1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

6331 sayılı isig kanunu hakkında değişiklik teklifi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 27 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. C Sınıfı İSG uzmanlarının tecrübe şartlarının değiştirilmesi ile ilgili teklif ektedir.

Adsız.jpg

Ekli Dosyalar:

2. darende İSGforum Üyesi

Bu kaosun tek cozumu var.
    Gruplar kaldirilacak.A Grubunun digerleri uzerindeki baskisi ancak bu sekilde sona erer
  3. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bu teklif tek kişinin yaptığı teklif geçmez merak etmeyin...
  4. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    hemde bağımsız millet vekili:)
  5. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    47072
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İzmir Büyükşehir Belediyesi
    zaten saçma bir teklif
  6. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu nedir yahu, saçma sapan bir şey... :)
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Nesi saçma bu teklif bizzat bizim Bursa İSG derneğinin teklifi..Gerçi 5 yıl ile 8 yıla ben de katılmadım, ama mevcut halinden mantıklı
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Dernek ne yapacak diyip duruyor arkadaşlarımız:) Alın işte böyle teklifler yapacak:) Sizler yönetimlere gelin örgütlenme işine sahip çıkın daha mantıklı teklifleri yapın:)
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu teklif mantıksız ve uçuk bir teklif gibi görünüyor, işi yokuşa sürmüşler. kimi kapsadığı amacı ne belli değil.
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Arakdaşlar bu teklifin getirlmesinin amacı şudur:
    31 ocakta yapılan değişiklik büyük ölçüde danıştayda iptal edilecek ve çok tehlikeli sınıfta görev almaya yetkili iş güvenliği uzmanı sayısında tekrar açık oluşacaktır. Bunu gidermek için bu teklifi yapmışlar. Açıkçası 5 ve 8 yıllık trecrübeler biraz bana da fazla geldi. Ama yuasalş bir düzenleme şart, yönetmelik yamalarıyla olmuyor bu iş.
  12. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Onur bey 31 Ocak'ta yapılan değişiklik nedir?
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İş Gvüenliği Uzmanlarının Görev .... hakkında yönetmelikte dğeişiklik yapılmıştı. Kendi meslek gruplarında 750 prim günü dolduran C sınıfı uzmanlara çok tehlikeli sektörde uzmanlık yapma yetkisi verilmişti. İşte o yönetmelik değişikliği
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Sayın Bim isminizi unuttum, isminizi söyler misiniz düzgün bi şekidle hitap edelim:)

İptal fikri şurdan çıktı:

Malum yönetmelikleri hazırlayanlar hukuk okumuş insanlar ya, bizler hukuk cahiliyiz ya (forumlardaki bazı uzmanlar öyle suçluyor) bu çok bilgili hukukçular 6331 sayılı kanunun 8. maddesi 5. bendi ile yapılan bi düzenlemeye benzer bir düzenlemeyi yönetmelikle yapmaya çalışıyorlar.

Şimdi biz hukuk cahiliysek, bu insanlar çok bilgiliyse neden kanun ile yapılan bir düzenlemenin benzerini yönetmelikle yaparlar? Sonuçta bir düzenleme ya kanunla yapılır ya yönetmelikle yapılır. İşte bu dediğim kanun maddesine aykırı olduğu için iptal edilecek diyorlar. Bence de mantıklı bunu ngerekçe gösterilmesi, ama iptal kaos getirecek muhakkak. O çok bilgili hukukçularımız zamanında kanuna adam gibi geçici maddeleri yazsaydı şimdi kara kara düşünmeyecektik.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Temmuz 2013 ---
    Bu arada kesinlikle kızgınlığım size değil. Biz uzmanlar birbirimizi hukuk cahili olmakla suçlarken hukukçuların yazdığı yönetmelik ve yasalara bakar mısınız.
  16. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Üstadım ismimi şimdiye kadar hiç söylemedim, dolayısıyla unutamazsınız :) Forumda açık ismimi görevim gereği paylaşmak istemiyorum, bu konuda beni anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. (Estağfurullah hukuk cahili falan olduğunuzu düşünmüyorum bu arada)

Konunun hukuki boyutuna gelince ( tabi ben hukukçu değilim hukukçular daha iyi yorum yapacaklardır) şahsi fikrim, şimdi yönetmelik hükmü veya hükümleri kanun maddelerine aykırılık içeriyorsa büyük bir ihtimalle ilgili yönetmeliğin yürütmesi durdurulacak ve iptal edilecektir. Kanun ve yönetmelik birbirine parelel uygulamalar tarif ediyorsa o yönetmeliğin tamamen veya bazı maddelerinin kısmi olarak yürütmesinin durdurulması ve devamında iptal edilmesi çok çok zordur.

Hukukta normlar hiyerarşisine göre Yönetmelikler Kanunlara, Kanunlar Anayasaya aykırı şekilde düzenlenemez.

Şimdi bakıyoruz: 6331-8-5:

(5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.

