1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

68, 69 larda kalanlar ne yapmalı,mahkeme süreci mi başlatmalıyız???

Konusu 'Resmi Sınav Soru ve Cevapları' forumundadır ve yalut.89 tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ağustos sınavı nasıldı ?geçtiniz mi?
  2. sevin yörük İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ağustos sınavına girmedim.Her gün bir yönetmelik degiştigi için Kasım sınavına girecem.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Eylül 2013 ---
    Umarım sistem otururda emgimiz boşa gitmez.Yoksa bilmece gibi soru tarzlarıyla başarı elde etmek zor.
  3. aysgonul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerçekten bu şekilde oldukça zor..Hakkınızda hayırlısı ..
  4. reaktif73 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar ben dün cumhurbaşkanına bir dilekçe yazdım. bu dilekçeyi sizde inceler sizler de gönderirseniz (posta yada faksla ) mağduriyetimiz ancak bu şekilde gider diye düşünüyorum. mahkeme süreci çok uzun bir süreç.

Sayın cumhurbaşkanım!
    Bizler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına hazırlanan dört yıllık fakülte mezunu teknik elemanlarız.
    Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirdiği Üniversiteler ve çeşitli Eğitim kurumlarından İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girmek için 220 saatlik bir eğitime tabi tutulduktan sonra sınava girmeye hak kazanılmaktadır. Bu sınava hazırlanırken Bakanlık tarafından yetkilendirilen eğitim kurumlarına 2000- 3000 TL arasında para veriyoruz. Bunun yanında ders çalışarak da emek veriyoruz.
    Hem maddi hem de manevi emek vererek girdiğimiz sınavlarda sınavı yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin bizim aylarca emek vererek hazırlandığımız sınav sorularının hazırlanmasına bir gün dahi emek vermediği, özen göstermeden öylesine hazırlanan sorular olduğu aşikârdır. Sınav soruları bilimsel bir kurul tarafından incelendiğinde soruların bilime, fenne, akla, mantığa uymayan ve çelişkili cevapları olan sorular olduğu görülecektir. Bundan dolayıdır ki, sınava giren kişiler tarafından bu zamana kadar yapılan her sınavda onlarca soruya gerekçeli olarak itirazlar edilmiştir. Bu sınavların gerçekten İş Sağılığı ve Güvenliği Uzmanını belirleyecek kalitede bir sınav olmadığı herkesçe aşikârdır.
    Anlaşılan o ki, İş Güvenliği hususunda en yetkili kurum olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerinin bu konuda ehliyetsiz, liyakatsiz ve yetersizliği görülmektedir. Şöyle ki: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu sınavları kendisine bir gelir kapısı olarak görmektedir. Sınav ücreti adı altında alınan 35TL nin yanında Bakanlığın yanlış sorduğu her bir soruya karşılık gerekçeli itirazımızda her bir kişiden her bir soruya karşılık 10 TL ödenmesi karşılığında itiraz edilebiliyor. Ayrıca sınav sonuçları ilan edildikten sonra tekrar sınav kâğıdının yeniden değerlendirilmesi itirazı içinde her kişiden 10 TL talep ediliyor.
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yapmış olduğu bu uygulamadan anlaşılan o ki, çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin ön planda olmayan daha çok bakanlığa gelir getirmesinin daha ön planda olduğu bir sistem getirdiğidir.
    Bakanlığın ilk İş Sağlığı ve Güvenliği sınavlarını yaptığı tarihten itibaren tüm sınavlarda itirazlar neticesinde kendirlinin iptal ettiği ve şıklarını değiştirdiği birçok sorular olmuştur. Bunun yanında iptal edilmesi gerektiği hususunda gerekçeli olarak bakanlığa bildirildiği halde iptal edilmeyen sorularda olmuştur. Bunun için de mahkeme süreci başlatılıp 3 yıl önce 2yıl önceki sınavların sorularından iptalleri neticesinde sınav notu değişen birçok insan olmuştur. Bakanlığın bu tutumundan dolayı on binlerce insan sınav mağduru olmuş, hem maddi hem manevi emekleri hiçe sayılmıştır.
    Bunun yanında Bakanlık tarafından yetki verilen Özel eğitim kurumlarının sınava hazırladıkları kursiyerlerin sınav başarıları dikkat çekici şekilde uçurum bir fark olduğu ve bakanlık yetkililerinin kendilerine yakın buldukları eğitim kurumlarına sınav soruları hakkında ipucu verildiği çeşitli sosyal medyalarda dillendiriliyor. Bu da sınavların güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Eğitim kurumlarının da başarı oranları araştırılmalıdır.
    Bakanlığın bu haksız ve insanları mağdur eden, emeğini hiçe sayan tutumuna karşı bu güne kadarı bir dur diyen de olmamıştır. Bu husus da devletimizin Cumhurbaşkanı olarak sizden mağduriyetimizin giderilmesi hususunda gereğini arz ederim.16.09.2013​
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bakanlığın ne yapmasını istiyoruz talep ne?
  6. sevin yörük İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çalışmanız için teşşekkür ederim sağolun.
  7. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bakanlık ,barajı 60a çeksinler bence:))
  8. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bu seferde 58-59 la kalanlar olacak. O zamanda baraj 50 mi olsun diyeceğiz :)
  9. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    mantıklı olan her şey olabilir. sizce mantıklı ise 50 de olabilir...:)
  10. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bu mantığın sonu yok ama.. bunu tartışmayıp sonraki sınavda nasıl 70 ve üzeri alınırı tartışalım derim.
  11. murat murat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    70 düşmesi olmaz aksine artılırabilir bence ilerde 80 olursa kimse şasırmasın yığılma olmasın dahada zorlaşsın mantığı ile bakanlık bu ne yapacağı belli olmaz
  12. Naim AYYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87171
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MEKANİK TAAHHÜT GRUBU
    Keşke ağustos sınavına girmeseydim. Bu karmaşada geçemedim. Kasımdakinde biraz daha oturaklı olur konular. 3 sınav hakkı olacaktı bilen var mı? Başladı mı bizi etkiler mi?
  13. d.baştog İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    güzel kardeşim, tartışma yok tabiki.. talep üzerine konuşuyoruz yukarıda belirttiğiniz gibi.. ok :)
    kolay gelsin..
  14. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sınav sonucuna itiraz ettim hala geri dönüş yok 17 gün oldu , ulaştırıldı mesajı geldi bana kargodan ... normal mi?
  15. Hüseyin Bozdoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90954
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Hüseyin Bozdoğan İnşaat Taahhüt
    Benzer bir yazıyı bende yazdım. İşte hayal kırıklığı oluşturan cevap:

