1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

6 adımda iş sağlığı ve güvenliği

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 5 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Yeni yılla birlikte iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında da yeni bir dönemin başladığını daha önce duyurmuştuk. Bu konuda yasal mevzuatın uygulanacağı işyeri kapsamının genişlemesi, işverenler açısından pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi. Kafa karışıklığını gidermek için adım adım yapmanız gerekenleri sizin için özetledik.

  haber.jpg

  1. Önce tehlike sınıfınızı öğrenin

  İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Yasası, işyerlerini tehlike yönünden üç gruba ayırıyor; az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli. 50'den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri için İSG personeli yani iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma şartı Temmuz 2016'da başlıyor. Tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri içinse bu yükümlülük bu yılbaşı itibariyle başladı. Şu halde sizin için bu yükümlülüğün başlayıp başlamadığını öğrenmek için önce işyeri tehlike sınıfınızı bilmeniz gerekiyor. Bunun için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yayımladığı tebliğe bakmanız yeterli (Tebliğ metni: sadettinorhan.net/isyeri_tehlike_siniflarinda_degisiklik_yapilmasina_dair_teblig.html

  2. İşçi sayınızı tespit edin

  Tebliğe baktınız ve tehlikeli ya da çok tehlikeli kapsamda yer aldığınızı öğrendiniz. Şu halde İSG personeli çalıştırmak durumundasınız. Fakat personel arayışına başlamadan önce çalışan sayınızı bilmenizde fayda var. Zira 9 ve daha az çalışanı olan işyerleri için devlet desteği var. Bu 9 sayısını hesaplarken çırak ve stajyerler düşülecek, varsa alt işveren çalışanları eklenecek. Eğer sonuçta çalışan sayınız 9 ve daha az çıkmışsa, ayda 140 liraya kadar maliyet avantajınız olacak.

  3. Sözleşme yaparken dikkat
  Şimdi sıra geldi İSG personeli ile sözleşme yapmaya. Bu aşamada ister tek tek iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleriyle sözleşme yaparsınız isterseniz bir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi'nden (OSGB) hizmet alırsınız. Özellikle küçük esnafımıza önerimiz, bağlı bulundukları esnaf odası ile temasa geçip toplu olarak sözleşme yapmaları yönünde. Örneğin bir ildeki kasaplar odası, o ildeki bütün kasaplara hizmet verecek bir OSGB ile sözleşme yapabilir. Bu sayede pazarlık gücü artacağından esnaf başına düşen maliyet azalacaktır.

  4. Sertifika ve yetkileri teyit edin

  Sözleşme yaparken dikkat edeceğiniz diğer bir husus, muhatabınız olan kişi veya kuruluşların gerekli sertifika ve yetkilere sahip olmasıdır. Bu konuda Bakanlığın sitesinden gerekli sorgulamaları yapabilirsiniz. Ayrıca eğer işyeriniz çok tehlikeli kapsamdaysa (A) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı ile çalışmanız gerekiyor. Tehlikeli kapsamdaysanız (C) sınıfı uzman sizin için yeterli.

  5. İSG Katip'e giriş şart

  İster İSG personeli ile doğrudan, isterseniz bir OSGB ile sözleşme yapın, yapılan sözleşmenin ve işyerinizin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bildirilmesi gerekiyor. Bakanlığın İSG Katip adı verilen sistemine girilmeyen sözleşmeler resmiyette geçerli kabul edilmiyor. Uygulamada bazı OSGB'lerin işyerleriyle "danışmanlık sözleşmesi" adı altında bir sözleşme yaptığı ve Bakanlığa bildirmediği görülüyor. Oysa danışmanlık sözleşmesinin resmiyette hiçbir geçerliliği bulunmuyor.

  6. Bütün belgeleri saklayın

  İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yapmış olduğunuz bütün iş ve işlemlere dair belgeleri ve sözleşmeleri saklamanız gerekiyor. İşyerinizde yapılacak muhtemel bir denetimde söz konusu belgeler sizin için önem taşıyor.

