1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

62 Bin İş Kazasının Maliyeti 7,6 Milyar Lira

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve İSGC tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. İSGC İSGforum Üyesi

  Her yıl yaklaşık 62 bin 780 iş kazasının meydana geldiği Türkiye'de 2011 yılında günde ortalama 4 kişi hayatını kaybetti.

  Her yıl yaklaşık 62 bin 780 iş kazasının meydana geldiği Türkiye'de 2011 yılında günde ortalama 4 kişi hayatını kaybetti. Mavi Akademi Genel Müdürü Güler Özkartal, bu olayların ekonomik maliyetinin 7 milyar 695 milyon 760 bin TL düzeyinde olduğunu söyledi.
  [​IMG]
  Yeni İş Sağlığı Güvenliği Yasası ile işletmelerde tüm meslek hastalıkları ve iş kazalarının kayıt altına alınması zorunluluğunun getirildiğini belirten Özkartal, "İşletmelerin yaşadığı maddi kayıplar, itibar zedelenmesi bir yana, bu tablonun insanı boyutu açıklanabilir değil." dedi. Resmi kayıtlara göre 2011 yılında her gün ortalama 172 iş kazası meydana geldiğini anlatan Özkartal, bu kazalar sonucu bin 460 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. 2 bin 160 kişinin de sürekli iş göremez raporu aldığına işaret eden Güler Özkartal, şunları aktardı:
  "İş kazaları ve meslek hastalıklarının görünür ve görünmeyen maliyetlerinin ekonomide oluşturduğu maliyetin rakamsal karşılığı ise 7 milyar 695 milyon 760 bin TL. Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile tüm işletmelerde iş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt altına alınarak raporlanacak. Kaza esnasında işçilerin işi bırakması, doktor, araç getirilmesi veya kazalının taşınması, kaza mahallinin tekrar çalışır konuma getirilmesi gibi nedenlerle oluşan maliyetlerin sürdürülebilir değildir. Yasa hükmü gereği iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri sorumlu kılınıyorlar. Bütün iş kazaları ve meslek hastalıklarının kaydı tutulacak ve raporlar düzenlenecek. 3 iş günü içinde de SGK'ya bildirimi yapılacak. Çalışanın ölümü veya sakat kalmasıyla sonuçlanacak iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgeleri askıya alınacak."
  Kayıt altına alınan bilginin, güvenlik önlemlerinin yükseltilmesi ve çalışanın haklarının korunması kadar işletmelere de ciddi kazanımlar getireceğini belirten Özkartal, itibar kaybı ve işin durmasından kaynaklanan tüm maliyetler ortadan kalkacağını dile getirdi.
  Haber Tarihi: 17 Eylül 2012 Pazartesi Saat 13:10
  Cihan Haber Ajansı
  kaynak:http://www.haberler.com/62-bin-is-kazasinin-maliyeti-7-6-milyar-lira-3944190-haberi/