1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

5x5 matris risk değerlendirmesi ve risk analizi yöntemlerin karşılaştırılması

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve ibrahim559 tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Biz Daraltılmış FMEA yöntemini uyguluyoruz. Otomotiv ve tezgah sayısı ve operasyonların çok olduğu bir işletme için çok uygun. Geçen Haziran'da denetimde de bir sorun çıkmadı.
    Zaten Türkiye'de yada dünyada istatistiki veriler tam olarak bulunmadığı sürece tüm yöntemlerde kişlerin bilgi ve tecrübesi ön plana çıkıyor.
    Hangi yöntem olursa olsun, yerinde ve hakkı verilerek yapılırsa hatanın önlenmesine yardımcı olacaktır.
    Saygılar,

2. Levent Bey sorun olmazsa FMEA da kullandığınız raporun örneğini paylaşabilir misiniz ? yani bir sayfada olabilir boş şablon görmek için.
  3. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Yarın sabah boş ve bir örnek olarak gönderirim , şimdi çıkıyorum .
    Yarın görüşmek üzere. :)
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  5. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    5X5 matrix L tipi bencede uygundur.Öncesini bilmediğiniz bir iş için başlanmış risk analizinde kney yapamazsınız olayın ne kadar sıklıkta olduğu hakkınızda bir bilginiz ve gözleminiz yokken uydurma değerler vererek sağlıklı olmaz.Eğer risk analizi olan bir yere güncellemek isterseniz kney methodu uygulanabilir.Bence başlangıçta 3X3 bile yeterlidir.Sonra 5x5 sonra Kney olabilir:)Risk analizi hiç olmayan bir yere risk analizi yaparsanız 1 ayda anca olasılıkları hesaplaya bilirsiniz sıklığı değil.Bende böyle savunurdum 5x5 matrix metodunu
  6. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Ek'te daraltılmış FMEA 'yı gönderiyorum.
    Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

7. çok teşekkürler Levent Bey
  8. red45 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Oldukça uzun bir konuşma olmuş tamamını okuyamamakla birlikte göz attığım yorumlar sonucu bende bir açıklama yazma gereksinimi duydum.
    Şantiyede çalışıyorum ve kısa zaman önce denetleme geçirdim. Bakanlıktan gelenler yöntemime kesinlikle bakmadılar. Sadece hala önlem alınmayan tehlikeler var mı diye baktılar. Sorumlu kısmında kimin ismi yazdığına baktılar. Yazdığınız önlemleri aldırdınız mı diye baktılar. Tavsiye olarakda detaylı bir risk analizi yapılmasını, mümkünse hazırladığımız günlük-haftalık-aylık raporlar gibi direk noktayı işaret eden, anlaşılır ve amacına ulaşır bir risk analizi yapmamı söylediler. Üzerinde en çok durdukları Risk Analizini hazırladığım ekip ve analizin çalışanlara duyurulup duyurulmadığıydı.
    Ki zaten amacımız sadece kendimizi yasa karşısında suçlu suçsuz duruma düşürmek, aklamak değil vicdanen ve aldığımız sorumluluk karşısında içimizi ferah tutabileceğimiz bir çalışma ortaya çıkarmaktır.
    Arkadaşlar ben 5x5matris yöntemi kullanarak Risk Analizi hazırlamıştım. Kimse niye bu yöntemi kullandın demedi. Buraya yazılanlar yazıda kalmasın dedi.
    Nacizane tavsiyem, kaza olursa suçlu duruma düşerim-düşmem, kendimi nasıl aklarım vb. düşüncelerle değil ''kaza olmasını nasıl önleriz'' sorusuyla yola çıkmanız ve çalışma ortamınızdaki insanlardan statüsü, görevi, cinsiyeti, yaşı ne olursa olsun destek almanızdır.
  9. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    5x5 matriks yöntemi başlangıç için iyi olmakla birlikte olayın mantığını anladıktan sonra başka yöntemlere geçmek en doğrusu bence.. Birçok risk analizi inceledim. Bence yapılan en büyük yanlış risk analizinde olayı yeşil bölgeye çekebilmek için şiddet kısmının puan değerininde düşürülmesi. Diyelim ki ortada bir patlama ve ölüm olayı var ve puanı 5... Gerekli önlemler alınıyor ama yinede çok düşük ihtimallede olsa patlama riski var.. Burada olasılığı düşürmek lazım.. hiçbir zaman şiddet düşürülemez.. Belki benim bilmediğim istisnalar hariç. Olasılık düşürülmeye gittiği zamanda 5 li matriksin çerçevesi dar kalıyor..
  10. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar örnek risk analizlerini inceliyorum. Şöyle bir sonuç görüyorum. Ortada ölümle ilgili bir olay var. Yüksekten düşmek diyelim. Şiddeti 5.. İyileştirmeler yapıldıktan sonra şiddeti 3 e çekeni görüyorum. Burada sadece yüksekten düşme ihtimalini aşağı çekebiliriz. İhtimali 1 çektik diyelim. Bir ihtimalle yine düşme olasılığı var yani. İhtimali 1 e çekipte çok düşük bir ihtimalle düştümü bu vatandaş hafif mi yaralacakta şiddeti 3 e çekiyorlar anlamadım. Üstelik bunu A sınıfı uzman yapıyor ve bence çok komik ve baştan savma bir yaklaşım.. Tekrar ediyorum şiddet aşağı çekilemez sadece olasılık düşürülür. Yorumlayın görürsünüz..