1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331 sayılı kanunun 8. maddesi ikinci kısımında yapılacak düzenleme hakkında

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 2 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  6331 Sayılı Kanunun 8. Maddesi İkinci Kısımında Yapılacak Düzenleme ile ilgili Katkılarınızı Bekliyoruz!
  [​IMG]

  Değerli İSG Çalışanları
  Aşağıda örneğini gönderdiğimiz metni bu gün BİGDER Başkanı Sayın Sema Özkan ile birlikte 550 milletvekiline gönderdik. Sizlerden iş güvenliği alanında büyük önem arz eden bu konuyu duyurmak için elinizden gelen gayreti göstermenizi bekliyoruz.

  Bunun için; linkte bulunan milletvekili www.isgdem.com/milletvekili-mail-listesi-2015.xlsx dosyasında bulunan Millet vekillerimize ait mail adreslerini günde 10 kişi seçip aşağıdaki örnek maili aynen göndermenizi sizlerden rica ediyoruz. Her gün 10 milletvekiline göndermenizi istememizdeki sebep, mail sağlayıcılarındaki sınır nedenidir. Listedeki tüm isimleri seçip gönder dediğinizde mailiniz spam'a düşebilir ve daha tehlikeli olarak mail adresiniz geçici süreliğine bloke edilebilir.

  Bu nedenle maillerin her gün yukarıda belirttiğimiz gibi 10 milletvekiline örnek metni veya kendi önerilerinizi göndermenizi tavsiye ediyoruz. Konu hakkında göstereceğiniz ilgi ve gayretler için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

  Mesut TORAMAN
  A sınıfı İş Güv. Uzm.
  İSGHEDER Yön. Kur. Üyesi

  Örnek Metin
  Sayın Milletvekilim
  Görüşülmekte olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun 8. Maddesinin ikinci fıkrasına eklenmesi düşünülen cümlede; “İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin tedbir ve tavsiyelerini yerine getirmeyen işvereni Bakanlığın yetkili birimine bildirmesi nedeni ile işyeri hekiminin veya iş güvenliği uzmanının iş sözleşmesine son verilemez ve hiçbir şekilde hak kaybına uğratılamaz. Aksi takdirde işveren hakkında bir yıllık ücret tutarından az olmamak üzere tazminata hükmedilir”hükmü getirilmek istenmektedir.
  Ücretini işverenden alan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin işverenini Bakanlığa ihbar edemeyeceği görülmüş olması nedeni ile bu düzenlemenin yapılması düşünülmüştür. Ancak bu hükmün uygulanması olanaklı görülmemektedir. Konu dava konusu olacaktır.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK 370.000 işverenin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmediklerini ifade etmiştir. Görüşmekte olduğunuz Kanun değişikliğinde ödenemez miktarlara ulaşmış bulunan idari para cezasının af edileceği altı ay içerisinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeyenlerin ise bu cezaları ödeyecekleri Kanunda yapılacak olan düzenlemede yer almaktadır.
  İşverenlerin ödeme güçlüğü nedeni ile İSG Hizmetlerini alamadıklarını düşünmekteyiz. İSG hizmetlerinin serbest piyasa koşullarında verilmekte olduğu ve hizmetin ucuzlayarak kalitesinin düştüğünü üzülerek izlemekteyiz. İSG hizmetinin bir rant ve kar kapısı olarak görüldüğü günümüzde bu değişiklikler de çözüm getirmeyecektir.
  Sahada çalışan bizler ile işverenler arasında para ilişkisi bulunmaması gerekir.
  Bu nedenle önerilerimiz:
  1- İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ücretlerini, SGK primlerinden ayrılacak bir fondan almalılar,
  2- İSG Hizmetlerinden alınan KDV oranı % 3 veya % 8 e indirilmeli,
  3- 2-49 çalışanı olan işverenlere, İSG Hizmetleri için yeterli finansman desteği verilmeli,
  4- İşveren veya vekillerine zorunlu iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmeli,
  5- Yürürlükte olan Kanunda ve yeni düzenlemede sektörel alanda düzenlemenin üç ay içinde Bakanlık tarafından yapılması hükmü getirilmelidir.
  Saygılarımla
  İsim Soy İsminiz
  .... sınıfı İş Güv. Uzm.I İşyeri Hekimi

