1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

695 madde spot / 47 sayfa/2014

Konusu 'Eğitim Notları ve Hazırlık' forumundadır ve Muhammed Ali tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6331 SONRASI SPOT BİLGİLER - Sevgi AYDOĞDU - 21 ARALIK SINAVI İÇİN
    Düzenleme 2 - 27-11-2013 - www.isgforum.net

1. İşyerinin kapatılmadan bölge müdürlüğüne bildirimi, 30 gün
    2. Bakanlıkça rapor ile kapatılma emri olan işyerine itiraz işveren tarafından, 6 işgünü
    3. İşveren çalışanların işten ayrıldıktan sonra dosyalarını saklaması gereken süre: 15 yıl
    4. Borçlu şirket alan işveren ve veren işveren borçlara karşı yükümlülüğü: 2 yıl
    5. Çağrı üzerine çağrılan bir işçi haftalık bu saatten az çalıştırılamaz: 20 saat
    6. İşverenin meydana gelen iş kazalarını kazadan sonra sgk ya bildirme süresi: 3 iş günü
    7. İşverenin meydana gelen meslek hastalıklarını öğrendikten sonra sgk ya bildirme süresi: 3 iş günü
    8. İşveren bu süre içinde iş sağlığı ve güvenliği kurul raporlarını incelemekle yükümlüdür: 6 ayda bir
    9. İşletme belgesi talepleri 30 gün içinde incelenir
    10. Maaş ödeme günü 20 gün geçmiş eleman iş görmeme hakkını kullanabilir.
    11. Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır.
    a. Bakanlığa elektronik ortamda yapılacak kayıt, asgari aşağıdaki bilgileri içerir.
    · Adı ve soyadı.
    · T.C. kimlik numarası.
    · Mezun olduğu okul, bölüm, tarihi ve diploma numarası.
    · Hizmet zorunluluğu bulunması halinde çalıştığı kurum veya işletmenin sigorta sicil numarası.
    · Periyodik kontrol yapacağı iş ekipmanı.
    b. Bildirimde beyan esastır. Bu kişilere Bakanlıkça kayıt numarası verilir.
    c. Bakanlıkça yapılan araştırma sonucu beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenlerin kaydı silinir. Kaydı silinenler Bakanlığın internet sitesinde ilân edilir. Bu kişiler hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılır.
    d. Kaydı silinenlerin silinme tarihinden itibaren üç yıl içerisinde yaptığı başvurular, üç yılın tamamlanmasına kadar askıya alınır.
    e. Periyodik kontrol raporlarında kayıt numaralarının bulunması gerekir.
    f. Beyan edilen bilgilerin doğru olmadığı tespit edilenler ile kayıt numarası almayanlar tarafından düzenlenen periyodik kontrol raporlar.
    12. 6331 uygulanmayan yerler :
    g. Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç, Türk silahlı kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve milli istihbarat teşkilatı müsteşarlığının faaliyetleri
    h. Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri
    i. Ev hizmetleri
    j. Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar
    k. Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında iyileştirme kapsamında yapılan iş yurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri
    13. Onbeş yaşını bitirmiş ancak onsekiz yaşını doldurmamış çalışan: Genç Çalışan
    14. İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
    a. Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar.
    b. İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.
    c. Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
    d. Çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alır.
    e. Yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alır.

Devamı PDF de

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Sağolun Varolun
    Sizlerde başarılı olun inşallah.

Sevgi Aydoğdu'ya teşekkürler.
  4. grkmtrkcn İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93133
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    KONYA OSGB
    ellerinize sağlık
  5. merve azboz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Çok teşekkürler,ellerinize sağlık
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    hakket güzel hazırlanmış..Sevgi Hanıma selamlar..Ellerine Sağlık.
  7. isgforum.net ten bir laptop istiyorum ,o kadar güzel paylaşımlar var ki tekrar ararım bulamam diye hepsini indirdim bilgisayarım çökecek yakında:asik:emeğinize sağlıık...
  8. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Ezel Hanım ,
    ben de bu güzel paylaşımları indirip arşivliyorum.
    Arkadaşların emeğine sağlık.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Kasım 2013 ---
    Teşekkürler Muhammed Ali Bey.
    Elinize, emeğinize sağlık.
  9. Aydın Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62099
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok tesekkürler ...
  10. Vedat YILMAZZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50988
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yani bu paylaşıma teşekkür etmeden geçilmez, hem hazırlayan hemde bizim paylaşanların emeğine sağlık :)
  11. eniste İSGforum Üyesi

Muhammed Bey emeğinize sağlık.

Bir de şunu öğrenmek istiyorum, biliyorsunuz internette o kadr çok hatalı güncelliği geçmiş, eski yönetmelikler ve tüzüklerle hazırlamış spot bilgiler var ki içinden çıkmak mümkün değil. Ben 2 kez girdim sınava ve 68 ve 69 puanlarla kaldım. İkincikalmamda ise internetten bulduğum ve beni yanıltan yanlış spot bilğilerdi tamamen.

Yanlış anlamayın lütfen bu spor bilğilerin gerçekten 27 kasım itibariyle güncel olup düzenlenmiş olduğuna gönül rahatlığıyla inanabilir ve okuyabilir miyiz?
  12. n.zafer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    . İşveren bu süre içinde iş sağlığı ve güvenliği kurul raporlarını incelemekle yükümlüdür: 6 ayda bir
    3 ayda bir olması gerekiyor.
  13. Canan Tanis İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sinerji İnşaat Mimarlık Müşavirlik A.Ş.
    kkd yönetmeliği eskisi
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Konu ile ilgili çalışmayı sevgay hanım yaptı.
    Bizde paylaştık.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    baştan aşağı okudum,tamamen güncel mevzuat okunmuş,taranmış ve özeti çıkarılmış.Sevgay hanıma teşekkür etmek lazım kitap,kağıt kürek yapıp satışa sunmamış burda hizmete sunmuştur.teşekkür ederim kendisine.Ayrıca tavsiye ediyorum.
  16. sevgay İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    64972
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    merhaba, bir arkadaşım 695 maddelik spot bilgilerin elinde olduğunu ve güncelleme konusunda yardımcı olup olamayacağımı sormuştu. bende kısıtlı zaman içerişimde maddeleri gözden geçirerek elimden gelen kontrolü yapıp face üzerinde bazı gruplarla paylaştım ve yaptığım güncellemenin eksiklerinin olup olmadığı konusunda yardım istedim. saolsunlar onlarda bazı düzenlemeler yaptılar. yapılan düzenlemelri tüm gruplara ayrı ayrı duyurdum konunun burada da açıldığını bilseydim burada da güncelleme yapardım. dosyanın son halini sizinle paylaşabilirim...yeni bir düzenleme gelirse mutlaka size bildiririm...teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

17. Bülent SEZER Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Sertifika Numarası:
    80758
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Elinize sağlık...
  18. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı: