1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5x5 matris risk değerlendirmesi ve risk analizi yöntemlerin karşılaştırılması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ibrahim559 tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Bu konuyu açmamın sebebi bir çok risk değerlendirmesinde bu yöntemin kullanılıyor olmasıdır.
    Bu yöntemi kullanmayın arkadaşlar çünkü denetimlerde kabul görmeyecektir.
    Yöntem oldukça basit olsa da sonuçları yanıltıcıdır. Örneğin Şiddeti ölüm olan bir tehlikenin olasılığı çok düşük ise sonuç düşük çıkıyor. Yani bu değerlendirmeye göre ölümle sonuçlanabilecek bir kazaya önlem almamış oluyorsunuz. Tam tersine olasılığı 5 olan bir tehlikenin sonucu hafif yaralanma ise sonuç düşük risk olarak çıkıyor. Yani sürekli yaralanmaya neden olan bir tehlike var ve biz buna önlem almak zorunda değiliz gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.

Bu nedenle bu yöntem yerine 3T gibi daha iyi ve kolay yöntemler seçilmelidir.

2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kabul görmeyecek diye şey yok. Geçerli bir yöntemdir. Bu metod için uygun yer seçerseniz hiç bir sorun çıkmaz.
  3. Pardon Kabul Görmeyecek Yazmışım. Düzelteyim o zaman Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettişleri Tarafından Kabul Edilmiyor. Yöntem Çelişkilidir.
  4. İbrahim bey örnek verirseniz daha iyi katılım sağlarız. Elektrik panosunda tam önlem alınmışsa veya paratoner var ise ölüm ihtimali olmayacaktır.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bürolar, eczaneler, cafeler vb yerler için son derece iyi bir yöntemdir. İstanbulda bu nedenle bir sorunda yaşanmamıştır. Ama tehkileli yerler, kimya sektörü ve otomotiv vb alanlarda kullanılması sorun yaratabilir. Kimya için zaten Hazop istiyorlar.
  6. Otomotiv FMEA zaten
  7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    sadece 5x5 matris değil fine kinney de de olasılık ve şiddeti analizi yapan belirliyor .yani aslında her iki yöntem de değerler bana göre sana göre başkasına göre değişik çıkıyor. düşük gösterdiğiniz bir riskte oluşan kaza sonucu hakkınızda dava açılabilir.bakanlığıni rehber risk değerlendirmeleri çeklist olarak yayınlamasının nedenlerinden biri de budur bence
    yani 5x5 tipi yöntemler aslında bana göre sana göre yöntemleri...
    matris tablosunu kullanıyorsak ta tabloda değişiklik yapılmalı ihtimali düşük şiddeti yüksek olanları yüksek risk olarak tanımlamalı
  8. Keşke herkes FMEA yapsa. farkedilebilirlik önemli bir faktör.
  9. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    hazop yöntemi bilgi ve profesyonellik isteyen zor bir metod
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Esas olarak kimyada kullanılıyor. İstatistiki bilgiler filanda lazım. Kimya ile ilgili işyerleri bağlayanlar bunu napıp edip öğrenecek. Mesela hazop ve FMEA kursu olsa gidilir :)
  11. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    çok yerinde bir başlık... metodun kullanımında mevzuat yönünden bir sıkıntı olmamasına rağmen müfettişler yöntemi kabul etmiyor... bana ne arkadaş ben kullanırım kimse karışamaz diyen kullanabilir ama sonra ben teftişte neden ceza aldım diye düşünmesin yanıtı matris kullanmasıdır.
  12. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    hazop eğitimini Önder akademi veriyor(3000 tl) ,fmea eğitimini de zaman zaman çeşitli özel eğitim kurumları ve mmo veriyor
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Kimya tehlikeliye giriyor. Bir C olarak beni aşar ilerde B olursak bakarız artık.

5x5 uygun yerde kullanırsanız denetim sorunu olmuyor.
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    5x5 de şiddeti 5 olanların risk 5x5 revize tablo.gif tabloda düzeyini değiştirdim şiddeti 4 olanların da risk düzeyi de arttırılabilir)

15. kim diyor kabul edilmiyor diye ???? bize eğitimlerde en çok üzerinde durulan sistem L tipi matris . Denetim geçiren arkadaşlarda böyle bir bilgi vermedi ben ilk defa sizden duyuyorum .

