bu müfettişlerden gelen talep ve önemli) 10-15 kişi ile yaparsanız fazlasıyla vaktiniz kalıyor (Bu konuda Erkan bey 50 kişi dedi öyle bir rakam mevzuatta varsa aydınlatırsa bizi sevinirim) Ama Türkiye gibi bir ülke de sürekli iş - çıkışı olduğunu varsayıp, bir de taşeron çalıştırmayı seven bir patrona sahipseniz bunun kaçış yolu yok bu süre yetersiz...

Umarım kimse üzerime saldırmaz. Zira bu site de insanlar bilgi paylaşımından çok kavga etmeyi seviyor. Yukarıda bir arkadaş bir konuyu yanlış anlamış demedikleri kalmadı. Usulüne uygun anlatmak kardeşçe dostça bilgi paylaşımını sağlam verilerle sürdürmek varken.

Saygılarımla,
    İyi çalışmalar dilerim.
    İbrahim