  Sadettin ORHAN
  sorhan@bugun.com.tr

  KAYNAK
 2. Mümin Demirbaş İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  83206
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Sinpaş GYO
  Erkan bey, işletmeleri bekleyen bir sorun daha var. Bazı işletmelerin NACE kodu ile yaptığı iş arasında uyumsuzluk var. Toptan Gida firmasına bakkal kodu verilmiş. Bu durumda bulunanların acilen SGK da duzelttirmesi lazım. Yoksa bu durumda cezaya sebep olabilir.
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  nace kodlarındaki düzensizliklerin giderilmesi için daha önce bir süre tanınmıştı yanlış hatırlamıyorsam
  lakin ne işveren ne de muhasebeciler bu konuda doğru çalışmayı yapamadılar
 4. UZGISG1 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba,
  NACE kodlarının değiştirilmesi için nasıl bir yol izlenmeli ? Başvuru nereye ve kim ( işveren, muhasebe ya da ISG uzmanı )tarafından yapılacak ?
  Bazı firmaların NACE kodları ile yaptıkları iş uymadığı gibi İTO 'dan gelen değerlendirmeler de farklı olabiliyor. Bu konuda yardım alabilir miyim ?
  Teşekkürler.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  26 Aralık 2012 ÇARŞAMBA

  Resmî Gazete

  Sayı : 28509

  TEBLİĞ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN İŞYERİ TEHLİKE

  SINIFLARI TEBLİĞİ

  MADDE 1 –(1) 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları Ek-1’de yer alan İşyeri Tehlike Sınıfları Listesinde belirtilmiştir.

  MADDE 2 – (1) Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen asıl işin tehlike sınıfı dikkate alınır.

  (2) İşveren asıl iş faaliyet değişikliğini en geç bir ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirir.

  (3) Asıl işin tayininde tereddüde düşülmesi halinde işyerinin kuruluş amacına bakılır. İşyerinde birden fazla asıl iş tanımına uygun faaliyetin yürütülmesi halinde, bu işlerden tehlike sınıfı yüksek olan iş esas alınır. 6331 sayılıKanunun işyeri tanımına giren işyerlerinde yapılan asıl işin yanında veya devamı niteliğinde faaliyet alanının genişletilmesi halinde o işyerinde bu fıkrada esas alınan kurala göre belirlenir.

  MADDE 3 – (1) İşyeri tehlike sınıfına yapılan itirazlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca değerlendirilir. Değerlendirme, Bakanlık tescil kayıtlarıüzerinden ve işyerinin tesciline esas alınan asıl iş dikkate alınarak sonuçlandırılır.

  (2) Gerekli görülmedikçe işyerlerinde yapılan asıl işe ilişkin inceleme yapılmaz.

  (3) Bakanlıkça yapılan denetim ve incelemelerde işyerinde yapılan asıl işin tescil kayıtlarından farklı olmasıhalinde, denetim ve incelemeye ilişkin kayıtlar dikkate alınarak işyeri tehlike sınıfı yeniden belirlenebilir.

  (4) Alınan karar işyerine tebliğ edilir. Kararın işyerinin tehlike sınıfı değişikliğine neden olması halinde tehlike sınıfının gerektirdiği iş ve işlemleri, işverenler 90 gün içinde yerine getirmek ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

  (5) İşyeri Tehlike Sınıfları Listesindeki faaliyet kodunun tehlike sınıfına ait itirazlardan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulacak Komisyonda alınacak karar sonucunda, itiraza ilişkin faaliyet kodunun tehlike sınıfının değişmesi halinde bu Tebliğde gerekli değişiklik yapılır.
 6. UZGISG1 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Teşekkürler,
 7. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
  Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü

  _______________________________________________________________________________________
  Adres: Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhiye/Ankara Ayrıntılı bilgi için irtibat: M.BULUT Dai.Bşk.V.
  Tel: (0312) 458 71 10 Faks: (0312) 432 12 37
  Elektronik Ağ: www.sgk.gov.tr e-Posta: isverenlerPrimDB@sgk.gov.tr
  1/3
  Sayı : B.13.2.SGK.0.12.02.04/034-
  Konu : İşkolu Kodlarının Düzeltilmesi


