1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331 sayılı iş sağliği ve güvenliği kanun özeti

Konusu 'Sunumlar' forumundadır ve bayramali tarafından 24 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. bayramali İSGforum Üyesi

2. Burak BULUT İSGforum Üyesi

1- 20.01.2004 tarih ve 25352 sayılı Resmi gazetede yayınlanan “İş Güvenliği ile Görevli Mühendis veya Teknik Elemanların Görev Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” te daha önce bu alanda yapmış oldukları hizmet yılları dikkate alınarak A, B, C sınıfı sertifika veriliyordu.
    2- 28.3.2006 tarihli ve 2004/6075 esas nolu ve 2006/2159 karar sayılı Danıştay 10.Dairesi kararı ile 20.01.2004 tarih ve 25352 sayılı yönetmelik iptal oldu.
    3- Bunun üzerine 27 KASIM 2010 tarihli ve 27768 sayılı “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” çıkarılarak eski hizmet yılları değil Uzmanlık sınıflarında çalışma yıllarını dikkate alarak bir üst sınıfa ( A sınıfı için 4 yıl B Sınıfı Uzmanlık Belgesi ile çalışmış olmak, B sınıfı için 3 yıl C Sınıfı Uzmanlık Belgesi ile çalışmış olmak) geçişler uygun görülmüştür.
    4- 20.06.2012 tarih ve 6331 Sayılı İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU GEÇİCİ MADDE 5’ise (1) Bu Kanunun yayımı tarihinden önce Bakanlıkça verilen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını bu Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde Bakanlıkça düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler. Aynı tarihten önce eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanırlar. Hak sahipliğinin tespitinde Bakanlık kayıtları esas alınır, denilmektedir.
    Bu bağlamda, 1- 2004-2006 yıllarında İş Güvenliği Uzmanlığı için Sınıf sınavı değil, yapılan tek sınavla, hizmet yılları dikkate alınarak A Sınıfı, B Sınıfı, C Sınıfı Uzmanlık belgeleri verilmiştir.
    Danıştay 10. Dairesi kararı ile bu belgeler iptal edilmiştir.
    İptal edilen belgeler, 6331 Sayılı Kanun Geçici 5. Madde ile geçerli kabul edilmiştir.
    Ancak, daha önce hizmet yılına göre Uzmanlık Sınıfı verilmesi, 27 KASIM 2010 tarihli ve 27768 sayılı yönetmelik ile Uzmanlık Belgesiyle çalışılan yıllara göre verilmesi maddesi çelişmekte midir?
    2- 6331 Sayılı Kanunla, 20.01.2004 tarih ve 25352 sayılı yönetmelik maddelerine göre hizmet yılı dikkate alınarak verilen A Sınıfı, B Sınıfı Uzmanlık belgelerinin geçerli sayılması, 27 KASIM 2010 tarihli ve 27768 sayılı yönetmelik düşüp 20.01.2004 tarih ve 25352 sayılı yönetmelik geçerlilik kazanıyor?
    3- 27 KASIM 2010 tarihli ve 27768 sayılı yönetmelik geçerli ise 2006 öncesi belgeler C Sınıfı belgelerle değiştirilmeli mi?
    4- Danıştay 10. Dairesi kararı ile iptal olan 20.01.2004 tarih ve 25352 sayılı yönetmelik çerçevesinde alınan belgeler geçersiz sayılmış ve geçersiz sayılan belgeler 20.06.2012 tarih ve 6331 Sayılı Kanunu Geçici 5. madde “…..mevcut belge veya sertifikalarını bu Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde Bakanlıkça düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanunla verilen bütün hak ve yetkileri kullanabilirler.” ile belgeler geçerli sayılmıştır.
    Dolayısı ile 20.01.2004 ile 20.06.2012 tarihleri arasında 27 KASIM 2010 tarihli ve 27768 sayılı yönetmelik çalışma sürelere şartlarını sağlayan C Sınıfı ve B Sınıfı Uzman olamayacağı için 2010 yılından sonra verilen B Sınıfı ve A Sınıfı Uzmanlık Belgelerinin geçerliliği nedir?
  3. eniste İSGforum Üyesi

scripd.com ücretli bir site. Ücretsiz olarak nasıl edineceğim bu notu?
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    çıktı alabilirsin...bende bilmiyorum..orjinali sahibinde..:)
  5. zübeyde İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    scripd.com da bir döküman yüklerseniz eğer gün boyunca ücretsiz indirebiliyorsunuz istediğiniz dökümanı çıktı almak için öyle bir şart yok
  6. eniste İSGforum Üyesi

Siteyte yabancı değilim aslında ben. Bazı dökümanları ne indirme ne de yazdırma yapamıyoruz. Bazılarını sadece yazdırma yapabiliyoruz. İlğinç olanı şu ki, özellikle bu dökümanı geçen ay ne indirebildim ne de yazdırrabildim. Bunu yapabilmem için ücret ödememi istedi. Ama buğün dökümanı ücretsiz olarak sadece login olarak indirdim.. Buğün bir kampanya mı var bilmiyorum.