1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

55 Derecede Ekmek Parası

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bayramali tarafından 23 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  Bottrop’taki RAG Taş Kömürü Madeni’nde yerin bin 300 metre altında 55 derece sıcakta çalışan Türk maden emekçileri dertli. Her gün ölüm tehlikesiyle çalışmak bizi daha çok yoruyor diyen Türk işçiler erken emeklilikte daha az emekli aylığı almalarından da yakındılar.

  [​IMG]

  ALMANYA’nın Bottrop kentinde bulunan ve 1856 yılından beri faaliyet gösteren RAG Taş Kömürü Maden İşletmesi’nde yaklaşık bin 200 Türk çalışıyor. 1961’de Türkiye ve Almanya arasında imzalanan İş Göçü Anlaşması’ndan 8 yıl sonra RAG Taş Kömürü İşletmesi’ne devredilen maden ocağı 2018 yılının sonunda kapatılıyor.

  3 bin işçi çalışıyor
  Bottrop Taş Kömürü İşletmesi’nde işçi temsilciliği görevini yürüten Hayrullah Karakugun, Bottrop RAG Taş Kömürü Madeni hakkında şu bilgileri verdi:
  “RAG olarak şu anda 5 maden ocağı olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu ocaklar 2018 yılının sonuna doğru kapatılacak. Madenin en derin yeri şu anda bin 300 metrededir. Bu derinliğe kafes adını verdiğimiz asansörle yaklaşık 2 dakikada iniyoruz. Madende ısı derine indikçe artıyor. Her 33 metrede ısı 1 derece ısınıyor. Bin 300 metre derinde ısı yaklaşık 45 derece. Bir de buna kömür ısısı da eklenince sıcaklık 55 dereceyi buluyor. Bu ısının normal şartlarda tutulması için dışarıdan ocağa temiz hava pompalanıyor. Maden ocağında 24 saat çalışılıyor. Her gün yaklaşık olarak 3 bin işçi yer altında çalışıyor.”

  Maden en ağır işçilik
  İşçilerin çalışma takımları, su ve yiyecekleri ile 7 kilo ağırlıkla madene indiklerini kaydeden Karakugun şöyle konuştu: “Bu maden Almanya’nın en modern kömür maden ocağıdır. Şu anda Almanya’da 6 kömür ocağı kaldı. İşçi başına maden ocaklarına yaklaşık 6 kübik temiz hava pompalanıyor. Yer altında devamlı gaz ölçümleri yapılıyor. Anormal bir durum olursa üretim duruyor.”-
  22 Şubat 2012 - / Cengiz PARLAYAN

  Devamını Oku........