  ……………………… SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE
  ………………. SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünden
  alınan 3/8/2012 tarihli yazıda, “20/6/2012 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 6331 sayılı İş
  Sağlığı ve Güvenliği Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte sigortalı işçi çalıştıran tüm
  işyerlerinin 6 basamaklı NACE Rev.2 kodlarının tespitinin zaruri hale geldiği, bu nedenle
  e-bildirge sistemi içerisinde yer alan NACE Rev.2 modülünün ivedilikle zorunlu hale getirilerek
  işyeri yetkili personeli tarafından girilmesinin temini için aylık prim ve hizmet belgesinin
  elektronik ortamda gönderilme süresinin son 3 gününe kadar zorunlu hale getirilmesi” talep
  edilmiştir.
  Söz konusu talimat üzerine aylık prim ve hizmet belgelerinin e-sigorta kanalıyla
  gönderilmesi sırasında, işyeri faaliyetinin NACE Rev.2 altılı kodlarını girmemiş işyerlerinin
  yasal verilme süresinin sona erdiği tarihin 3 gün öncesine kadar aylık prim ve hizmet
  belgelerini göndermelerine izin verilmemesi Genel Müdürlüğümüzce de uygun görülerek
  2012/Ağustos ayına ait düzenlenecek aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren geçerli olmak
  üzere e-Bildirge programları üzerinde gerekli düzenlemeler yapılmıştır.
  Hal böyle olmakla birlikte, Genel Müdürlüğümüze ulaşan bilgilerden işverenlerin
  2012/Ağustos ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerini e-Bildirge kanalıyla göndermeleri
  sırasında ekrana gelen altılı NACE kodlarının işyerinin faaliyet konusu ile uyuşmadığı gerekçe
  gösterilerek ilgili sosyal güvenlik merkezine müracaatta bulundukları ancak sosyal güvenlik il
  müdürlüklerimizce/sosyal güvenlik merkezlerimizce konuyla ilgili yapılacak işlemlerde
  tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır.
  Bu bağlamda, aylık prim ve hizmet belgelerinin internet kanalıyla gönderilmesi
  sırasında altılı NACE kodlarının hatalı gelmesi nedeniyle, iş kolu kodlarının düzeltilmesi
  talebinde bulunan işverenlerle ilgili olarak sosyal güvenlik il müdürlüklerimiz/sosyal güvenlik
  merkezlerimizce yapılacak işlemler aşağıda açıklanmıştır.
  Aylık prim ve hizmet belgelerinin internet kanalıyla gönderilmesi sırasında altılı NACE
  kodlarının hatalı gelmesi nedeniyle, iş kolu kodlarının düzeltilmesi talebinde bulunan işverenin,
  işyerine ait işkolu kodundaki uyumsuzluğun giderilmesi amacıyla, ünitelerimizin sigorta
  primleri servislerinde çalışan personel tarafından, durum işyeri dosyasında yer alan işyeri
  bildirgesi ve varsa işyeri açma ve çalışma ruhsatı, denetim raporu, tutanak, resmi yazı v.s.
  belgelere bakılarak araştırılacaktır.
  Sigorta primleri servislerince yapılan incelemelerde, işyerlerine ilişkin tescil
  kütüklerinin “Yapılan İşin Niteliği” başlıklı bölümdeki bilginin doğru girilmiş olmasına karşın,
  işkolu kodunun Kurumca hatalı verilmiş olduğunun anlaşılması halinde, öncelikle bahse konu
  işlere ait doğru işkolu kodu tespit edilecektir.
  İşkolu kodunun hatalı verilmiş olduğu tespit edilen işyerleri için, doğru işkolu tespit
  edildikten sonra yapılacak işlemler, tehlike sınıfı ile prim oranın değişmemesine veya
  yükselmesine ya da düşmesine göre farklılık arz etmektedir.
  1- Tehlike sınıfı ile prim oranının değişmemesi
  İşkolu kodunda değişiklik talebinde bulunan işyerleri ile ilgili olarak, sigorta primleri
  servisince yapılan incelemelerde işkolu kodunun hatalı verilmiş olduğunun tespitinin ardından,
