1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

(5x5) l tipi matris risk değerlendirmesi-dökümantasyon ve örnek formlar

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 9 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çünkü risk değerlendirmemin tamamını yayınlamadım.birde litaratürdekini söyledim.önemli gördüğün herşeye DÖF açabilirsin.
  2. seyildiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tşkler erkan bey aynı sekile döf matrisede uygulaya biliriz demı
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..Risk değerlendirme yönetmeliğini ezberle ve anlamak lazım.Matris yönteminide kullanma kinneyi kullan.çünkü risk değerlendirme yönetmeliğinde risk analizi uygulamalarında tehlikelerin sıklığından da bahsetmesinden dolayıda matris çok cılız ve yetersiz kalmaktadır.
  4. seyildiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    küçük mekanlar için matris düşünüyom çeklistten iyidir diye düşündüm sizce nasıl düşüncem
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kinney yada çeklist..ama ben en iyi matris biliyom dersen Matris yap..:)
  6. seyildiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bilmekten değil daha iyi sonuç hangisinden alırım onu araştırıyom düşüncelerinızı dikkate alacam tecrübenızden dolayı güveniyorum sizin dediklerinze
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim dediklerime güvenme bende senden daha az biliyorum.Araştırmak lazım.Çeviri ekibimiz çalışıyorlar saolsunlar.risk analizi yöntemlerini çok bilimsel olarak türkçeye çevirmek lazım.
  8. seyildiz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sizinki gibi bi ekibe sahip olmadığım için netten e kadar araştırısam o kadar bulabiliyorum verdiğiniz bilgilere tşk edrim çok saolun
  9. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    ellerinize sağlık teşekkürlerr
  10. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

bence bir kaç basamakla konuyu ele almak lazım gelir.

İlki aklıma ilk gelen deprem tehlikesidir. Olma olasılığı düşüktür fakat olduğunda şiddet büyür.

ikincisi (söylediğinden yola çıkarak) az kişinin olduğu bir ortamda çarpma riskini analiz ederek olasılığı bulma ki bunda da dolabın boyutları önemli yani fiziksel olarak düşmesini hesap etmek gerek taban alanı ile yükseklik te nasıl bir ilişki vardır; binanaleyh taban alanı ne kadar geniş olursa düşme riski o kadar azalır. düştüğünde önü açık mıdır? ne gibi şeyler engeller. belki masada oturan adama masanın kenarı çarpmasını önler..

Bence bu kişinin gördüğü ile alakalıdır...

Bence iş güvenliği paranoya sanatıdır ya...
  11. esra kapar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    emeğine sağlık hocam çok teşekkür ederim
  12. Gökden ÖNALDI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    86059
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,

Merhaba, öncelikle konulara verdiğiniz aydınlatıcı cevaplar için teşekkür ederim. Yeni işe başlayacak bir isg uzmanı olarak izlenecek yollar ve methodlar konusunda benimde herkes gibi kafam karışık. Ancak bir yerden başlamak lazım ve Risk değerlendirme raporları forumlarda çok çeşitli. Çok özensiz hazırlanmış sadece tablo olarak kalmış olanlardan kitapçık gibi hazırlanmış olana kadar bir çok rapor var.

Benim sormak istediğim methot olarak 5X5 matrisi yada Fine Kinney methodlarından hangisini kullanmalıyız. Bu iki methoddan birini seçip sürekli onun üzerinden mi devam etmeliyiz. Ya da iş yerinin sektörüne göre seçim yapmalıyız. Bu method seçiminde nelere dikkat etmeliyiz. Şimdiden teşekkür ederim.
  13. Abdulkadir. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler