1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331 sayılı kanun madde 11

Konusu 'Yasal Gereklilikler' forumundadır ve songuko tarafından 12 Haziran 2014 başlatılmıştır.

  1. songuko İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    arkadaşlar herkese selam
    öncelikle maddeyi yapıştırayım sonra sorumu sorarım müsaadenlerinizle

    Acil durum planları, yangınla mücadele ve ilk yardım
    MADDE 11 – (1) İşveren;
    a) Çalışma ortamı, kullanılan maddeler, iş ekipmanı ile çevre şartlarını dikkate alarak meydana
    gelebilecek acil durumları önceden değerlendirerek, çalışanları ve çalışma çevresini etkilemesi
    mümkün ve muhtemel acil durumları belirler ve bunların olumsuz etkilerini önleyici ve sınırlandırıcı
    tedbirleri alır.
    b) Acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri
    yapar, acil durum planlarını hazırlar.
    c) Acil durumlarla mücadele için işyerinin büyüklüğü ve taşıdığı özel tehlikeler, yapılan işin
    niteliği, çalışan sayısı ile işyerinde bulunan diğer kişileri dikkate alarak; önleme, koruma, tahliye,
    yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda uygun donanıma sahip ve bu konularda eğitimli
    yeterli sayıda kişiyi görevlendirir, araç ve gereçleri sağlayarak eğitim ve tatbikatları yaptırır ve ekiplerin
    her zaman hazır bulunmalarını sağlar.
    ç) Özellikle ilk yardım, acil tıbbi müdahale, kurtarma ve yangınla mücadele konularında, işyeri
    dışındaki kuruluşlarla irtibatı sağlayacak gerekli düzenlemeleri yapar


    evet şimdi burdaki önleme, koruma,tahliye,yangınla mücadele, ilk yardım konuları ile ilgili olarak sorum var.
    Bu konularda eğitimli diyor.
    Eğitimin belgelendirilmesi şartı varmı? ÇASGEM'den yazı gelmiş ilkyardım eğitimi ve sertifikası veriyoruz
    kişi başı 236TL
    benim bildigim sertifikaya gerek yok


    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK' e göre
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

    MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

    a) Arama, kurtarma ve tahliye,

    b) Yangınla mücadele
    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

    yine ayrıca
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim

    MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.

    (2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.

    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.


    Madde 15'e göre sanki işyeri hekimi eğitim verip belgelendirse yeterli oluyor diye anlıyorum. Fikirlerinizi alabilirmiyim?
  2. Abdi TURAN İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    43005
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel sektör / Bakım Müdürü
    Ancak yine 11. Maddenin 2. fıkrasına göre ...

    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

    İLKYARDIM YÖNETMELİĞİ
    Resmi Gazete Tarihi: 22.05.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24762

    m) (Ek:RG-18/03/2004-25406) İlkyardım Eğitimi : İlkyardım eğitimcileri tarafından
    uygun mekanlarda veya merkezlerde, Bakanlıkça onaylanmış programlar ile verilen
    eğitimidir.

    Eğitim Standartları ve Süreleri

    Madde 18 -
    (Başlığıyla birlikte değişik:RG-18/03/2004-25406)
    İlkyardım eğitimleri “temel ilkyardım eğitimi”, “standart ilkyardım eğitimi” olmak
    üzere iki kategoride verilir.
    Eğitim süreleri; temel ilkyardım eğitimi için toplam iki günden az on günden çok
    olmamak üzere asgari on altı saat, standart ilkyardım eğitimi için toplam beş günden az on
    günden çok olmamak üzere asgari kırk saat olarak düzenlenir.

    Sertifika

    Madde 21 -
    Eğitimci eğitmeni ve ilkyardım eğitmeni sertifikası Bakanlıkça,
    ilkyardımcı sertifikası ve ilkyardımcı kimlik belgesi Müdürlükçe onaylanır.
    Eğitimci eğitmeni ve ilkyardım eğitmeni sertifikalarının geçerlilik süresi sekiz yıldır.
    Geçerlilik süresi dolan sertifika sahipleri, yapılacak değerlendirme sınav sonucuna göre asgari
    on altı saatlik bir güncelleme eğitimine tabi tutularak sertifikaları yenilenir.

    (Değişik fıkra:RG-18/03/2004-25406) İlkyardımcı sertifikaları ve ilkyardımcı kimlik
    belgesinin geçerlilik süresi üç yıldır. Bu sürenin sonunda yapılacak değerlendirme sınav
    sonucuna göre güncelleme eğitimi verilir. Güncelleme eğitimleri, sertifikada belirtilen eğitim
    sürelerinin yarısı olacak şekilde düzenlenir.

    Ekli Dosyalar:

  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Aynı yönetmelik
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitim


    MADDE 15 – (1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.
    (3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

    İlk yardım ekibi haricindeki diğer ekiplerin eğitimleri bu şekilde sertifikalandırılır. İlk yardım yönetmeliğini zaten @Abdi TURAN anlatmış
  4. songuko İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bu durumda 2002senesine ait yonetmeligi göz ardı etmişim.
    o zaman
    ilk yardım ekibi haricindekiler için isg uzmanı ve hekiminin verdigi belge yeterli.
    Ancak ilk yardım için sertifika şart mı oluyor?
    Peki kamuda çalışan arkadaşlar varmı? Rotasyon / Tayine tabi personel arasından kimi bulacaz da bu eğitimi aldıracağız?
    birde son olarak kaç kişi belirleniyor sayıyı da bileyim de. Yönetmelikler birbirine karıştı bende fena halde.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    Resmi Gazete Tarihi: 18.06.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28681
    Görevlendirilecek çalışanların belirlenmesi

    MADDE 11 – (1)
    İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

    a) Arama, kurtarma ve tahliye,

    b) Yangınla mücadele,

    konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

    (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

    (3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.

    (4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.

    (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
  6. seniso İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilkyardım ekibi için yetkilendirilmiş kurumlardan, yangın ekibi için itfaiyeden ya da yangın söndürme firmalarından, arama kurtarma ekibi için afad, akut, akom, 911 gibi yerlerden eğitim aldırılması gerekli diye düşünüyorum. arama kurtarma ve yangın ekipleri için özel eğitimli personel diyor.
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Yönetmelik açık bir şekilde 11. maddenin 1. fıkrasında dediği 2 grup

    11inci maddenin birinci fıkrası uyarınca ( (a) Arama, kurtarma ve tahliye, b) Yangınla mücadele, ) görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.
  8. seniso İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben böyle uyguluyorum firmalarda sonuç olarak arama kurtarma ya da yangın için özel bir eğitim almış değilim ondan dolayı kuruluşlardan aldırıyorum 6331 de uzman verir desede sonra çıkan yönetmelikte özel eğitimli personel diyor normal eğitimde anlatıyoruz zaten
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    6331 değil yönetmelik yazıyor, özel eğitim almadım diyorsun sen zaten uzmansın bunun ötesi yok. Yinede uygulama kısmı sana kalmış. İşverenin parası bol ve imkanlarınız iyiyse dışarıdan aldırırsın eğitimi ,hem çalışanlar daha istekli olur hemde daha havalı olur.