1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

70 tl'ye risk analizi+eğitimi+acil durum eylem planı !

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Sevile Dönmezer tarafından 26 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Tehlike sınıfı gözetilmeksizin, her işveren risk değerlendirmesini uzman bulundurma zorunluluğu başlayıncaya kadar kendisi yapabilir.
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Kemal bey ben boş konuşmam.

Yürürlük
    MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
    1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
    2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
    b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
    c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

yürürlüğe girer.

Torba yasa henüz resmi gazetede yayımlanmadı. Yürürlükteki kanun budur. Şuan itibari ile kuaförlere iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi gerekiyor. Sizin profilinizdeki "Diğer belge" nedir bilmiyorum ama ben iş güvenliği uzmanıyım ve tehlikeli sınıfta bulunan 50 kişiden az çalışanı olan sorumlu olduğum fabrikaya gelen müfettişler iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini sordu, olmasaydı ceza yazacaklardı. Özet olarak şuan bir kuaföre müfettişler denetime giderse iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olmadığı için ceza yazarlar, yazmak zorundalar. Ayrıca işveren kendisi risk değerlendirmesi yaparsa (şu bakanlığın yayımladığı, sizin çok beğendiğiniz çek list) altında iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi imzası olmadığı için eksik sayılacaktır. Bakanlığın yayımladığı çek listteki iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin yanında parantez içinde "varsa" yazmasının sebebi rehberlerin 1 Temmuz'dan önce yayımlanmasıdır.
  3. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

madenci ! sen konuşma, erdal bakkalda hazırlıyon 50 tl ye risk analizlerini, sonra salıyon piyasaya, bide piyasayıda kırıyon. Devlet taban fiyat belirlese ne olacak ? çaykur mu bu! 1.5tl/kg mi yapalım ? serbest piyasa ekonomisi, yapacak 1 şey var mı ? kavramın bu kadar içi boşalamaz, neyse biz 50 tl ye yapalım, gel kardeş gell !!!
  4. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi bulundurma zorunluğu şuanda yok lütfen yanlış bilgilendirmeyelim.şuan için sadice risk değerlendirmesi yapması veya yaptırması zorunlu.biraz yasaları takip edelim Kürşat bey
  5. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    risk senin analiz senin 10 liraya yap istersen.Aldığınız risk aldığınız ücrete değer diyosanız bedavaya yapın
  6. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Nerede yazıyor zorunluluk olmadığı bana kaynak gösterir misiniz cahil kalmışım!?
  7. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Apartmanlar az tehlikeli sınıfta olduğu için yöneticinin çıkartıp doldurup imzalaması yeterli olur. Demişsiniz Kürşat bey peki bukadar iyi biliyosanız bir sorum olucak. yasaya göre risk değerlendirmesini bi matris sistemine göre yapılması gerekiyo. Hani bu devletin verdiği risk analizinde matris sistemi ?
  8. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Tamam şimdi kimlerle muhattap olduğumu daha iyi anladım.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ Resmi Gazete Tarihi: 29.12.2012 Resmi Gazete Sayısı: 28512
    MADDE 9
    (2) Toplanan bilgi ve veriler ışığında belirlenen riskler; işletmenin faaliyetine ilişkin özellikleri, işyerindeki tehlike veya risklerin nitelikleri ve işyerinin kısıtları gibi faktörler ya da ulusal veya uluslararası standartlar esas alınarak seçilen yöntemlerden biri veya birkaçı bir arada kullanılarak analiz edilir.

Yasaya göre matris sistemi diye birşey demiyor gördüğünüz üzere.
    Öğrenmek istediğiniz başka birşey varsa yardımcı olurum.
  9. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

lol ne riski alıyor muşum risk analizi yaparken ? bir ara 250 sayfalık risk analizi yaptık, orda olmayan bir risk hala olabilir. Bana risk değil dediğinde olay bitiyor, tabi bu demek değil ki 10 sayfa yapalım. Tabi, biraz senin tecrüben ile ilgili, neyse bire bir diyaloglardan kaçalım. Minerist arkadaşa biraz takıldım, ayrı bir diyaloğumuz var, sende hemen atladın, bende cevap vermek durumunda kaldım ^^
  10. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    lol falan filan ne ayak anlamadım ? çoçuk çocuk muhabbetlere girme benimle.Atladın bende cevap vermek durumunda kaldım falan.burası tartışma platformu değil.birbirimizin eksiklerini tamamlamaya çalışıyoruz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 29 Temmuz 2013 ---

Dokümantasyon
    MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
    a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.4
    b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça
    verilmiş belge bilgileri.
    c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.
    ç) Risk değerlendirmesi işyerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.
    d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.
    e) Tespit edilen riskler.
    f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.
    g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.
    ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.
    (2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası
    paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.
    (3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.

f bendinde ki şeyi kasdettim. kimlerle muattap olduğumu anladım demişsiniz altada öğrenmek istediğiniz başka birşey varsa yardımcı olurum yazmışsınız. milleti ezerek veya kendinizi yücelterek konuşucaksanız kimseye yardımcı olmayın.ben bildiklerimi söylüyorum eksiklerim varsa düzeltelim
    saygılarımla ...
  11. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