  hatalı işkolu koduna ilişkin tehlike sınıf ve prim oranı ile doğru işkolu koduna ilişkin tehlike
  sınıf ve prim oranının aynı olduğunun anlaşılması durumunda, bu nitelikteki işyerlerinin, işkolu
  kodunun değiştirilmesi amacıyla konu işyeri tescil servisine bildirilecektir.
  İşkolu kodu değiştirilmesi gereken işyerlerinin eski işkolu kodu ile yeni işkolu koduna
  ait tehlike sınıfının aynı olup olmadığı işyeri tescil servis şefi/yetkilisi tarafından kontrol
  edildikten sonra, işyeri tescil servisinde çalışan personel tarafından sistem üzerinde gerekli
  düzeltme işlemleri aynı gün içerisinde yapılacaktır.
  2- Tehlike sınıfı ile prim oranının yükselmesi
  İşkolu kodunda değişiklik talebinde bulunan işyerleri ile ilgili olarak, sigorta primleri
  servisince yapılan incelemelerde işkolu kodu hatalı verilmiş olduğu tespit edilen işyerlerinin,
  işkolu kodlarının, tehlike sınıfı ve prim oranı daha yüksek olan bir işkolu kodu ile
  değiştirilmesine karar verilmesi durumunda, değişiklikler 5510 sayılı Kanunun 83 üncü
  maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde yapılacak ve örneği Ek:1’de yer alan yazı ile 7201
  sayılı Kanuna göre işverenlere tebliğ edilecektir.
  3- Tehlike sınıfı ile prim oranının düşmesi
  İşkolu kodunda değişiklik talebinde bulunan işyerleri ile ilgili olarak Sigorta Primleri
  Servisince yapılan incelemede, işkolu kodunun hatalı verilmiş olduğu tespit edilen işyerlerinin,
  işkolu kodlarının, tehlike sınıfı ve prim oranı daha düşük olan bir işkolu kodu ile değiştirilmesi
  yönünde değerlendirmede bulunmaları halinde, söz konusu değişikliğin yapılmasının uygun
  olup olmayacağının tespiti için durum incelenmek üzere Kurumun denetim ve kontrolle görevli
  memurlarına aktarılacaktır.
  Bu bakımdan, sigorta primleri servisince, işyeri dosyasındaki belgelere göre, işyerinin
  tehlike sınıfının daha düşük bir tehlike sınıfındaki işkolu kodu ile değiştirilmesi yönünde
  değerlendirmede bulunmaları halinde, durum mevcut işkolu kodu ve prim oranı ile
  değiştirilmesi uygun görülen işkolu kodu ve prim oranı da belirtilerek gerekli belgelerle birlikte
  (işyeri bildirgesi veya işyeri açma ve çalışma ruhsatı, rapor, resmi yazı v.s. belgeler) Kurumun
  denetim ve kontrolle görevli memurlarına intikal ettirilecektir.
  Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca işyerinde yapılan incelemeler
  sonucunda düzenlenecek raporlarda, işyerinin işkolu kodunun değiştirilip değiştirilmeyeceği,
  değiştirilecek ise hangi işkolu kodunda ve hangi tarih itibariyle tasnif edilmesi gerektiği
  hususlarına yer verilecektir.
  Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca düzenlenen raporlara istinaden,
  işkolu kodunun değiştirilmesine karar verilmesi halinde, değişiklik örneği Ek:1’de yer alan yazı
  ile 7201 sayılı Kanuna göre işverenlere tebliğ edilecektir.
  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.


  Cüneyt OLGAÇ
  Kurum Başkanı a.
  Genel Müdür V.


  EK:
  1- İşkolu Kodu ile Tehlike Sınıfı ve Prim Oranına İlişkin Değişiklik Kararı.
  http://archive.ismmmo.org.tr/docs/duyuru/ek_2.pdf
 8. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  33.17 Diğer ulaşım ekipmanlarının bakım ve onarımı
  Tehlikeli
  33.17.01 Demir yolu lokomotiflerinin ve vagonlarının bakım ve onarımı Tehlikeli

  3317.01 nace kodu tehlikeli grupta çıkmakta. Adam yedek parçacı fakat e-devlet şifresiyle girilince az tehlikeli çıkmakta. İşyerinin demiryolları ile alakası yok.