1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

6331 sayılı isig kanunu hakkında değişiklik teklifi

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Cem Yaylagül tarafından 27 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu

Mesut Bey'in ismini duydum, fakat biliyorsunuz yd ve/veya iptal kararına hakimler karar vermektedir. :) keşke herşey istediğimiz gibi olsa. hayırlısı olsun şimdi 1 yıl tezsiz yüksek lisans yapan kişi hiçbir tecrübesi olmadan B sınıfı sınavına girip B sertifika alabiliyor ve çok tehlikeli yerlerde A sınıfı gibi görev alabiliyorsa bunu da mahkemeye neden taşımamışlar? bu daha sakat bir durum değil mi?

C sınıfı 3 yıl-750 gün primle tecrübe ile kendi deneyimli olduğu alanda çok tehlikeli yerlerde görev alabilmesi bundan daha mantıklı değil midir? Sanıyorum amaç biraz ağır olacak ama yeni belge almış C sınıflarını tecrübeli olsun olmasın hiç önemli değil sistem dışına itmek, pastadan pay vermemek.
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Üstadım, benim C lerin kendi meslekerinde çok tehlikeli sınıfa bakmalarına karşı olduğumu sanmışsınız. Daha önce yöneticiliğini de yaptığım başka bir foru msitesindeki konu ile ilgili yazılarımı görseydiniz herhalde yanlış anladığınızı farkederdiniz:) Mühendislerin kendi meslek dallarında çok tehlikeli sınıfa bakabilmelerinin en ateşli savunucusu benim zaten. Lütfen karşıtmışım gibi sormayın:)

Ayrıca davalara hakimler karar vermektedir yazmanız da biraz dalga geçer gibi olmuş. Sonuçöta tecrübeli insanlar hakimlerin ne yönde karar vereceğini de doğru yönde tahmin eder.

Şimdi ben altıma araba alıp kaza yapsam insan öldürsem. Kameralr da beni tespit etse, hakimin beni hapse atacağını tahmin etmek için hukuk mezunu mu olmam lazım:) DAha önce defalarca yönetmelik iptalleri yaşandı. İnşallah şimdi yaşanmaz.

Yönetmeliğin en ateşli savunucusu olarak sanki karşıymışım gibi gözükmek üzücü benim için. Bizim buada yaptığımzı tahmin, niyet belirtmek değil :)

Bana kalsa A sınıfı bür uzman kendi mesleğüiyle alakalı değilse madene, elektrik şalt sahasına, inşaata, tershaneye girmesin derim.
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Onur bey sizin karşı olmadığınızı net bir şekilde görebiliyorum, bunu belirtmenize gerek yok, zaten yazdıklarım size karşı değildi, evet kararı mahkemelerde hakimler verecektir, mahkeme kararlarına ne zamandan beri kişiler karar veriyor buna neden takıldınız ve dalga geçtiğimi zannettiniz anlam veremedim.

Bir işte duayen olmanız tecrübeli olmanız size o alanda sınırsız imtiyaz verilebileceği, at koşturacağınız anlamına gelmemektedir. "Anayasa madde 10 Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz." beni bu düzenleme etkilemiyor ama ben bu mantığa karşıyım tekrar söylüyorum amacımız üzüm yemek olsun, bağcıyı dövmeyelim. kimse de tecrübelerinin arkasına sığınmasın. insanlar riskleri biliyorlar ona göre tecrübesi olanlar bırakın sorumluluk alsınlar. iş güvenliğinde yeniyiz, ama iş yaşantımızda bürokraside, hayatta ve diğer tecrübelerimizde yeni değiliz.
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Merak etmeyin o duayenlerle en çok biz mücadele etmek durumunda kalacağız :) Ben de duayenlerin aslında çok da süper olamdıkalrını biliyorum, işte lakin isabetli tahmin yapabilirler diye düşündüm :)

Yoksa A sınıfı duayen uzmanlarını şalt sahalarımıza bekleriz :) Er mi yaman bey mi yaman:)

Ama şu konuda hemfikirizdir: Bir olay ya yasada düzenlenir yada yönetmelikte..Yasada geniş bir çerçeve çiziliyorsa yönetmelikte açıklama yapılır..Ama ikisinin görevi farklı olmalı..Mevzuatımız ise çorba niteliğinde..
  5. ghcan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu taslak bir bağımsız milletvekiline ait olabilir ama taslağı imzalayan yaklaşık 120 ye yakın milletvekili var ve malum hepsi bir şekilde bu kanundan etkilenen şahsiyetler...
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hepsi işveren...patron..bir yer denetlemiştim avrupanın en büyük önemli hizmet binasıydı fazla detay girmek istemiyorum.sahibi millet vekiliydi yapan firmanın 2 kalın dosya vardı ve en 4-5 ölü..sordum ne oldu hiç sıkıntı yok demişlerdi..neler var neler şu dünyada kum tanesi kadar bile etmeyen insan nelere iktidar olur nelere hırs eder..ölüm var ve yakında oruçta var ne edecez bilmiyorum..:)