1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331 sayılı isg kanunu’nda idari para cezaları

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 8 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Daha sağlıklı ve güvenli bir gelecek için İş Sağlığı ve Güvenliği kültürü yayılıyor. 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği idari para cezaları... devamı

Ekli Dosyalar:

2. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İdari para cezaları belirlenmiş. Ne söylenmiş iş güvenliği uzmanı çalıştırmazsan aylık 5.000 tl ceza verirsin. Buraya kadar güzel. Geçenlerde bir arkadaş eğer A sınıfı sertifikayı alırsan bizimle çalışırmısın dedi. İş yaklaşık taşeronlarla birlikte 700 kişinin çalıştığı bir yer. Çok tehlikeli sınıfta. Bakacağım firmada taşeronu çıkarsak 400 kişi çalışıyor. İnsan kaynakları müdürüyle görüştük. Kendimizce 400 kişi için makul bir fiyat söyledik. Rakam 5.000 tl nin üzerinde tabiki. Cevap aynen şu size o paraları vereceğimize devlete 5.000 tl ceza veririz daha iyi. Bende ceza bununla bitmiyor eğitimlerde var; eğitim almayan her kişi başına 1050 tl vereceksiniz dedim. Cevap; 1 aylığına biriyle anlaşırım bütün eğitimleri yaptırırım; nasılsa 12 ay geçerli değil mi bu eğitim, 11 ay neden boşuna para vereyim.. İşte iş güvenliğine bakış açısı budur. İnsan kaynakları müdürünü tebrik ettim ve oradan ayrıldım.. Adam haklı bana aylık 5000 üzeri bir para vereceğine devlete 5000tl verir; hatta kimbilir ne zaman teftişe geleceklerde ceza yazacaklar. 1 yıl teftiş olmadımı 12x5000 direkt cepte....
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    seçimlere kadar ceza yok. ama sonra gerıye donuk ceza kesme durumu var. ayrıca kaza olmazsa teftısle ıdareten yırtar ama esas kaza olursa uzman calıstırmıyorsa o zaman tamamen açıkta.
  4. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn. Cemal Karadeniz, İSG uzmanından hizmet almadığında, işyeri hekiminden de hizmet almaması lazım, çünkü hekim de gördüğü bu usulsüzlüğe göz yumamaz. Neden uzmandan hizmet almıyorsunuz? Neden kurul oluşturmuyorsunuz? Neden acil durum planları oluşturmuyorsunuz denmeyecek mi?

Hekimden de mi hizmet almayacaklar? O zaman işçilerin işe giriş muayenesi vs. ne olacak? O iş yürümez.

Bir de şu var, uzman almadıkları İSG-Katip üzerinden anında görülüyor. Tepelerine binerler.

Siz yine o işyerini ara sıra yoklayın. IQ'su 80'den yukarı bir insan kaynakları müdürü almaları an meselesidir.
  5. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Cemal bey ,bu İK müdürünün bence ne İSG kanunu bilgisi ne yetkisi ne de sorumluluğu var.Ayrıca uzman maaşı konusunda kıskançlık hissetmiştir muhakkak.
    Bence direk işverenle görüşün.Öncelikle işverenin sorumluluklarını hakkında bilgilendirin.İkna olacaktır.