  KAYNAK
 2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  Çalışmayı destekliyor ve mail atımına başlıyorum.
  Sadece "5- Yürürlükte olan Kanunda ve yeni düzenlemede sektörel alanda düzenlemenin üç ay içinde Bakanlık tarafından yapılması hükmü getirilmelidir." kısmını desteklemiyorum.
  Bilgilerinize
 3. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
 4. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  az önce meclis tutanaklarının hepsini okudum.
  Bağımsızlığımız için fon kurulması talep edildi ve kabul edildi.
  Yanlış anlamıyorumdur diye 3 kişiye gösterdim onlar da aynı yorumu çıkardı...
  Hayırlısı bakalım
 5. Müslüm ASLAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  151711
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  destekliyorum
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sadece maden ve kimya sektöründe düzenleme yapılmasını, bankaların iş güvenliği harcamaları için düşük faizle işverenlere destek olmasını ve yapı denetim firmaları için uygulanan hizmet bedeli hesaplama yöntemine benzer şekilde iş güvenliği hizmet bedeli için asgari fiyatların oluşturulması gerektiğini ekleyip gönderiyorum bir halta yaramayacağını bilmeme rağmen
 7. RANTUDİL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'ndan 15 maddenin çıkarılacağını, 15 maddede de önergelerle değişiklik yapılacağını bildirdi.
  Çelik, Genel Kurul'da tasarının tümü üzerinde yaptığı açıklamada, son derece önemli bir yasayı görüştüklerini kaydetti.
  Alt ve üst komisyon çalışmalarının ardından dün ve bugün de komisyon üyeleriyle yapılabilecekler konusunda yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Çelik, "Tasarıdan 15 maddenin çıkarılması, 15 maddenin de yeni önergelerle daha da zenginleşmesi ve rayına oturması konusunda arkadaşlarımızın katkısı oldu" dedi.
  HDP Grubu adına söz alan Hakkari Milletvekili Adil Zozani, 2002 yılından bu yana meydana gelen iş kazalar sonucu yaşamını yitirenlerle ilgili rakamlara değinerek, geçen yıl bin 600 işçinin iş kazasında yaşamını yitirdiğini söyledi.
  Bunlardan 301 işçinin Soma'daki faciada yaşamını yitirdiğini anımsatan Zozani, yeraltında çalışan emekçilere verilen sözlerin tutulmadığını kaydetti.
  CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, bu tasarının sorunları çözmeyeceğini belirterek, "(Gelin ILO standartlarına uygun bir düzenleme yapalım) dedik ama anlatamadık. Ne zaman insanlar ölüyor, ne zaman iş cinayetleri oluyor hemen bir yasa gündeme geliyor. ' İş cinayetlerini önlemek, iş cinayetlerine son verilmek isteniyorsa iş sağlığı güvenliği uzmanlarını bağımsız bir yapıda oluşturalım' dedik. 'Özerk bir yapı olsun' dedik. Ne oldu? Komisyonda reddedildi." şeklinde konuştu.
  MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, bazı ekonomik verileri anımsatarak, hükümet politikalarını eleştirdi.
  Şimşek, yine bu dönemde demokrasi ve hukuk devletinden hızla uzaklaşıldığını savundu.
 8. alibzdgn İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İZZET ÇETİN (Ankara) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 1'inci madde üzerine verdiğimiz önerge üzerinde söz aldım. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

  Değerli arkadaşlar, biraz önce Sayın Bakan söyledi, "1'inci maddede gerçekten emek var." dedi, emeği inkâr etmek mümkün değil. Üzerinde çalışıldı belki ama önerge verdik, önerge bile maddeyi düzeltmeye yetmiyor. Belki iyi niyetle hazırlanmış fakat fiilen uygulanması imkânsız bir düzenleme. 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu'nda biz -iş yerleri için iş yeri hekimi zaten vardı geçmiş yasalarda ama- "iş güvenliği uzmanlığı" diye bir statü getirdik. Onu da A, B, C tipi sertifika vererek belgelendirdik. İş yerlerinde, bir bakıma, işçi sağlığı açısından ve güvenlik açısından işverenlerin gerekli tedbirleri alıp almadığının sorumluluğunu onlara yıktık.

