1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5x5 matris risk değerlendirmesi ve risk analizi yöntemlerin karşılaştırılması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ibrahim559 tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Zor olanı başarmak güzeldir. :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Eylül 2013 ---
    Çok değiliz şurada 3-5 kişiyiz, kıra döke tartışacağız. görünen bu.
  2. bir şey söylüyoruz savunacağız tabiki savunmayacağımız meseleyi neden buraya yazalım. Tartışalım doğru olanı bulalım çabasında herkes fakat şahsi saldırılar var.

3. Yöntemin doğru olmamasının nedenini açıklamıştım. Neden doğru olduğunun açıklamasını mı yaptınız da itiraz ettim. Siz hiç bir matığa uymayacak bir yaklaşımla her şeye muhalefet olma ve tahrik etme görevinizi yerine getiriyorsunuz. Ukala sözleri de siz daha çok yakışıyor.
  4. belki müfettişin rahatsızlığı baştan savma yapılmış olmasıdır. Fotoğraflı ve uygun değerlerin verildiği RD si yapılmış çok büyük fabrikalardan örneklerim var. zaman olarak aceleye getirildiği ve tecrübeli uzman sayısı yetersiz olduğu için farklı metotlar uygulanmamıştır. sonradan üst metotlara geçileceğini umuyorum.bildiğim kadarıyla fotoğraflı olması zorunlu gibi olacak yavaş yavaş.
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    eee bizde tersini açıkladık. İstanbulda dediğim iş kollarında bu yönteme itiraz eden yok çıkmadı örneği yok. Siz böyle diyince biz nedense bozuldunuz.
  6. Ayrıca 5x5 matrisini kullananları aşağılıyormuş um gibi bir his oluştu. Fakat öyle bir şey yok. Şu ana kadar gördüğüm bildiğim denetimlerde bu matrisin yetersizliği tartışılıyor ve genelde müfettişler bunun yerine genel risk değerlendirmesi için kinney veya 3T, makine ve ekipman için HRN veya FMEA, Kimyasal risk değerlendirme için İLO COSHH veya Hazop yöntemlerini öneriyorlar.
  7. Az önce yazdığım gibi 2 veya 4 yılı beklemeden o metotlara geçiş yapılacak diye umuyorum.
  8. Bu günden sonra benim öyle bir umudum yok. 4 değil 10 yıl sonrada 5x5 tartışılacak gibi.

9. bizde L tipi matris süper demiyoruz . Sadece bakanlık bu konuda bir bilgi vermedi . Şu ana kadar 3-5 osgb dahil gördüğüm tüm yöntemlerin %90 L tipi matris yani siz kabul edilmiyor derseniz bunun sağlam hatta çok sağlam bir kaynağı ve bence BAKANLIK açıklaması olmalıdır.

Bi de insanlara hakaret ediyorsunuz . bakkallarda kabul ederler ne demek ? bu terbiyesizlik değilde ben mi yanlış anladım ?? sizden sadece dayanak istedik siz ise terbiyesizleşmeyi seçtiniz .

10. Sonra bir şey demişmiyim. Sataşma varmı bakın.

Eee sonra bu arkadaş damdan düşer gibi olaya sert bir iniş yapmış
    ve tekrar siz çıkıp tahrik edici yorum yapıyorsunuz.

Bakanlık çıkıp ta size şunu yapmayın bunu yapmayın diye açıklama yapar mı sanıyorsunuz?
    Yayınladıkları patlamadan korunma dokümanını gördünüz. Sizce yayınladıkları dokumanı sanayide kabul görecekler mi?
    Yoksa patlayıcı ortam sınıflandırmaları için bir standart mı isteyecekler?
  11. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Neyse sonuçta herkes birbirini anladı ve bir sonuca bağladık. İtiraz gelene kadar belli iş kollarında 5x5 e devam. İşimizi çözen en basiti tercih edecez.

Sonra değişirse başkasını yaparız yöntem çok :)
  12. Bölgemizde olan durumları buraya aktarıyoruz. Tecrübe en büyük kaynaktır.

13. inanın sistemlerin düzelmesini herkesten çok isterim .Ancak diğer sistemlere geçebilmemiz için bakanlık bir çalışma yapmalı . Mesela eğitim kurumlarına daha iyi sistemler üzerinde durmasını tavsiye eder yada işletmelerde kullanılacak sistemleri işletme/sistem şeklinde bir yönetmelik çıkartabilir yada bu sistemler ile ilgili detaylı rehberler hazırlayabilir vs. yani bakanlık biraz daha ciddi ve ilgili olursa olmayacak şeyler değil .
  14. Bakkallar lafı söz oladır. Bu laftan kastım yanında eleman çalıştıran küçük işletmelerdi.
  15. Tecrübesini aktaran herkese teşekkürler. benim de 26 yıllık imalat ve döküman tecrübemi aktardığım bu forumun üçüncü sayfasındaki yazımı neden anlamsız buldunuz. sevgi ve saygılar...

16. O zaman kimsede bu yasak, yanlış, olmaz diyemez bize yanlış mı ?

bu arada benim tahrik edici mesajlarımın hepsi " bakkallar" kelimesinden sonra oldu . önceki yorumumda birşey yok sadece sizin dışınızda kimsenin böyle birşeyden bahsetmediğini söyledim.
  17. Sizce neden bir okuyunuz.
  18. haklısınız. herkesin kolay anlayacağı bir yazı olmamış.
  19. İşte anlatmaya çalıştığımda bazı kişilere tahammül etmek çok anlamsız.
    Kimse bahsetmiyor olabilir. Trakya da Bir çok seminerde bahsedildi.

20. cidden işiniz gücünüz yok . Şurada herkes anlattı derdini umrunuzda değil zaten konunun başında karşınızdakine gösterdiğiniz saygı ...

"Bakkallar lafı söz oladır. Bu laftan kastım yanında eleman çalıştıran küçük işletmelerdi." yani bu durumu düzeltti ??? beyin beyin beyin :D diyorum başka birşeyde yazmam inanın tartışalacak biri değilsiniz :eek: