1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5x5 matris risk değerlendirmesi ve risk analizi yöntemlerin karşılaştırılması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ibrahim559 tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Sağlık bakanlığı örneğine aldanmayalım derim. hastanelerde riskler diğer sektörlere göre daha nettir.5x5 sorun yaratmayabilir.
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben uzman olarak işimi gören en basit yöntemi seçmekten yanayım. Basit iyidir derim hep.
  3. Basit iyidir genellemesi ve yaklaşımı ile iş yaparsanız çok basit bir önlemi almadığınız için üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir.
  4. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bakın oraya ne yazmışım İŞİMİ GÖREN en basit.. tavsiye ederim. Basit iyidir.
  5. İşte bunu anlatmaya çalışıyorum yöntem iş görmüyor. Yanıltıcı sonuçları var. Ama sizin işinizi görüyorsa problem yok size iyi günler.
  6. İbrahim Bey açıkça söylüyorum,

bakanlık bu konu hakkında hiçbirşey söylememiş,

bize verilen eğitimlerin genelinde L tipi 5x5 matris kullanılmış ve onun üzerinde durulmuş ,

Yetmemiş bakanlık kendisi yayınladığı örneklerde check list üzerinde durmuş ve diğer rehberlerinde böyle birşeyden bahsetmemiş.

şimdi bana gelecek bir müfettiş diyecek ki senin raporun geçersiz çünkü bu 5x5 Matris sistemi ve biz bunu kabul etmiyoruz !!!

yok artık ya bu kadar saçma birşey olmaz olamaz kimsede bunu yapamaz .

karşınızda çocuk yok konuşmalarınıza dikkat edin . Sizin gibi yüce uzmanlar türkiye'de ki tüm büyük şirketlerin danışmanlığını yaparken bizim gibiler bakkallarla mı uğraşıyor ??? terbiyesiz olduğunuzu söyleyip iltifat etmeyeceğim size . amacınız ne onuda anlamış değilim acaba kurs yeriniz var yada tanıdığınız varda onlar bu sistemleri anlatarak para kazansın diye böyle saçmalıkları ortaya atıyorsunuz ?

Ha doğru söylüyorsanız lütfen adam gibi konuşun ve bize kaynak gösterin .

not : koray bey ile hiçbir ilgim yok hatta kendisinin her konuya yazıp insanlara gereksiz yere saldırmasını kabullenmeyen biriyimdir.
  7. 5x5 konusunda iyi iş çıkartmak ile denetimde kabul edilebilirlik birbirine giriyor. denetimde güzel bir çeklist bile kabul edilebilir. her arkadaş kendisini rahat hissettiği metodu uygular, zamanla diğerlerini öğrenir.
    sanırım 5 yıl sonra buradaki yazışmalara güleceğiz. benim tanıdığım kıdemli uzman arkadaşlarım işin ciddiyetine ve yönetmeliklere vakıf kişiler. biz burada bir kaşık suda fırtına kopartıyoruz.
    suçlarken de suçlu duruma düşmemeyi ve koray bey'e tahammül etmeyi de öğrenirsek uzmansal barışı sağlayacağız. tüm meslektaşlarımı seviyorum. hepimiz kıymetliyiz.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakanlık değil standartları ve Çerçeveyi yönetmelik ve kanun çizmiş zaten..link okumayı tavsiye ediyorum.nedemek istediğimi anlarsınız zaten.tek kötü bir hastalığımız var kitap okumuyoruz ve okumuyoruz normalde...

Faydalı Link:http://www.isgforum.net/threads/ris...ırlık-ve-uygulama-kriterlerinin-analizi.8185/
  9. Terbiyesizlik yapan belli. Size fazla bilgi haram olmuş.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Eylül 2013 ---
    Paylaşımda bulunmamak gerekiyormuş

10. ben anlamadım . Hepsini okuyamadım bir göz gezdirdim ama galiba Madde 9 dan bahsediyorsunuz ? Olasılık bu değil mi ?Yani

MADDE 9 – (1) Tespit edilmiş olan tehlikelerin her biri ayrı ayrı dikkate alınarak bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği ile bu risklerden kimlerin, nelerin, ne şekilde ve hangi şiddette zarar görebileceği belirlenir. Bu belirleme yapılırken mevcut kontrol tedbirlerinin etkisi de göz önünde bulundurulur.

