1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

70 tl'ye risk analizi+eğitimi+acil durum eylem planı !

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Sevile Dönmezer tarafından 26 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bakanlik ornek format olarak ceklist seklinde evet/hayirlardan olusan risk degerlendirme tablosu yayinladi ve isletmlere isletme ister kendi yapar ister yaptirir dedi ortada bir suclu varsa bakanlik ve isg genel mudurlugu degil mi ?? Isletmenin kendi yaptigini bile kabul edecegini soyleyen zihniyet danismanlik firmasi yada osgb nin yaptigini kabul etmezse celiski olmayacak mi ?? Gariban esnaf ben risk analizinden ne anlarim diyor ve bu komik rakami verip bu firmalara yaptiriyor..birilerine rant fakat buna zemin veren bakanlik degil mi ??
  2. Tuncay Kılıç İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    O değil de böyle devam ederse ülkede ne iş kazaları azalır ne de iş sağlığı kültürü oluşturulabilir. Ayriyetten iş sağlığı kültürü oluşmayacağı gibi ilerde oluşturulmasının bile önüne geçilir bu yanlış politikalar sonucunda.Bu gidişle bir şeyler düzelmeyecek aksine var olanda bozulacak ortada tamamen bir en kaz kalacaktır.
    Bu işlerin en önemli ayaklarından biri olan isg uzmanları; piyasaya bilgi ve devletten aldıkları güçle piyasaya hükmetmesi gerekirken, tam tersi olarak isg uzmanları her gün öz güven ve güç kaybı yaşamakta.Eğer böyle devam ederse iş güvenliği uzmanlarının sayısının da artması ile birlikte isg uzmanlığı patronların elinde piyon olmaktan öteye gidemeyecektir.Belki ilerleyen aşamalar da işletmeler yasal zorunluluk olarak kendi bünyelerine isg uzmanı alacak fakat onlara isg haricinde işler yaptıracaklardır.Ya da imza hizmeti alacaklardır çok cuzi rakamlara.
    Böyle bir saçmalık olabilir mi daha işin başında yapılan işlerin yüzde 90'ı sahte göstermelik.
  3. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ulkenin madenlerinde, santiyelerinde, tersanelerinde, fabrikalarinda binlerce insan olur ve sakat kalirken en azindan ciddi is kazalari yasarken canim ulkem herseyi halletti simdi sira gunde 50 lira bile zor siftah yapan bakkala, tekel bufeye, berbere, magazaya geldi..o esnaf icin 70 liralik rapor bile kulfet..ayrica ulkenin isg sorunu kuafor mehmet amcanin sakal trasi yaparken musterisi ahmetin suratini kesme riski mi ? yada bakkal ahmetin raflarinin devrilip kazalanma riski mi ?? Herseyi hallettik sira bakkala, berbere geldi degil mi ?? Wayy be..hakikaten ciddi ciddi dusunuyorum, butun diplomalarimi , sertifikalarimi yirtip bakkal olsam su an dan daha mutlu ve huzurlu yasarim ..yada kafayi yemeye devam edecegim..
  4. bayan arkadaşların büyük bir umudu olan kuaförlerde gitti ya la :)

normal şu an için bu fiyatlar dahada düşer yakında hayrına yapan bile çıkar :D
  5. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    2016 da sanırım
  6. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    düşük ücretlere yapılmasının sebebi bence birincisi referans olarak göstermek, sürümden kazanmak, nasıl olsa aynı meslek grubu hepsinde aynı riskler vardır öngörüsüyle hepsine fotokopi dökümanlar verebiliriz düşüncesidir. yani masrafınız fotokopi parasıdır. eğitimi de meslek örgütlerinin toplantı salonlarında bünyesinde insanları toplar verirsiniz. buyrun buradan yakın.
  7. Kaya Tanyel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    60628
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Helena Wood Art
    adam imza atmıyor bişey yapmıyor. hazır formu doldurup veriyor... çok bile bu ücret... kuförde aklını kullansın kendi formunu kendini doldursun 70 tl cebinde kalsın :)

birde bu işlerle uğraşan İSG uzmanı olmayan çok kişi var zaten..
  8. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bir arkadaşın dediği gibi bakanlığın hatası. Ne işin var bakkalla çakkalla uğraşıyorsun. Üretim, Maden ve İnşaatları yap hele otursun bu iş. Sonra saçma sapan ertelemelerden kurtulurdun diyecem ama yapacak bişey de yok. 70 tl normal bu durumda.
  9. Murat Turan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    sadece saçmalık diyorum ve anlatamıyorum anlatmak istediğimi bu vicdan yoksunlarını ifade etmek için TÜRK DİL KURUMUNA müracat edicem yeni bir kelime bulsunlar diye
    bence bu yapılan risk analizlerinin hepsi ilk denetlemede fiasko ile sonuçlanıcak 50liraya kafa bile yorulmaz adam düşünmeden sallamasyon yazıyor karşısındakide anlamıyo zaten kopyala yapıştır salla gitsin ama acımıyorum o kazık yiyen iş yeri sahiplerine herşeyin ucuzunu arasan anca böylesini bulursun artık denetlemeler ne kadar kaliteli olucak bekleyip görücez ehil olanlar o zaman piyasaya çıkıcak
  10. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    torbalı osgb ile yaptığım yazışmaların tamamı aşağıdadır. mustafa bey aşağıdaki yazışmaların açıklayıcı olduğunu düşünüyor yayımlıyorum;

osgb;Huseyin bey o foruma yazmışsınız ama cevap alamadığınızı soylemissiniz.Fakat ben size açıklayıcı bir cevap verdim bilginize.Onuda paylasirsaniz seviniriz.

ben;bir iş güvenliği uzmanı olarak olmayan iş sağlığı ve güvenliği yaklaşımınızı kınıyorum
    50 tl ye risk analizi yapıyoruz diye afiş yayınlıyorsunuz ve itina özen güvenlikten bahsediyorsunuz. siz bu kadar ucuza iş yapabilirsiniz ama insan hayatı bu kadar ucuz değil...

osgb;Ya sizene sizin pahalı fiyatlarinizlami risk analizi yapılır ancak.birazda is vereni düşünün is yaparken.bizim fiyatimiz budur isterseniz sizede profesyonel olarak analiz yapabiliriz.iyi günler. Mustafa Ezikoğlu

ben;Ben daha siz risk analizinin ne olduğunu duymamışken risk analizlerine başladım 2yıldır uğraşıyoruz 10un üzerinde toplantı yaptık 30ub üzerinde katılımcı oldu daha çalıştığım kurumdaki risk analizi bitmedi keşke size vetseymiştik 50liraya yapardınız hiç aklımız yokmuş
    osgb;Bizde koca holdinge 30 çalışanı olan firmaya o fiyatlara yapmıyoruz dikkat ederseniz 10 personele kadar çalışanı olan ufak esnafa o işi yapiyoruz.sizin düşünceleriniz çok önemli degil şahsım adına. Iyi çalışmalar
    Mustafa Ezikoğlu,

taktir sizin...
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar 70 tl'ye yapıyorlar deyip kötüleyeceğinize yaptıkları risk değerlendirmesini getirin koyun foruma, varsa bir yanlışlık onu tartışalım. Belki insanlar noktasından virgülüne kadar doğru iş yapıyorlar? Ayriyetten şu forumda paylaşılan 1000tl edecek bir risk değerlendirmesi gösterirmisiniz bana? Daha sınavdan belgesini almamış, hayatında risk değerlendirmesi yapmamış kişiler 70tl fiyatını görünce "ekmeğimiz elden gidiyor" zihniyetiyle ateş püskürüyorlar. Bu yaptığınız ön yargılı davranmaktan başka bir şey değil.

