1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331 nolu yasanın 6 maddesi

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Alper Emlik tarafından 19 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

b) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşların görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar.

c) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetlerini yürütenler arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlar.

ç) Görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşlar tarafından iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuata uygun olan ve yazılı olarak bildirilen tedbirleri yerine getirir.

d) Çalışanların sağlık ve güvenliğini etkilediği bilinen veya etkilemesi muhtemel konular hakkında; görevlendirdikleri kişi veya hizmet aldığı kurum ve kuruluşları, başka işyerlerinden çalışmak üzere kendi işyerine gelen çalışanları ve bunların işverenlerini bilgilendirir.

arkadaşlar benim bu kanundan anladığım serbest bir şekilde İGU olamıyoruz. Benmi yanlış anlıyorum..
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Muhtemelen siz yanlış anlıyorsunuz.

a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. diyor.. Ee bunlar gökten zembille inmez işe alacak önce :)
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Serbest çalışmak demek işyeri ile sözleşme yapıp isg-katipten onaylı çalışmak demek. o da iş yerinin çalışanı oluyosun demek (tam zamanlı yada yarı zamanlı) ""Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir."" zaten sende iş yerinin çalışanı konumunda olacağın için sıkıntı yok yani
  4. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kafam bu konuda karıştı açıkçası konuştuğum osgbler kanun bu yönde değişti diyorlar..
    Bana saçma geldi ama kanun bu madesini okuyunca olabilirmi acaba dedim...
  5. Bilal Gezgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    29683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    KOLİN İnşaat A.Ş
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

Yukarıdaki maddeye göre, işyerinde sertifikalı çalışan varsa işyeri öncelikle onunla anlaşmalı sonucu çıkar mı? Yoksa dışardan hizmet almak işverenin inisiyatifine mi bırakılmış?
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    osgbler tabiki öyle diyecek, işine öyle geliyor çünkü. tüm esnafa faks çekip bireysel çalışanlara inanmayın dolandırıcıdır diyebilen zihniyet herşeyi yapar.(tabiki tüm osgbler böyle değil)
  7. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/ShowProperty/WLP Repository/isggm/dosyalar/isgdestek
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Eylül 2013 ---
    taslağın bu kısmı özellikle bireysel çalışacakların önünü kapatan bir madde..

Bu Yönetmelik kapsamındaki işyerleri, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili destek hizmetlerini 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlardan alır.
  8. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Maalesef ben de bu maddeden serbest çalışanlar için, destek verilmeyeceğini anlıyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Eylül 2013 ---
    o zaman sizde fiyatta kırarak osgblerin önüne geçmeye çalışacaksınız.
  9. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu belge sanırım sadece duvarları süsleyecek yakında.. Başka bir işe yaramayacak bütün maddeler OSGB ler için hep avantaj yaratıyor....
  10. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Alper bey, bir işyeri hekimiyle anlaşarak OSGB açmak büyük avantaj diye düşünüyorum.
  11. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evt Osgb kurmak gerekiyor bu sektörde yer alabilmek için sanırım...

12. Bu destekten bahsedilen geçiş sürecinde küçük işletmelerde ki güvenlik hizmetleri belli bir süre boyunca devlet tarafından sübvanse edilecek. devletin yetkilendirdiği OSGB'leri işletme başına yıllık 100-150 lira (söylenen) gibi bir paraya bu işletmelere iş sağlığı konusunda hizmet verecekler, kişilerin cebinden para çıkmayacağından bu işletmelere hali hazırda da hizmet satmak zor.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİNİN DESTEKLENMESİ HAKKINDA
    YÖNETMELİK TASLAĞI
    Destekten yararlanacak işyerlerinin tespiti
    MADDE 4
    Destekten ondan az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri yararlanır.
    Çalışan sayısının ondan az olup olmadığının tespitinde;

Ancak 6331 de ki 6. madde de bahsedilen bütün işletmeler için Hekimin ve Teknik personelin varsa ya belgelendir bunlarla sözleşme yap ya da dışarıdan kurul için bu kişileri kirala demek.
  13. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Devlet parayı doğrudan OSGB lere ödemeyecek.. direk işverene verilecek OSGB istediği fiyatı verecek işverene...
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    destek ile ilgili nakti bir ödeme yapılmayacak,işverenin ödediği sigorta primlerinden düşülecektir
  15. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş, (b) bendi kaldırılmış ve (c) bendi teselsül ettirilmiştir.

“a) Çalışanları arasından 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (f) bendindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”

Bugün yayınlanan resmi gazeteden bir bölüm arkadaşlar serbest çalışmayı tamamiyle bitiriyor önceden 10dan az çalışanı olan yerlerdi şimdi 10 dan az ibareside yok..
  16. yani ne demek oluyor açıklayabilir misin?
  17. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu yükümlülüğünü ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden veya yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.”

eski yönetmeliklerde dire osgbden ibaresi yoktu dışardan hizmet alabilir ibaresi vardı yani ya osgb olacaksınız hizmet vermek için yada o şirketin elemanı... Dışardan serbest meslek erbabı yada danışman olarak hizmet alamayacak iş veren...

18. anladım zaten ben bu şekilde olacağını biliyordum

çok fazla osgb var birinle anlaşılır artık
  19. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dışarıdan serbest çalışanlar zaten işyeriyle sanki o işyerinin çalışanıymış gibi kısmi süreli sözleşme yapmıyor muydu? Bence bu şekilde çalışma devam edebilecek.
  20. Alper Emlik İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benimde ümidim bu yönde ama, okuduklarımdan maalesef hiç bu yönde anlamıyorum..