1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5x5 matris risk değerlendirmesi ve risk analizi yöntemlerin karşılaştırılması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ibrahim559 tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Taşra olur mu köydeyiz. Ama siz hangi mağradasınız ki Türkiyenin en büyük sanayi bölgelerinden birini taşra olarak sınıflandırıyorsunuz. Uyanın derim ancak.
  2. emregee İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    hepimiz osgb-isis turkey
    takip ettiğim bütün başlıklarda koray beyin dik ve saçma çıkışlarıyla karşı karşıya kalındığını görüyorum... kendisi a sınıfı müfettiş edasıyla yorum yapıyor ama bir çoğumuz gibi c sınıfı uzman... koray bey bu işte kriterleri belirleyen biz yada siz değiliz bu sebeple bu kadar keskin hükümlerle ahkam kesercesine yazı yazma konusu biraz ters kaçıyor... bir forum üyesi olarak nacizhane görüşüm tutumunuza biraz daha dikkat etmeniz gerektiği yönünde
  3. Arkadaş düşüncelerini kanun hükmünde kararname olarak görüyor. Sabit düşünce.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Taşra eski bir kelime osmanlıda istanbulun dışı olan her şer taşra sayılırdı. Bu günde öyledir. İstanbulda dediğim iş kolunda matris olmaz diyen memur, mesleki kariyerine taşrada devam eder.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Eylül 2013 ---
    Her yiğidin bir yoğurt yiyişi oluyor. Ee biraz tecrübe bira yaşanmışlık biraz devlet nasıl işleri bilme vs vs.

Herkes sizin gibi olsa burası sıkıcı bir yer olmazmı? Sonuçta kimse kimseye saygısızlık yapmıyor dimi? Hangi çıkışım saçmaymış bakayım :)
  5. Bir ülkede başkent ya da büyük ticari merkezlerin dışında kalan bölgelere verilen isim. Böylece "merkez" gelişmiş, taşra ise az gelişmiş yörelerden oluşur. Uluslararası ekonomide de merkezi oluşturan gelişmiş ülkelerin dışındaki az gelişmiş ülkeler "taşra" diye nitelendirilir.

Kaynak: http://tasra.nedir.com/#ixzz2fyWqJZ8o
    Rahatsız oluyorsan konuya yazmak zorunda değilsin.
  6. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben konudan değil sizden rahatsızım. "5x5 kullanmayın geçerli değil" ididanız doğru değil. Yukarıda adını verdiğim iş kollarında istanbulda en yaygın kullanılan yöntemdir. Kurslarda ilk öğretilende budur. Bakanlıkça tanınır. Karmaşık iş kollarında uygulanamaz zaten.

Yanlış bilgi veriyorsunuz, sonrada bu tarzda ısrar ediyorsunuz. Dedim gibi taşra farklı burası farklı, burada müfettişlerin efelenmesi sizdeki kadar kolay olmaz. Bu tür anlamsızlıklar da yapmazlar zaten.

İşverenler kendi risk analizlerini bu yöntemle internetten uyarlayıp yapıyor onda bile sorun çıkmıyor relax :)
  7. Adamlar kolay olduğu için eğitimlerde bu yöntemi anlatıyorlar. Ve her eğitime giren kişi kendilerine potansiyel birer rakip. Hiç bir şey öğretmeden sınavı geçip oldu da bitti maşallah deyip. Uzman diye salıyorlar ortalığa sonrada forumlarda bu yöntemin yeterliliği konusunda savunucu oluyor bun kişiler.
  8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bir C snıfı uzmanın matris yöntemini kullanması normal karşılanabilir, ama B ve A sınıfı uzmanlar için geçerli olmamalı
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Öğretenlerin hepsi adam değil yarısından çoğu kadın bu bir.

İkincisi uzman niye kursa rakip olsun, 3 sene sonra B için kurs açar ona gideriz, sonra yenileme kursu olur ona gideriz vs vs. Hep böle kötü niyetli misiniz?

10. Eğitim kurumlarında çalışanların bir çoğu aynı zamanda danışmanlık yapan kişiler.
    Evet çok kötü niyetliyim.
  11. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sektörel bazda tercih edilen yöntemler tabii ki vardır,Kimyada Hazop,Otomotivde FMEA gibi.Diğer sektörler için 5x5 L matris çok sık kullanılıyor. Hatta Sağlık Bakanlığı hastaneler için örnek risk analizi yayınlamıştı bi ara ve 5x5 L matris yöntemiydi.Hastaneler çok tehlikeli sınıfa girmesine rağmen Sağlık Bakanlığı'nın bu yöntem için örnek vermesi kullanılabilir bir yöntem olduğunu gösteriyor.
  12. Neyse konu tartışmadan çok kavga dönüştü .
  13. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    İşte bu. Pek çok hastanede kullanılıyor evet. Şimdi ibrahim bey sizede kızacak. :)
    Valla sayenizde özür dilerim hata ettimde demiyorsunuz
  14. Neymiş hata?
    Eksik bilgilerinizi tamamlamaya çalışmam hata mıdır?
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    ooo sizle işimiz zor, konuyu şöyle taaa baştan okuyun bir bakın bakalım kim ne demiş siz ne demişsiniz :)
  16. Ben onların dediğine değil bakanlığın toplantılarda söylediğine bakarım.
    Ayrıca burası bir tartışma platformu. Herkes tartışırken siz kavga ediyorsunuz. Beni de kavaya çekmeye çalışıyorsunuz.
    Her konuya yaklaşımınız bu boş konuşma dır şeklinde.
    Ama konuyu amacı dışına taşıyan kişi kimdir?
  17. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    eee bizde öyle bakıyoruz... tamam sizin taşrada belliki memurlar size biraz baskı yapıyorlar. Burda öyle şey yok. Bakanlık bile kendi sitesinden hastaneler için 5x5 tavzsiye ediyor. Bizde uygun iş kollarında 5x5 ile devam ediyoruz.

Valla ben müfettiş olsam sizin gibi uzman bulsam aaah neler yaparım :)) şaka şaka alınmayın hemen
  18. Hangi bakanlık ÇSGB ' nın sitesinde varmı böyle bir şey.
  19. Aynen katılıyorum, yoksa İbrahim bey yazılarındaki gibi ölüm varsa önlem üstüne önlem ararız. ben FMEA cıyım. ülkede isg yoken yapardım. iso nun içierisinde. burada yazanlar B ve A adayları gibi göründüğüne göre bakkal manav işi 5x5 ten fazlasını tavsiye ederim. hazop zor demiş bir arkadaş. FMEA kesinlikle zor değil.doğru değerler için iyi düşünmek gerekir sadece.
  20. Evet günü kurtarmanın derdinde olmadığım için müfettişler ile sorunum olamaz.