Yanlış anlamayın, kimsenin tarafını tuttuğumdan değil, kendim yaptığımdan hiç değil, sadece objektif düşünmek gerektiğini savunuyorum.
  12. Gülin Denizer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16353
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maalesef aynı durumu kuaförümde bende yaşadım,siz onu bırakın 15 tl ye taksi durağına gelen mesajı görünce şok oldum,iyice ayaklar altına alındı bu iş,artık buna devletin bir el atması lazım yada hep birlikte olup dur dememiz lazım..
  13. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    15 lirada bakanlığın formatının çıktı ücretidir
  14. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kürşad bey ben 70 tl ye yaptıkları risk analizini gördüm 10 sayfa kadar bi kitapçık adam akıllı hiç birşey yok.risk analizi 10, 20 dk da yapılıcak birşey değil üzerinde çalışılması gereken,yapılan çalışmada hangi sistemin kullanıldığını belirten birşey olması gerekiyo.bu adamlar 5,10 sayfa birşey yapıp veriyolar saçmalı bu
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Temmuz 2013 ---
    Bakanlığın bu işe el koyması gerekiyo.iyice cıvkı çıktı. yönetmelikte risk analizinin nasıl yapılacağı nelerin yapılması gerektiği yazıyo fakat yayınladığı örnek risk analizleri yönetmeliğe tam uymuyo bile nasıl bi iş bu anlamadım
  15. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Berkay bey size katılıyorum, ben daha kötülerini de gördüm. Tavsiyeler kısmına adam "Gerekli tedbirler alınmalıdır" yazmış excel de tutumuş çekmiş boydan boya aşağıya doğru, bütün risklerin tavsiyesi "Gerekli tedbirler alınmalıdır" yazıyor. Burda sorun 70tl ye yapılması değil, işin kötü yapılması. Firmaları teşhir etmek de çok hoş değil, amacımız bilgi paylaşmak, buyursun herkes koysun risk değerlendirmelerini, eksikleri hep beraber bulalım, doğrusunu yapalım-yaptıralım.
  16. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    berberler şu bakanlığın çıkardığı check listi doldurup imza atsalar yeterli olmuyor mu zaten?
    Aynı şekilde apartmanlarda?
  17. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kuaförler Thelikeli sınıfta, şuanki yürürlükteki mevuzata göre iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi bulundurma zorunluğu zaten var, bu nedenle risk değerlendirmesi geçersiz olur, eksik olur. Apartmanlar az tehlikeli sınıfta olduğu için yöneticinin çıkartıp doldurup imzalaması yeterli olur.
  18. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kürşad Bey;
    50 ve altı çalışan sayısı olan yerlerde 2014 ocak başından itibaren geçerli olacak o sizin dediğiniz.
    Peki Bu berberler odası 50 liraya felan yapılır diye mesaj atıyorlarmış. Bu yaptıkları da yılbaşına kadar mı geçerli olacak?
  19. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge

Ya Allah aşkına nasıl emin konuşabiliyorsunuz? Risk değerlendirmesi geçersiz olur diyorsun. Hemde yürürlükteki mevzuata göre diyorsun. Bak risk değerlendirmesi yönetmeliğinde ne diyor:

MADDE 5 – (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

Yapar veya yaptırır çok önemli.

Ayrıca aynı yönetmeliğin geçici maddesine göre risk değerlendirmesini uzmanın yapma koşulu da uzman bulundurma zorunluluğu başladığında zorunlu oluyor.

Al o da burda:

Geçiş hükmü
    GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

Yani bu geçici madde 1'e göre; işveren, tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu başlayıncaya kadar risk değerlendirmesini kendisi de yapabilir. Yani risk değerlendirme ekibinde bulundurulması gerekenler, daha geçen günlerde torba yasa ile belirlenen sürelerden sonra gerekecek.

Ve de arkadaşlar bakanlık risk değerlendirme rehberi hazırlamış, adamlar kendileri yapabilsinler diye. Neden abartıyorsunuz. Belirli işler için hazırlanmış bu rehberler. Tutup demir-çelik sanayi, tekstil fabrikaları, kimya fabrikaları için hazırlanmış değil ki. Berberler, taksiciler, bürolar vs. bal gibi kendileri bu rehberler ile çok güzel risk değerlendirmesi yapabilirler. Zaten siz de yapmak isteseniz bu rehberi baz alarak yapmayacak mısınız? Yani bırakın 70 TL'yi adam 2 saatini ayırarak ( kuaförler için diyorum) kendisi para ödemeden risk değerlendirmesi yapar ve emin olun ki sizden daha iyi yapar. Çünkü genel riskler dışında mesleğin getirdiği riskleri sizlerden daha iyi bilir. Zaten genel riskleri de rehber sayesinde oluşturacaktır.

Ve ayrıca şuna dikkat edin : Çok tehlikeli işler sınıfına giren üretim yapan bir müşterim denetime girdi. Her türlü risk unsuru var, kimyasaldan tutun, biyolojik unsurlara kadar. Risk değerlendirmesi incelendi ve müfettişler tebrik etti işvereni. Risk değerlendirmesi çok güzel yapılmıştı, tüm tehlikeler bir bir not edilmişti. Ama işin ilginç tarafı imza kısımları veya kimin yaptığı hiçbir şekilde belli değil. Yani ortada sadece risk değerlendirmesi var. Ama önemli olan işte bu riskler çok güzel şekilde tanımlanmıştı. Müfettişler işverene teşekkür ettiler. Nerde bunun imzası? Nerde uzman demediler.

Arkadaşlar siz koşulların kendinize uydurulmasını istiyorsunuz malesef. Yani herşey sizin elinize düşecek siz para kazanacaksınız. Bakın bakanlık ücretsiz yayınlıyor işte rehberleri.
  20. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Net olmak açısından tekrar soruyorum kusura bakmayın.
    Check listi doldurup kendisi imza atsa yeterli olur demi? 2014 başından itibaren ne yapacak peki? bir osgb hizmeti almak durumunda mı gerçekten?