1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

6331'den soru gelebilecek yerler

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 7 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Murat Yaltıraklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ha birde şu sonuç çıkıyor, Tüzüğün yerini standartlar almış...Devlet hem işten kaytarırken hemde milletten zorla para koparmanın peşine düşmüş...ne o standardı alır, aldırırım nede bu soruyu yaparım..uzak olsun benden..
  2. gülden Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    basınçlı-gaz-tüplerinin-tseye-göre-renk-kodları1.jpg basınçlı-gaz-tüplerinin-tseye-göre-renk-kodları2.jpg sanırım bu tablolardan bahsediyorsunuz.

Ekli Dosyalar:

3. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Arkadaşlar benim kafan karıştı aşağıdaki sorulara bakarmısınız. Yeni çıkan tüp gaz renklerine göre birinci sorunun cevabı a olmalı, ikinci sorunun cevabıda yani azot gazı tüp rengi siyah olmalı ama cevap anahtarında birinci soru için b, ikincisi içinde a şıkları doğru diye vermiş. ben anlayamadım neye göre cevaplanıyo.lütfen yardımcı olurmusunuz?

kaynak işlerinde kullanılan tüplerin ülkemizde yoğun olarak kullanılan renk kodlaması aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    a) asetilen- sarı
    b)argon tüpleri- yeşil
    c) helyum tüpleri-kahverengi
    d) hidrojen tüpleri

kaynak işlerinde kullanılan tüplerin ülkemizde yoğun olarak kullanılan renk kodlamasına göre aşağıdakilerden hangisi Azot gazı tüp rengidir?
    a) yeşil
    b)beyaz
    c)mavi
    d)kırmızı
  4. Kadir ÖZCAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İş yerinde meydana gelen; iş yerini, çalışanı ve iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olaya ne denir?

A) Tehlikeli olay
    B) Tehlikeli durum
    C) Ramak kala olay
    D) Güvenli olay

Arkadaşlar sizce bu sorunun cevabı nedir? Cevap anahtarında D olarak gösteriyor. Ama ramak kala olması gerekmez mi.
  5. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Cevap bencede "C"
    zarara uğratma potansiyeli olduğu halde uğratmayan diyor. demek ki olay gerçekleşmiş:)) buda ramak kalaya girer gibi geliyor bana..
  6. Sercan ARSLANN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ramak kala olay: İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı,İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİN'de geçen yönetmelikte 4 maddesinin d bendinde açıkça yazmaktadır yani size katılıyorum cevap C şıkkı
  7. Kadir ÖZCAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ramak kala olay: İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı,İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİN'de geçen yönetmelikte 4 maddesinin d bendinde açıkça yazmaktadır yani size katılıyorum cevap C şıkkı

teşekkürler :D
  8. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    kaldırma araçlarındaki 1,25 - 1,5 problemi giderildi mi şimdi?
    dinamik de 1,1
    statik de?
    kaldırabileceği ağırlık?
    bir yerde her ikisi birden 6331 de 1,25 oldu diyor doğru mudur bu?
  9. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  10. Deniz Kaya İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79933
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    güzel paylaşımlar, teşekkürler.
  11. Pınar BAŞPINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Proaktif izlenim ve reaktif izlenim arasindaki fark nedir ? Kavrayamadm sorulardan
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Reaktif Yaklaşım: Olay olduktan sonra alınan önlem ( Etki- Tepki )
    Proaktif Yaklaşım : Olay olmadan önce, oluşma ihtimalini öngörerek alınan önlem diyerek özetleyelim kısaca.
    Konu ile ilgili olarak http://www.ere.net/2011/06/01/proactive-vs-reactive-approaches-to-your-business-and-talent/ sitesindeki yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Çok güzel bir şekilde konuyu anlatmış yazar.

Birde şu kule vincin devrilmesi olayında ben sanırım cevaba Kule vinçli olayı derdim. Bir kayıptan söz edilmemiş. Kaza tanımında da bir kayıp vb. olmasını dile getiriyor.
    5510 sayılı sggss kanunu madde 13 (g) bendi ise İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay şeklinde bir açıklama yapıyor.
    Bu durumda da bana Kule Vinç daha mantıklı geldi.
  13. Pınar BAŞPINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    vinçlerin statik yükü en az kaç katı oldu arkdaşlar?
  15. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Paylaşım için teşekkür ederiz. Ama bundada yanlışlıklar var güncel denilemez
  16. yunusum İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    CEVAPLARDAN EMİN DEĞİLSENİZ YAZMAYIN LÜTFEN BİRİ 1,5 DİYOR DİĞERİ 1,25 HANGİSİ KARIŞTI.
  17. Adatuana İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence de A şıkkı
  18. kule vincin devrilmesi ramak kaladır.tehlikeli durum iki makine arası açıklığının 80 cm olması gerekirken 50 cm olmasıdır veya yetersiz aydınlatmadır.
  19. melis demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    iş sağlığı ve güvenliği kurulu kaç kişiden oluşur ? 7 mi 8 mi ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ağustos 2013 ---
  20. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş sağlığı ve kurulu 7 kişi oldu

kule vinçin devrilmesi hem tehlikeli durum dur hemde ramak kaladır olayın oluştuğu yerde insan varsa ramak kala olur hiç kimse yoktur vinç düşerse maddi hasar oluşur sadece