Varsa denetim geçirip bu yöntem yüzünden ceza alan yada bakanlığın bu yöntem yanlıştır ve kabul edilemez diye bir açıklaması yada başka bir bilgi lütfen paylaşın bizde ona göre hareket edelim ...
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Yok öle bir şey her yazılana her hezeyana inanmayalım.
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kinney methodu idealdir..farklı 3 hesaplama methodu ile kinney methodu paylaşıyorum mantık aynı.

Ekli Dosyalar:

18. Yöntemi kullanmak isteyen kullanır. Yasaklayacak halim yok. Ama benim kisi bir dost tavsiyesiydi. Bakkalla marketle işim olmaz. Oralar denetleniyor mu bilmiyorum. Esaslı bir fabrika denetimi diyorsan Türkiye de pilot bölge olarak seçilen ÇOSB risk bazlı alan denetimi projesi kapsamında 2011-2012 arası denetlendi. 179 fabrikada yapılan denetimlerin tüm değerlendirme toplantılarına katıldım. Mesnetsiz bir bilgi değildir. 5x5 matris yöntemi OHSAS (SGS) denetçileri tarafından bile kabul görmezken neden çalışma bakanlığı kabul etsin. (2010 yılında katıldığımız denetimde aynı sebeplerden dolayı minör uygunsuzluk yazılmıştı.)
    Ha bakkallar da belki kabul ediyorlardır. Sırf adamların başına iş açtık zaten zar zor ayakta kalıyorlar gibi düşünebilirler.
    Ama kipa. carrefoursa ve migros gibi dev marketlerde kullanın bakalım 5x5 matrisi kabul etmezler.

Bölgemizde yapılan bir çok toplantıda bu konuya mfettişler tarafından değinilmiştir. Özellikle yöntem olarak BSH, Arçelik , Deva ve Yünsa gibi firmaların kullandığı HRN önerilmiştir. Ayrıca bakanlığı rehber olarak yayınladığı 3 T yöntemide önerilmektedir.
    http://www.isgum.gov.tr/Default.aspx?lnk=224
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Eylül 2013 ---

Her yazılana inanmayın birazcık araştırın. İstanbul'a ayrı Trakya' ya ayrı standart mı uyguluyorlar. Kafalarına göre mi değerlendiriyorlar?
  19. Elektrik panosu ile paratoner ayrı konular.
    Elektrik panosunda tam önlem alınsa bile şiddeti düşürmeniz için ya panoyu kaldıracaksınız yada tehlikeli gerilimin altında bir gerilim ile çalıştıracaksınız. Bunu da panoya yapamayacağınız için elektrik çarpması olursa düşünebileceğimiz en üzücü sonuç ölüm olacaktır. Panoda alacağınız kar, paspas, kilit, etiket gibi önlemlerin hepsi olasılığı düşürmeye yarayan önlemlerdir. Tüm önlemleri aldıktan sonra olasılığıbire kadar düşürdünüz sonuç 1x5 = 5 risk düşük önlem almaya gerek yok mu?
    Aynı şekilde Paratoner yıldırımın etki alanına düşmesini engellemeyi amaçlamaktadır. Ama yıldırım o alana düştüğünde oluşacak etkinin şiddeti değişmeyecektir. Paratoner ile olasılık azaltılabilir. Ama şiddet asla azaltılamaz bu durumda değerlendirmeyi yapan paratoner var diye olasılığa 1 şiddete 5 verdiğinde 1x5= 5 risk düşük önlem alamaya gerek yok mu?
  20. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Her yazılana inanmadığımız için sizin tezinize hezayan dedik (anlamsız konuşma). Evet istanbulda genelde farklı standartlar uygulanır. Dediğim iş kollarının tümünde matris 5x5 ile risk analizi yapılır. Hiç bir sorun çıkmamıştır. Taşrada memur höt zöt'üne daha çabuk boyun eğilir. Burada ise hemen dikleniriz. Höt zöt istanbulda sökmez.