1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasına göre iş kazası tanımı....

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Murat Kural tarafından 26 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Arkadaslar 5510a göre hangi durumların iş kazası olduğuyla ilgili tanımlamalarda bi madde var ; "İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle" bunun yorumunu yapıp örneklendirebilir misinz...kolay gelsin...
 2. seniso İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Normal çalışma yaptığı işleri kastediyor. Fabrikada işçi olarak çalıştığı sırada mesela. İşveren bir işyeri çalıştırıyor sigortalı da orada çalışıyor.
 3. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  baska yorumu olan var mı arkadaslar....
 4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  senin sormak istediğin nedir? senin fikrin nedir? sence ne olursa iş kazası olmaz? yani burada neler iş kazası diye yorum yapmak tecrübeli uzmanlar için ayıp. senin bunu sormaktaki maksatın nedir?
 5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Bakın orada 2 farklı kişiden bahsediliyor,

  1. Bir işyerinde SGK lı olarak çalışan, (Firmanın sigortalı çalışanı)
  2. Kendi namına Bağkur lu olarak çalışan, (Örn. tek kişi kendi adına Bakkal işletiyorsa, tek kişi Terzi işletiyorsa gibi.)

  Bu ikisi iş kazası geçirirse diye.
 6. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  5510 Sayılı Kanun’un 13. maddesine göre;

  a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

  b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

  c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

  d) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

  e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,
  yasanmış kazalar iş kazası olarak tanımlanmakta...ben b maddesini yorumlayamıyorum...b maddesinde ne demek istıyo...
 7. Nazım Özer İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91445
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  arkadaşım, senin kafan galiba şurada karıştı kendi nam ve hesabına çalışıyorsa İSG hizmeti alması gerekmiyor. burada karışıklık galiba ama bu kişi kendi nam ve hesabına çalışıyor ola bile kendi işyerinde çalışırken geçireceği kazayı tanımlamak için o 2. madde
 8. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  onun demek istediği büyük ihtimalle şu, ben kendi adıma ve hesabıma çalışan inşaat işlerinde danışmanlık yapan birisiyim. ya da patlamadan korunma dökümanı hazırlayan vs insanlar gibi firmanın yaptığı işe dışarıdan bireysel katkı sağlayan. X firmasına gittim ve orada işveren tarafından yürütülmekte olan iş yüzünden benim başıma bi kaza geldi. diyor ki orada işte o işveren suçludur. kendi adına ve hesabına çalışan birey değil.
 9. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  benim yorumumda bu yonde....
 10. İLKAY BALBAŞI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44520
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bana göre bu madde iki durumdan bahsediyor aslında.
  • Birincisi "İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle" oluşan kazalar,
  • İkincisi ise "Sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle" oluşan kazalar.
 11. krsc.isg İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  113796
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşım şöyle düşünebilrisin bir firma dışarıdan hizmet alımı yapıyor mesela loderin kovası parçalandı ve şirkette kaynak yapacak ekipman yok işveren dışardan çalışan temin ettiğinde ve o çalışanın başına bir kaza ve benzeri bir olay geldiğinde 5510 nolu kanun 13 maddesinin b bendi uygulanır.
 12. Yasar Adem İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  133966
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,

  Belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili şuanda bir çalışma yapmaktayım. Yargıtay'ın özellikle bu konular ile ilgili vermiş olduğu kararlara bakıldığında yorumu aşağıdaki şekilde olmaktadır.

  "İş kazasının tanımı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 13. maddesinin A bendinde yapılmıştır. Buna göre; "aşağıda belirtilen hal ve durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olay" iş kazasıdır. Beş bölümden oluşan bu hal ve durumlardan birinde gerçekleşen bir olay iş kazası kabul edilmektedir. Bu hal ve durumlar aşağıda belirtilmiştir.

  v Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada, meydana gelen her türlü kaza iş kazası sayılmaktadır. Bu kapsamda dinlenme süresi içinde dahi olsa işçiyi zarara uğratan her olay, işyerinde olmak koşuluyla, iş kazası olarak değerlendirilmekte ve SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından gerekli yardımlar yapılmaktadır. Örneğin; işçinin işyerinde intihar etmesi olayı ya da bir hasmı tarafından işyerinde tabanca ile vurulması olayı veya ücretli izinli olduğu bir sırada işçinin, arkadaşlarını ziyaret amacıyla geldiği işyerinde ayağının kayarak düşmesi sonucunda bacağının kırılması olayı, iş kazasıdır.

  v İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle, meydana gelen her türlü kaza iş kazası kabul edilmektedir. Belirleyici unsur, kazanın iş görülürken meydana gelmesidir. Kaza olayı işyeri dışında da gerçekleşebilir. Kazanın oluş şeklinin ve nedeninin önemi yoktur. İşçi işveren tarafından yürütülen iş dolayısıyla kazaya uğradığında bu olay SGK Mevzuatı açısından iş kazası sayılır ve kazaya uğrayan işçiye gerekli yardımlar yapılır. Örneğin; oto tamirhanesinde çalışan bir işçinin yolda kalan müşterinin arabasını tamir ederken işyeri dışında bir kazaya maruz kalması olayı ya da kereste fabrikasında çalışan bir işçinin elinin daire testere tezgahında kesilmesi olayı veya bir fabrikada elektrikçi olarak çalışan bir işçinin meydana gelen bir arızayı giderme işi sırasında elektrik akımına kapılması olayı, iş kazasıdır.

