1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Yürürlükte 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu

Konusu 'Mevzuat Kütüphanesi' forumundadır ve Talha Taflıoğlu tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

  Resmi Gazete Tarihi: 30.06.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28339
  Yayımlandığı Düstur: Tertip 5 - Cilt 52 Kabül Tarihi: 20.06.2012
  Kanun Numarası: 6331

  6331 sayılı isg kanunu.jpg


  Amaç

  Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi

  Ekli Dosyalar:

 2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ellerinize sağlık Talha bey,çok şaşırdım ve etkilendim çalışmanızdan, baya zahmetli ama çok güzel değerli bir çalışma olmuş.
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Talha Bey bütün kanun ve yönetmelikleri bir araya toplayıp ekleme olduğunda mail olarak bilgilendirme yapmak mümkün mü acaba? İşlerimizin yoğunluğundan bazen kaçırabiliyoruz değişiklikleri.
 5. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
 6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim.
 7. Mehmet AYDIN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum .ve yeni yeni takip ediyorum.bende c sınıfı uzmanlık belgesine sahibim.bi iş yerinde bu görevi yapmadan bi birimin amirliğini yapıyorum.ve isg uzmanı olarakta görev yapmam istenmekte.şimdi son çıkan kanunlardada gördüğüm kadarıyla isg uzmanın sorumluluğunu azaltan bir şey yok.o kadar iş güç arasında çalışaksınız siz elinizden geleni yapacaksınız veya unuttuğunuz ufacık bir konudan büyük çapta bir kaza olsa sorumlusu isg uzmanı değilmi.sadece konu para değil bence .ilerde neler olabileceğini düşünmemiz gerekmiyormu.bize işimizi sevdirerek yaptıracak.cezalandırma yerine ödüllendirme gibi uygulama olsa herkes daha içten severek yapacak.ama insan sonunda mahkemeleri ve diğer sonuçları düşününce bu işten soğuyor.eğer yanlış düşünüyorsam veya bilmediğim bir kanun.yönetmelik varsa .yardımcı olursanız sevinirim.
 8. Fatih Ataselim Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  43997
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ekosistem
  Emeğinize sağlık Talha bey, yalnız isgforum logosu ile mevzuat grubu logosu aynı yerde olabilir, boyutu da ufak olursa daha güzel olur
 9. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  02.08.2013 tarihli 28726 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDEDEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN'un aşağıdaki maddeleriyle 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu değiştirilmiştir:

  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”

  MADDE 56 – 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “a) 6 ve 7 nci maddeleri;

  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,

  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,

  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

  MADDE 101 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) ve (s) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “f) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı,”

  “s) Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını,”

  Erhan Güneş ilk mesajdaki kanun eki düzenlemeye göre güncellenmiştir. Bilgilerinize sunarım... ;)
 10. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Ayrıca Madde 38 de belirtilen; "6,7 ve 8 nci Maddeleri;" ibaresi "6 ve 7 nci Maddeleri;" şeklinde değiştirildiği için 8. Madde tamamen yürürlüğe girmiştir.

  İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları


  MADDE 8 – (1) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının hak ve yetkileri, görevlerini yerine getirmeleri nedeniyle kısıtlanamaz. Bu kişiler, görevlerini mesleğin gerektirdiği etik ilkeler ve mesleki bağımsızlık içerisinde yürütür.

  (2) İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları; görevlendirildikleri işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirir; bildirilen hususlardan hayati tehlike arz edenlerin işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu Bakanlığın yetkili birimine bildirir.

  (3) Hizmet sunan kuruluşlar ile işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

  (4) Çalışanın ölümü veya maluliyetiyle sonuçlanacak şekilde vücut bütünlüğünün bozulmasına neden olan iş kazası veya meslek hastalığının meydana gelmesinde ihmali tespit edilen işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanının yetki belgesi askıya alınır.

  (5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmalarışartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.

  (6) Belirlenen çalışma süresi nedeniyle işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurar. Bu durumda, çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılıİş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.

  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmalarışartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.

  (8) Kamu sağlık hizmetlerinde tam süreli çalışmaya ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimlerinin ve diğer sağlık personelinin işyeri sağlık ve güvenlik birimi ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmelerinde ve hizmet verilen işyerlerinde çalışanlarla sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmelerinde, diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz.
 11. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Değişiklikler özetlenecek olursa;

  1) İş Güvenliği Uzmanlarına sigorta pirim sayısına bakılarak bir üst belgeye geçebilmeleri için önümüzdeki 1 sene içerisinde 2 sınav hakkı tanınacak. Ayrıntılar önümüzdeki günlerde İSGGM tarafından yayınlanır. Nasıl olacak sorusuna henüz cevap yok. Bizi izlemeye devam edin...

  2) 50 den az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta olan ve kamu işyerlerinde yürürlülük 01/07/2016 tarihine, yine 50 den az çalışanı olup tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta olan işyerleri için yürürlülük 01/01/2014 tarihine alındı.

  3) Şehir ve bölge planlamacılar, Endüstri ürünleri tasarımcıları, peyzaj mimarları, iç mimarlar gibi sadece mimarlık fakültesini bitirenlere ve fen edebiyat mezunu biyologlara da iş güvenliği uzmanı olma yolu açıldı.

  Kısaca; lanet olsun dostum... :sinir:
 12. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  hadi hayırlı olsun sonunda yayınlandı. Şu usul ve esasları çok merak ediyorum nasıl bir saçmalama daha yapacaklar. önceden tahmin etmek çok zor suprizleri seviyolar .D
 13. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47485
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  4857 sayılı kanuna göre personel çalıştıran kamu kurumlarındaki işçiler için uzman ve hekim görevlendirme 2016 değildir. şu an yürülüktedir. tüm kamu kurumları 2016 gibi algılanıyor yanlış ve eksik olmasın..
 14. Erhan Güneş Mevzuat Grubu Lideri

  • Mevzuat Grubu
  Sertifika Numarası:
  21761
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Çağan OSGB
 15. Savaş UZUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İyi Günler;
  Kamu bankaları için İSG uzmanı çalıştırma zorunluluğu 1 Temmuz 2014'mü başlıyor yoksa şu an yürürlükte mi?
 16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 17. Zaim Zengin Eğitim Grubu

  • Eğitim Grubu
  İl Temsilciliği:
  Tekirdağ
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Herkes 4 gözle tebliği bekliyoruz. Site içerisinde tebliğ ne zaman yayınlanır diye bir oylamaya gidelim mi :)
 18. Savaş UZUN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı


  Soruyu şu şekilde sorayım o zaman. Kamu bankaları (Ziraat ve Halk Bankası) 4857 say. iş kanununa göre çalışan kamu kuruluşlarıdır. 02.08.2013 tarihli kanun değişikliğinde şöyle denmektedir:
  1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  Buna göre kamu bankaları bu kapsam dışında kalıyor sanırım.
 19. tşk ler...