Ne kadar kutsal bir amaç, forum zaten bunun için var. Neyse, sen eksiklerini tamamla, bende tamamlıyım forumu daha mantıklı kullanalım. Sevgili berkay ^^ bu kadar da gergin olma, tartışmaya devam edersek yönetim üzerimize çöker. Ortalık madenci dolu, kendilerinden pozitif ayrımcılık talep ederim :D
  12. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Örneğin 5x5 matris kullandıysanız ölümle sonuçlanmaya 5 vermişsinizdir, 3x3 matris kullandıysanız ölümle sonuçlanmaya 3 vermişsinizdir, 5x5 matriste yılda bir karşılaşma olasılığına 1 vermişsinizdir, 3x3 matriste 3 ayda bir karşılaşma olasılığına 1 vermişsinizdir gibi ve benzeri açıklamaları risk değerlendirmesine eklemeniz isteniyor (f) bendinde.
  13. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

biliyorum kürşat bey analatamadım galiba.ben kendim firma olarak zaten risk analizi yapıyorum.Ama demek istediğim benim devletin kendi yayınladığı risk analizinde bu sistem yok işte.varda ben mi göremedim analamadım bu konuda açıklama yaparsanız çok sevinirim
  14. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

diyecek tek birşey kalıyor geri; hüüüllooooğğğğğğğğğğğğ
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    risk analizi bir sefer yapılıp 2-4-6- yıl geçerlidir diye bir tabir var
    fakat aslına bakarsak, risk analizi sürekli revize edilmesi gerekir.
    dolayısıyla bakanlık işverenlere 2014 ocak 2016 temmuz tarihine kadar uzman ve hekimden destek almayabilirsiniz fakat risk analizlerinizi hemen yaptırın diyor. bakanlığın yayınladığı rehberler de geçici günü kurtaran evraklardır. işverene siz bu rehbere göre risklerinizi belirleyin önlem alın çalışmalarınızı devam ettirin zaten belirttiğim tarihten sonra bi fiil hizmet alacaksınız ve hizmet aldığınız uzman hekim sürekli revize edecektir
  16. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

hehehe :) mağaranın içinden gelen bir inilti gibi. Adamlar burda ciddi bir konu tartışıyor sen bulandırıyorsun, manipüle ediyorsun! Pazarcı gibi olduk burda :D Cemal Abiye selamlar ^^
  17. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Checklist te bir neyi analiz. Orda muhtemel tüm riskler bakanlık tarafından bildirilmiş yanına evet ya da hayır yapıyorsun.
    O check listesinin hazırlanma amacı da zaten küçük esnafı kısa vadede zor durumda bırakmadan, en azından olabilecek riskleri okusun önlemini alsın altını imzalasın diye.
  18. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence devletin öyle bir risk analizi hazırlayıp yayınlaması saçma.ya adam gibi kanunda ne yazıyosa ona göre birşey yapsın öyle yayınlasın yada hiç birşey yayınlamasın.milletin kafasını da karıştırmasın.Bence devlet kendi kanunlarını çiğniyo.hem kanuna yazmış şöyle olucak böyle olucak diye hemde 10 sayfalık risk analizi yayınlamış.Bu ne saçma iş. onadan sonra piyasaya kalpazanlar çıkıyo işte.Adam indiriyo devletin yayınladığı analizi formatı değiştiriyo veriyo işverene isg uzmanı olmadığı halde
  19. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar burası türkiye ve burada serbest piyasa ekonomisi var.. Bakanlık bu işin pazarlanmasına ve ticaretine zemin veren baş sorumlu kurumdur.. Bakanlık dedi mi yapar veya yaptırır..??? peki bu bakkal, berber, market kendi kendine bir risk analizi yapsaydı ortaya çok mu teknik risk analizi çıkacaktı ?? Bir esnaf nasıl kendi kendine risk analizi yapar ?? adam ne anlar ?? yada yaparsa ortaya nasıl birşey çıkar ?? 50 liraya 70 liraya yaptırdığından daha mı iyi birşey olacaktı ?? birilerini yargılamak çok kolay..ortada bir suçlu varsa bakanlıktır.. kendi yağında kavrulan yüzbinlerce esnafı bu işe dahil etmedi mi ?? türkiyenin iş güvenliği sorunu, öncelikli harcaması gereken enerjisi bu bakkal, çakkal mı ?? lütfen herkes samimi olsun.. Madem bakkalı, çakkalı işin içine kattın deseydin yaaa bunu sadece sen yapacaksın ..tebliğ ettiğim risk analizi formatını doldur, imzala .. doldurduğun formdaki bilgilerin doğruluğundan sen sorumlusun.. Bu işi piyasaki kişilerin vicdanına, etiğine bırakırsan iyiside var kötüsüde; vurdusuda var kaçtısıda.. sokaklara da askeri, polisi koymayalım ondan sonra diyelim ki : eyyy insanlar !! ülkedeki sükuneti sizin vicdanınıza bırakıyorum....böyle komedi olmaz...ortada bir rant var ve baş sorumlu bakanlıktır..
  20. A. Onur Sevinç Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Cummins Makina

uzun bir yazı olmuş :D