5 Çok yüksek
    (oluşması bekleniyor. Kontrol sistemi yok), Haftada bir / Her gün
    4 Yüksek
    (oluşması mümkün. Kontrol edilebileceği kesin değil veya kontroller sınırlı ve yetersiz olabilir), Ayda bir
    3 Orta
    (oluşması mümkün ama beklenmiyor.
    Kontrol edilmemesi çok küçük olasılık), Yılda bir veya iki kez
    2 Düşük
    (olasılığın ortadan kaldırıldığı düşünülüyor. Kontrol sistemi mevcut ) , Birkaç yılda bir
    1 Çok Düşük
    (oluşması beklenmiyor)
    Yeterli kontrol sağlandı), Hemen hemen hiç
    Yanlış anladıysam lütfen bilgilendirin . sıklık kısmı L tipi matriste belirtilen Olasılık değil midir ?

Ayrıca bakanlık yönetmelikte bu geçiyor ama ben sana tüm sektörler için hatta inşaat için bile check list veririm o hiçbir değer teşkil etmez hatta verdiğim tüm risk analizi örnekleri yanlıştır deme hakkına sahip mi ?
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uygulama aşamasında işletmenin genel faaliyet alanı,makine ekipman ve proses bilgileri kapsamında Risk Değerlendirme yöntemibelirlenmelidir.Genel itibari ile küçük işletme ve kobi düzeyinde işyerlerinde Çek list yöntemi kullanılmakla beraber ciddi üretim ve proses içeren makine ekipman kullanımının yoğun olduğu ciddi müesese,fabrika ve şantiyelerde,Risk değerlendirme yönetmeliğinin 9. Maddesinde belirtildiği üzereTehlike ve risklerin hangi sıklıkta oluşabileceği,etki alanları ve maruziyet sınırlarınında belirlenmesini esas kılmasından dolayı çalışanın ve işletmenin tehlikeye maruz kalması sıklığı ve süresi, belirlenecek yöntemde kullanılması (belirtilmesi) gerekmektedir.Bu noktada Fine Kinney Methodu incelenebilir.)

Kaynak

12. çok basit birşey burası isg forumu ve söylediğiniz yenilir yutulur birşey değil hiçbir garantisi ve yönetmeliği ve yayını ve bakanlık açıklaması ve kaynağı ortada yok . gelip ortaya birşey atıyorsunuz ve arkasından hakaret düzeyinde yorumlar yapıyorsunuz savunup gerekçelerinizi kaynağınızı göstermek yerine.

O zaman dediğiniz gibi paylaşımda bulunmayın lütfen kimse sizin gibi insanlara ihtiyaç duymuyor . Öncelikle burada konuşan herkesin bir uzman, bir üniversite mezunu ve çeşitli iş/hayat deneyimleri olduğunu unutmayın .
  13. Şahsınıza karşılık hakaret içeren bir kelime dahi etmedim fakat siz aynı şeyi söyleyebilirmisiniz.
    Bakkallarla işim olmaz lafım hakaret midir?

14. şu cümleniz burada ki tüm uzman arkadaşlara hakarettir yada L tipi matris kullanan arkadaşlara .

"Ha bakkallar da belki kabul ediyorlardır. "
  15. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bir iddia ortaya atıyorsunuz, bazıları bunu doğru bulmuyor. Mantıklıca neden doğru olmadığını açıklıyor. Bu sefer karşınızdakine hırçınlaşıyorsunuz, ukalalık yapıyorsunuz. Bunu anlamak mümkün değil.

Herkes sizin gibi düşünmek zorunda değilk,i tek doğru da sizde değil dimi?
  16. Benim gibi düşünmek zorunda değilsiniz anlatmak istediğimde tam bu. Bende sizin gibi düşünmek zorunda değilim. Sizin tarzını hoş değil bir kere
  17. İbrahim bey samimi konuşuyorum, sizler gibi bilgili arkadaşlarda tevazu olmazsa bilgi değersizleşir. Benim görüşüm budur tarzı daha uygun.

18. Erkan bey dediğim gibi aynı cümleyi tekrarlıyorum " sıklık kısmı L tipi matriste belirtilen Olasılık değil midir " . diğer etki alanları ve maruziyet sınırlarınında belirlenmesi bölümü karşılaştırdığım fine kinney ve l tipi matrislerde göremediğim birşey galiba :) ben sadece L tipi matrise "etkilenecekler" ekliyorum onu mu anlatmak istemişsiniz ? biraz daha açık olursanız memnun olurum .
  19. İster istemez karşınızdakine göre davranıyorsunuz. Yazdığınız her mesaja rahatsız edici diyen veya boş konuşuyorsunuz diyen birne nasıl tevazu gösterebilirsiniz.
  20. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    iki ay önce bir baş iş müfettişi(yeni emekli oldu) bir toplantıda bende dahil pek çok iş müfettişi 5x5 risk analizi yapılmasına tabiri caizse gıcık oluyoruz demişti