  Şimdi, bu düzenlemenin içerisinde de eksikliklerden söz ediyoruz. Bir kere, eksikliğin bir bölümünü, sadece küçücük bir bölümünü giderdik. Yani "Acil bir durum var, bir tehlike varsa bunu işverene bildirir." var idi. Şimdi, varsa yetkili sendikaya -orada, tabii, sendikalar eridi, yok oldu- sendika yoksa çalışanların temsilcisine de bildirmesi bu önergelerle kabul edildi. Bu güzel ama eksik şu arkadaşlar: Bildirimi Bakanlığa yapacaksınız. Kim yapacak? İşverenin gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini almadığını gören iş güvenliği uzmanı Bakanlığa işvereni şikâyet edecek. Şikâyetin sonunda ne olacak? Onun karşılığında, eğer işten atılırsa sekiz aylık tutarında tazminat öngörülecek veya bir yıllık Ek-1 tazminata hükmedebilecek mahkeme.

  Değerli arkadaşlar, bizim ülkemizde binlerce işçiyi kıdem tazminatları ya da farklı gerekçelerle kapının önüne koyan işverenler var. Maddi açıdan kendisine yük olacak bir güvenlik önlemini almadığı gerekçesiyle, iş sağlığı güvenliği uzmanlarının gözünü korkutmak, onları yıldırmak için çok rahat bir şekilde kapının önüne işveren koyar, o tazminatı da öder. Yapılması gereken şuydu, ben Sayın Bakana da -ben de son iki günden bu yana yapılan ortak çalışmalara katılan bir arkadaşınızım- söyledim, dedim ki: "Bunlar bağımsızlaştırılmadığı sürece yani işverenin tabiiyetinden kurtarılmadığı sürece iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri
  asla ve asla işvereni şikâyet edemez. Çalışma Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir hesap, bir fon ya da millî bütçeden aktarılacak bir kaynakla iş güvenliği uzmanını ve iş yeri hekimini işverenden bağımsız hâle getirmezseniz bu denetimi sağlayamazsınız ve biz iş yerlerimizle ister istemez hâlâ iş cinayetlerinin tavan yaptığı ülke konumunda olmaktan kurtulamayız. Gerçekten kârlı ve kanlı bir alan maden sektörü, kârlı ve kanlı bir alan; yer altından çıkan kömür kanla çıkıyor yer üstüne, canlı işçi gidiyor yer altına. Böyle bir düzenin işlemesine engel olmak istiyorsa Hükûmet bu maddeyi geri çeker ve bu iş güvenliği uzmanlarını yararlandırır.


  Bir başka eksik nokta daha var arkadaşlar. Evet, eğer o iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi varsa bunlara bir iş güvencesi geliyor gibi. Tabii, 6331 sayılı Yasa'daki düzenlemede ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde çalışan iş güvenliği uzmanları da var yani birden fazla işletmenin iş güvenliğinden sorumlu olmuş iş güvenliği uzmanları var. Onlar da değişik iş yerlerinde güvenlik tedbirlerinin alınmadığını gördüklerinde bildirirlerse o ilişkilenme de ortadan kalkar. Onlara ilişkin bir güvence de yasada getirilmiş değil. Dolayısıyla, olabildiğince aksak, olabildiğince eksik, sadece ve sadece iş yerinde göstermelik güvenlik tedbiri alınıyormuş gibi bir düzenleme, ne yazık ki bu madenlerde iş cinayetlerinin ortadan kalkmasına yetmeyecek bir düzenleme. Bunları ifade etmek istedim.

  Saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

  BAŞKAN - Teşekkür ediyoruz Sayın Çetin.

  ADİL ZOZANİ (Hakkâri) - Sayın Başkan, karar yeter sayısı…

  Aynı mahiyetteki bu iki önergeyi birlikte oylarınıza sunacağım ve karar yeter sayısı arayacağım.

  Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Kabul edilmiştir. Karar yeter sayısı vardır.

  http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/Tutanak_B_SD.birlesim_baslangic?P4=22413&P5=H&page1=65&page2=65
 9. trapezuslu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu söyledikleriniz söz alan milletvekilinin görüşleri, tutanağa geçmesi için milletvekili şerhini anlatmış. Oylanan ise daha önceki sayfalardaki kısımlar. Gönül ister ki dediğiniz gibi olsun ama maalesef. Kabul edilen teklif sayfa 65'in başında. Aşağıya kopyalıyorum.
  "687 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın 1'inci maddesi üzerinde Mardin Milletvekili Erol Dora ve arkadaşlarının önergesinin oylamasında karar yeter sayısı bulunamamıştı. Şimdi önergeyi tekrar oylarınıza sunacağım ve karar yeter sayısı arayacağım.


  Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Kabul edilmemiştir, karar yeter sayısı vardır.

  Tasarının görüşmelerine devam edeceğiz.

  Komisyon ve Hükûmet yerinde.

  Aynı mahiyette olan iki önergeyi okutuyorum:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

  Görüşülmekte olan 687 sıra sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının 1 inci maddesiyle değiştirilen 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında geçen "Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri hayati tehlike arz etmesine rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine bildirilir ve bu bildirim işyerinde çalışanların görebileceği bir yerde ilan edilir." İbaresinin aşağıdaki şekilde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz.

  Süleyman Çelebi (İstanbul) ve arkadaşları

  "Bildirilen eksiklik ve aksaklıkların acil durdurmayı gerektirmesi veya yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı ve benzeri acil ve hayati tehlike arz etmesi, meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işveren tarafından gerekli tedbirlerin alınmaması hâlinde, bu durum işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanınca, Bakanlığın yetkili birimine, varsa yetkili sendika temsilcisine yoksa çalışan temsilcisine bildirilir."

  Aynı mahiyetteki diğer önergenin imza sahipleri:

  Naci Bostancı (Amasya) ve arkadaşları

  BAŞKAN - Komisyon aynı mahiyetteki bu iki önergeye katılıyor mu?

  SAĞLIK, AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU SÖZCÜSÜ MUZAFFER YURTTAŞ (Manisa) - Evet, katılıyoruz.

  BAŞKAN - Hükûmet?

  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI FARUK ÇELİK (Şanlıurfa) - Katılıyoruz.

  RECEP ÖZEL (Isparta) - Gerekçe…

  MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ (İstanbul) - Biz konuşacağız.

  BAŞKAN - Gerekçeyi okutuyorum:

  Gerekçe:

  İşyerlerinde meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların iyileştirilmesi ve tespit edilen ancak işveren tarafından giderilmeyen acil ve hayati tehlike gösteren eksiklik ve aksaklıkların çalışan temsilcisine ve varsa yetkili sendika temsilcisine bildirimi amaçlanmıştır.

  BAŞKAN - Evet, Sayın Çetin…

  Biraz sessiz olursanız sayın milletvekilleri…

  Sayın Çetin, buyurunuz.
 10. İhsan Yüksel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  115369
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
 11. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  çalışma süreleri???
 12. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

  • Site Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  118179
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
  Ya arkadaşlar bir uzman olarak şunu bilmeniz lazım artık.

  Çalışma süreleri İSG konularında yönetmelikle alakalıdır. Yönetmelikleri bakanlıklar çıkartır. TBMM Genel Kurulu Kanun çıkartır.
 13. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  hayati tehlikeyi bildirmeyen uzman hekim işsiz kalabilirler. önce 3 ay sonra 6 ay.