Cumhurbaşkanlığına elektronik posta yoluyla ilettiğiniz dilekçeniz alınmıştır.
    Başkanlığımız tarafından elektronik postanızda yer alan detay incelenmiş olup, müracaatınızı Yargı makamına yapmanızın uygun olacağı değerlendirilmektedir.

KURUMSAL İLETİŞİM BAŞKANLIĞI

Yargıya gitmemek için sana yazdım zaten.
  16. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    Güzel arkadaşım , sana bitekşey söyliycem . Tam dört yıl önceydi. Cumhurbaşkanına direkt internet sayfalarından mail attım. Derdimi anlattım. Kayıt numarası bile verdiler. Yıllar yılları kovaladı. Az gittik uz gittik , dere tepe düz gittik , altı ay bir güz gittik. Adamlar daha cevap verecekler. Konu da neydi biliyo musun ? Öyle iş güç istiyorum falan değil. Neyse uzun hikaye. Allah yardımcın olsun güzel kardeşim.
  17. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Lutfen paylaşımlarımı okuyun. 18 Mayıs sınavına itiraz için Ankara'ya gidişim ve Genel müdürün bana neler dediğini bir zahmet okuyun.
  18. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    nerden bulacağım paylaşımlarınızı ?
  19. Kemal Ev İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    EMK
    Kemal Ev 'in sayfasına girerek elbette.
  20. murat güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91328
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    girdim bulamadım ondan soruyorum ... hangi konu başlığında acaba ?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Eylül 2013 ---
    ok gördüm şimdi ... çok net açıklamış gerçekten müdür durumu :)