1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331'den soru gelebilecek yerler

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 7 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    arkadaşlar yonetmelık paylaşarak yada kaynak göstererek konuşalım böyle çok kirli bilgi oluyor buda bu foruma olan etkiyi sarsar.
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    sigortasız çalıştırılma; kazanın, iş kazası olarak değerlendirilmesini engellemez. İş yerinde olacak tüm kazalar iş kazası olarak değerlendirilir.
  3. Elif Emre Daylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kaldırma araçları kaldırma kapasitesi tüzüğe göre 1,5 , yeni çıkan 6331'e göre 1,25. Kaldırma araçlarının tüzüğe göre periyodik kontrolleri 3 ayda bir , 6331 e göre yılda bir diye biliyorum. Soruda bize sorarsa tüzüğe göremi yoksa 6331'e göremi diye belirtir inşallah belirtmezse ne cevap vereceğimi inan bende bilmiyorum.
  4. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    işte söyle bir şey var hangı tarıhe kadar cıkan yonetmelıklerden sorumluyuz 6331 e gore her hafta bır tane cıkıyor cunkü.
  5. Elif Emre Daylan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hepsinden sorumluyuz malesef. mesela yangın söndürme tatbikatları tüzüğe göre 6 ayda bir yangından korunma yönetmeliğine göre yılda 1 defa. Basınçlı kaplarda da değişiklikler var ( 6331 ' e göre aman dikkat )
  6. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    bu sınavdan sonra çok itirazlar olacak gibi
  7. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kafanız karışmasın . Kaldırma araçları beyan edilen yükün en az 1,5 katını kaldırmalıdır. Ama vinçlerde statik yük denetinde yükün 1.25 katını dinamik yük deneyinde ise yükün 1.1 katını kaldırmalıdır...
  8. erdi ali ingenç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  9. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yeni çıkan 6331 e göre kaldırma araçlarının en az beyan edilen yükün 1.25 katını kaldırmalı diyen arkadaşlar, bana hangi yönetmelikte yazdığını söyleyebilirmi? Yeni çıkan iş güvenliği araçlarlarında sağlk güvenlik yönetmeliği ekte 2 yada 3 te tablonun altında vinçların deneyde kaldıracakları yük yazılı başka bir şey yok. 1.25 diyip milletin kafasını karıştırmayın. Yorum hata grtirir kabıtınız varsa yazın..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Ağustos 2013 ---
    Yok hiç ortada birşey yok herşey gayet net..şu ana kadar değişen sadece 7-8 tane rakam değişti
  10. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    sizde güzel özetlenmıs bır dosya var mı acaba ?
  11. murat murat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    murat arkadasım bu konuda benimde kafam karışık açıkcası ama bu eklediğim yeni yönetmelikte arkadasların dediği gibi 1.25 yazıyor tabloların altında kaldırma iletme makinaları beyan edilen yükün en az 1.25 katını kaldırcak askıda tutacak güçte olmalıdır diye incele sende istersen

Ekli Dosyalar:

12. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    TÜP VE GAZ RENKLERİNİ YAZARMISINIZ ?
  13. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Belki o yönetmeliği en az on kere okududum..ama gerçekten bahsi geçen yeri hiç görmedim..ewt.. 1.25 diyor yeni yönetmelikte..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ağustos 2013 ---
    Oksijen: Mavi
    Asetilen:Sarı
    LPG Gazları (Bütan-Propan-Hidrojen): Kırmızı
    Amonyak-Asitkarbonik-Basınçlı Hava:Gri
    Azot:Yeşil
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ağustos 2013 ---
    Hortum Renkleri:
    Asetilen:Kırmızı
    Oksijen: Mavi
    Azot::Siyah
  14. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar değişen bir nokta daha söyleyim..6331 'e göre artık tüm biyolij risk grupları (Gurup-1-2-3-4) bakanlığa 30 gün önceden bildirim yapacak.4857 grup 1 bildirim yapma zorunluluğu yoktu..
  15. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar..buyrun..buradakiler gayet iyi..hiç olmasa okuyan 60-65 garantisi var...:)))

Ekli Dosyalar:

16. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    GÜRÜLTÜDE ÇALIŞMA SÜRELERİ
    85 db(A)--------8 Saat
    88 db(A)--------4 Saat
    91 db(A)--------2 Saat
    94 db(A)--------1 Saat
    97 db(A)-------.0.30 Dakika
    100 db(A)-------0.15 Dakika
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    Gaz tüp renkleri yanlış.Doğru bilgi sitede iş ekipmanları kategorisinde yapılmıştır.Gerekirse yetkili mercilerden bu hususta özel yazıda isticem sitede paylaşırım.
  18. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ama bahsettiğiniz yerde kaynakta kullanılan tüp renkleri yok..yada ben göremedim..tıbbı falan yapmışsınız birde tse'ye atıflar var gibi..TS 1089-3..eğer o kadar rengi ezberleyeceksek, hiç uğraşmasın bence arkadaşlar..:)
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İŞ-SA OSGB
    http://www.isgforum.net/threads/basınçlı-gaz-tüplerinin-tseye-göre-renk-kodları.7873/

kaynak linki tıkla 2 adet tablo var ve herşey pratik ve anlaşılır anlatılmış.ben o tabloları jpg formatında sitede paylaşacam bi yapabilsem jpg çevirme işini.:)..Talha Taflıoğlu
  20. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Burda şu sonuç çıkıyor, Soruda TSE ye göre demek zorunda derse..sallayınız..demezse eski renkleri işaretleyiniz..ben şahsen öyle yaparım:) Hocam kim ezberleyecek onca şeyi, okadar ezberlenecek nokta varken:)