1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

750 gün dalgasında son gelişmelerden haberi olan varmı

Konusu 'Eğitici Kurum ve Kuruluşlar' forumundadır ve Seyhan Aktepe tarafından 13 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    malesef girmeyecek bende aynı durumdan muzdaribim ama ek 1 de bahsettiği alanlardan 750 gün tutmuyor:(yine kendi alanımda çalıştım ama nace ler tutmuyor
  2. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Fatma hanım zaten bu ülkede kim kendi mesleğini yapıyor, hatta yapsa dahi işverenler yasal yükümlülüklerden kaçmak için sigortasını asgari ücretten gösteriyor, hayırlısı olsun.
  3. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bu tebliğ çok faydalı oldu bence işletmeler için.Özellikle A sınıfı İSG uzmanı bulmak zor.Çalıştığım hastane de çok tehlikeli sınıfa giriyor.Bu yönetmelik 7 sene geçerli arkadaşlar.Yanlız İSG işinde yeni olan bizler için emek sarfetmek gerekiyor.Çok yeni,teferruatlı ve kanuni bağlayıcılığı olan bir iş.
  4. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Erhan bey hastanedeki tüm çalışanlar (mühendis, mimar, fizikçi, kimyager vs.) yaptıkları iş ne olursa olsun bu duruma göre görev alabilecekler. örneğin kimyager hasta kabulde çalışıyor, nace kodu uyduğu için görev alabilecek.
  5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kesinlikle katılıyorum.
    Olaya sadece A Sınıfı uzmanların maaş gözü ile bakarsak çok büyük bir yanılgıya düşeriz arkadaşlar.
    Sonuçta bir İSG Uzmanı anlaştığı para ile o işyerine ait tüm riskleri de satın alıyor aslında.
    Olay sadece resmi prosedürler tutup, bürokratik işlemlerin yürütülmesi için yapılan bir işlem değildir.
    İyi niyetli olarak demişler ki;
    Kardeşim. Sen 750 gündür bu işyerinde, iş kolunda çalışıyorsun. Dışarıdan gelecek herhangi bir A Sınıfı Mühendisten daha fazla ayrıntıyı görebilirsin. O zaman sana verdiğimiz Temel C Sınıfı bilgilerini bu mesleki tecrüben ile birleştir de bizi dertten tasadan kurtar.
    Ben bunu anlıyorum.
    İnşallah bu da suistimal edilmez canım vatanımda.
  6. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
  7. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aynı zamanda meslek hayatın da yine mühendislik yapmış atıyorum bir gıda işletmesinde 750 değil 7500 günüde olsa a sınıfı sayılmıyor
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    bugün yayımlandı hocam.
  9. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ÖNEMLE DUYURULUR:az önce alo 170 i aradım dedimki
    soru 1)eklerde belirtilen nace kodlu işyerlerinden aynı işyerinde 750 gün olma şartı aranıyormu?
    cevap:hayır 750 gün hesaplamasında bu nace kodlarına uyan işletmelerde yatan ssk primlerinin toplamı esas alınır aynı işyeri olma şartı yok
    soru2)bu şekilde 750 günü ispat eden sadece o iş kolu üzerindemi a sınıfı sayılır?
    cevap:hayır eklerde belirtilen alanı kabul edilen diğer iş kollarındada a sınıfı olarak isg uzmanlığı yapabilir
    soru 3)bu eklerde belirtilmeyen ama yine kendi alanı olan iş kolunda çalışan arkadaşların prim hesabı yapılabilecekmi?
    cevap onu bizde bilmiyoruz,tebliğ çok açıklayıcı değil bir çok şeyi bizde bu tebliği yazan arkadaşlardan sorup öğreniyoruz
  10. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    fatma hanım siz ne anladınız kanaatiniz nedir?
  11. Ali Ünal İSGforum Üyesi

ifade ettiğim gibidir arkadaslar. bakanlıgı sıkıstırın derim
  12. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    değerli meslektaşım anladığımı anlatayım ekte belirtilen iş kollarından herhangi birinde veya birkaçının toplamında 3yıl deneyim ve yine toplam olarak 750 gün prim varsa kendi alanınızda a sınıfı sayılıyorsunuz.yani bu ekteki diğer kollarda(meslek olarak uyan) da a sınıfı uzman statüsünde oluyorsunuz
  13. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sait bey keşke bende bu kadar iyi niyetli bakabilseydim ama değil.atıyorum ben kimyagerim ve nace kodu uyan bir işletmede atıyorum bir hastanede sekreterlik yaptım sırf nace kodu uyuyor diye hiç çalışmadığım döküm fabrikasında uzman olabaliceğim.bu bağlamdan bakarsanız bu tebliğ ile hiç o işi yapmamış kişilerin başka bir sektörde uzman kabul edilmesinde kısıtlayıcı değildir.hatta bu tebliğ bana göre son derece muğlak ifadelerle dolu olan ne olduğunu yazanın dışında pek bir kimsenin anlayamadığı ayakları yere basan bir tebliğde değildir.
  14. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    teşekkürler Fatma hanım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Haziran 2013 ---
    katılıyorum, sırf nace kodu tuttuğu ve prim günü olduğu için dediğiniz gibi kendi mesleğini yapmasa dahi çok tehlikeli yere bakabilecek.
  15. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu tebliğ doğrultusunda 750 gün (prim) kendi mesleğini yapmış olanlar, tebliğdeki nace kodlarının karşılığındaki iş yerlerin de A sınıfı uzman olarak çalışabilecekler.
  16. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben gıda ambalaj fırmasında KİMYAGER ünvanıyla çalışıyorum mezunıyetimde KİMYAGER 750 prim günüm var ise faydalanabiliyorum dogrumudur??
  17. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Ayça hanım, A sınıfı uzman olarak degıl A sınıfı uzmanın bakabılecegı ıslerde uzman olarak çalısabılecekler
  18. Saadet Kurşun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    18 mayıs sınav sorularından sonra bakanlık bir daha kafaları karıştırdı :)
  19. Ayça Bulut İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

tamam bunu demek istemiştim :)
  20. Ali Ünal İSGforum Üyesi

:)
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.