Şimdi burada son cümlede Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir hükmü yer almaktadır. Bu hüküm doğrultusunda 31 Ocak'ta yönetmelikte yapılan değişiklik ile (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik)

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Üç yıllık mesleki tecrübe ve (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, bütün tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler. Bu hüküm, maddenin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren yedi yıl geçerlidir. Bu süre içinde işyerinin tehlike sınıfına uygun belge almayan veya alamayan iş güvenliği uzmanları için söz konusu görevlendirmeler kazanılmış hak sayılmaz.

hükmü ilgili kanun maddesi kapsamında yapılan bir düzenlemedir. Dolayısıyla benzer bir düzenleme yapılması nedeniyle iptal edilme olasılığı çok düşüktür, iptal edilmesi için yönetmelik hükmünün kanuna yani 6331'e aykırı olması gerekirdi.

Yazdıklarım benim şahsi görüşlerimdir, yalnız bunun iptali için Danıştay’a dava açanların amacının üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu düşünüyorum.
  17. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Sayın Bim soyadınızı almayalım da sadece adınızı alalım, olur mu :)?

Burada dikkatini çekmek istediği durum şudur: Sektörel düzenleme ile kanunun izin verdiği yetki sınırları içinde ek sınırlamalar yapabilirsiniz. Yani C sınıfı uzman biri tehlikeli sınıfta 3 yıl uzmanlık yapabilirse, siz yönetmelikle ancak "3 yıl kendi mesleğinde uzmanlık yapabilir" dersiniz. Çünkü kanun size bir sınır çizmiştir isterseniz yönetmelikle bunu daraltırsınız.

Ama buradaki kusur nedir? C sınıfı uzman için kanun çok tehlikeli sınıflara bakabilir dememiştir. Kanuna göre C sınıfı uzmanlar ço ktehlikeli sınıfta yetkilendirilemez. Ama siz yönetmelikle sektörel düzenlemeyi de aşarak yetki genişletmesi yapıyorsunuz. Kanunun çizdiği sınırın dışına çıkıyorsunuz. Benim anladığım bu.

Yoska 31 ocaktaki yönetmelik değişikliğini ben savunuyorum. Ama bunun İSG kanunu ile temellendirilmesi gerekirdi .Yani C sınıflarının çok tehlikeli sektöre bakabileceğine dair bir cümle olması gerekirdi kanunda.

Bu şunun gibi ben belediyeden bir arsa alıyorum : 500 metrekare. İmarda da desin ki 300 metrekare ticarethane yapılabilir, ama ne tip ticarethane yapğıalcağı kişinin kendisine aittir.

Kişi de diyor ki ben burda sebze hali açacağım ama 500 metrekareye bina yapacağım.

Sorun burada ne yazık ki..
  18. Bircan SOYSAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    işyeri hekimlerinde sınıflandırma yokken iş güvenliği uzmanlarında kategorize edilmesi a,b,C denmesi doğru değil. İş güvenliğinde kategorilere ayıraaksanız bari mesleklere göre yapında anlamlı olsun.
  19. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Üstad ona bakarsanız 6331 madde 8-5'te çok tehlikeli A, tehlikeli B, az tehlikeli C diye tarif ederken, yine 6331 geçici madde 4'te ise C'lere 3 yıl az tehlikeli ve tehlikeli, B'lere de tüm yerlerde göre alabilme yetkisi veriyor. (yani dikkat ederseniz 6331'de aynı kanun içerisinde iki farklı hüküm var. ) sonra 31 ocak'ta yapılan yönetmelik değişikliği ile C ve B'lere 3 yıl tecrübe-750 gün prim şartıyla çok tehlikeli yerlerde görev alabilme yetkisi veriyor.

kanun aslında sınır koymuyor, zira kanunlar çıkarılması daha zor düzenlemeler olduğu için dar kapsamlı düzenlenir, kanunlarda herşey kapsamlı bir şekilde açılmaz.

kanunlarda genellikle çıkarılacak yönetmelikle uygulama detayları belirlenir denilir. yönetmelikler bakanlık düzeyinde çıkarılabildiği için düzenlenmesi, değiştirilmesi daha kolay ve pratiktir, idare açısından yönetmeliklerin negatif yönü yönetmeliklerin iptali için danıştay'a bireysel dava açılabilmesidir.

bakanlık burada doğru bir savunma yapar, kamu yararı gereği ihtiyaç gereği geçici olarak böyle bir düzenleme yapılmıştır derse bu yönetmelik zor iptal olur.
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Yok üstad, burada kanun geçici 4. madde de olsa kısıtlama yapmış. C'ler tehlikelilere bakabilir demiş, eğer çok tehlikeli sınıflara bakabilseydi bundan da bahsetmesi gerekirdi. Ya da C sınıflarının çok tehlikeli sınıflara bakamyacağına dair bir ibare olmaması gerekirdi ki bu ibare var. Bizim Mesut Toraman kesin iptal olur dedi ki adam duayen biliyorsunuz.

Bence de iptal olmasa keşke, benim de hiç işime gelmez. İSG camiasının da işine gelmez ama işte haldır duldur bi günde mevzuat çıkarınca insan sağlam zemine bastığına emin olamıyor