  v Sigortalının, işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda, meydana gelen her türlü kaza iş kazası olarak kabul edilmektedir. Başka bir yer kriteri herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. İşyeri dışındaki çok yakın bir yer kadar, başka bir ülke de anılan kritere dahildir. Görevlendirilen işçinin bu sırada uğradığı kazanın iş kazası sayılabilmesi için kaza anında görevlendirildiği işle ilgileniyor olası şart değildir. Görevli bulunduğu zaman boyunca tiyatroya, konsere, lokantaya gidebilir, ayrıldığı işyerine dönünceye kadar normal yaşantı içerisinde kalmak koşuluyla, boş zamanlar da dahil, tüm risklere karşı sigortalı sayılır. Aranan temel unsur "işverence görevlendirme" olduğundan, bu tür bir otorite ilişkisinin bulunmadığı olayları ise iş kazası saymak mümkün değildir. Örneğin; iş kazası nedeniyle hastaneye kaldırılan ve burada tedavi edildikten sonra taburcu edilip evine gönderilen sigortalının yolda uğradığı trafik kazası iş kazası sayılmamıştır. Ancak, işveren tarafından görevlendirildiği zaman içinde veya işveren otoritesi altında bulunduğu sırada meydana gelen her tür kaza iş kazası sayılmaktadır. Örneğin; işçinin çalıştığı işyerinin bulunduğu şehirden başka bir şehirde bulunan şubesi ya da satış mağazasına hesapları kontrol için gönderilen bir işçinin yolda uğradığı trafik kazası olayı veya başka bir ülkedeki fuara katılmak üzere işverence gönderilen işçinin uçağının düşmesi sonucu ölmesi olayı, iş kazasıdır.

  v Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda, meydana gelen herhangi bir kaza iş kazası kabul edilmektedir. 4857 sayılı İş Yasasının 74. Maddesine göre, "kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt izni verilir." Bu sürelerde meydana gelen kaza olayları iş kazası sayılmakta ve SGK tarafından gerekli yardımlar yapılmaktadır. Kazanın işyerinde veya bağlantılı bir yerde olması şart değildir. Örneğin; kadın işçinin emzirme süresi içinde evinde çocuğunu emzirip işyerine geri dönerken yoldan karşıya geçtiği sırada uğradığı trafik kazası olayı ya da çocuğuna süt vermeye giderken düşüp kolunu kırması olayı, iş kazasıdır.

  v Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında, meydana gelen kazalar iş kazası sayılmakta ve SGK tarafından gerekli yardımlar yapılmaktadır. ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü)'nun 121 nolu tavsiye kararında; çalışanların işleriyle ikamet ettikleri, yemek yedikleri ve ücretlerini aldıkları yerler arasındaki doğrudan yollar üzerinde uğradıkları kazaların iş kazası olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Olayın iş kazası olması için hizmetin işverence sağlanması gereklidir. İşine kendi olanakları ile giden işçinin uğradığı kaza, iş kazası değildir. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, üst düzey görev yapan sigortalının makam aracı ile bireysel taşınması sırasında uğradığı zararla ilgili olayı iş kazası saymıştır. Olayın taşınma sırasında gerçekleşmesi şart değildir. Örneğin; işçi, servis aracına binmek için işverence belirlenen yerde beklediği sırada üçüncü bir şahsın eylemi ile yaralanması olayı ya da işçinin servis aracından inerken düşmesi olayı, iş kazasıdır."
 13. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İki durumda bahsedilme gibi bir durum biraz saçma değil mi ama. o şekilde düşünürseniz eğer, çok devrik bir cümle olarak durur. onu da geçtim arada virgül vs. yok, hadi o da tamam, niye iki ayrı durumu kafa karıştırırcasına tek bir cümlenin içine sokmaya çalışsınlar.
 14. İLKAY BALBAŞI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44520
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Sevgili Semih,
  Sizce neden?
  3 yıllık yasa 3 defa değişti. Kendileri de bilmiyorlar ki! Yabancı dilden çevirerek ancak bu kadar olur zaten. Hangi mevzuatta sizce yeteri kadar dilbilgisi kurallarına uyulmuş ki? Ayrıca cevabımın başında da belirttiğim gibi "Bana göre".
 15. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sevgili İlkay Bey,
  Ben o mesajı yazarken, bana göre yazmamışsınız şöyle yanlışsınız böyle kötüsün diye bir şey için mi yazmışım. Bu forum dur saçma bir şey dedi ben de ona bir cevap vereyim forumu değil ki. Zaten hepimizin yazdığı yorum kendine göre. Benim de yazma nedenim iyi huylu tartışma olması ve hepberaber bir sonuca varmak. O yüzden "bana göre" kısmını belirtmenize gerek yok. Bunun dışında çevrilme vs. olaylarından doğan bazı şeyler olduğu aşikar fakat burada da sanki daha farklı durum görünüyor. İşveren tarafından yürütülmekte olan diye başlayıp tekrar sigortalıya dönüp tekrar işverenle bitirdiğine göre, bunların tek cümle olması daha mantıklı gibi geliyor.
 16. İLKAY BALBAŞI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44520
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Haklısınız. Gereksiz bir hassasiyet göstermişim. Kusura bakmayın.
 17. Ali GÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1-İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle (4a kapsamında çalışanlar için)
  2-sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle (4b kapsamında çalışanlar için)

  bunun dışında anlamlandırma şansı yoktur o şekilde düşünüldüğünde eski bağkurluların durumu açıkta kalır tıpkı memurun durumunda olduğu gibi ama neyseki vazife malüllüğü ile o konu çözülüyor.
 18. Murat Kural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  150844
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bağkurlular iş sağlıgı ve güvenliği kapsamında değil ki...buna rağmen onlarında geçirdiği kazalar iş kazası olarak tanımlanıyor...enteresan...