1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

750 prim günü yardım!

Konusu 'OSGB' forumundadır ve ekecık tarafından 26 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Arkadaşlar tebliğ cıktı yönetmelik kendi branşında 750 prim günü dolduranların sözleşme için isg katip üzerinden yapacakları yazıyo. Fakat ben hala kendi branşımdaki alanlar için sözleşme yapamıyorum İSG Katip te yapmam gereken bir şey varda ben mi bilmiyorum?Tesekkürler
  2. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Henüz isg katip sistemi ayarlanmamış bu sistem için.Ayarlanınca bakanlığın sitesinden ilan edilecek
  3. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilan edilebilse bile üç beş kişi ancak sözleşme yapabilecek çünkü A sınıfı olarak bakacağınız nace kodunda 750 gün prim istiyor.. bakanlık sorunları çözmek için değilde yeni çözümsüzlükler yaratmak için tebliğ çıkartmış gibi ... komedi..
  4. kerem İSGforum Üyesi

Bu olayı örnekle açıklayabilirmisin? Nasıl nace kodunda 750 gün istiyor..
  5. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    mesela 46.20.01 bu nace kodunu sallıyorum böyle bir işyerinde a sınıfı uzmanlık yapacaksınız sizden bakanlık bu nace kodunda 750 prim istiyor.. mesela bu naca kodu apartmanın olsun yani diyor ki bakanlık mühendis vatandaş sen 750 gün apartmanda çalışmış isen buraya a sınıfı olarak bakabilirsin.. komedi yani saçmalık...
  6. kerem İSGforum Üyesi

Eminmisiniz ? Okuduklarım böyle olmadığını söylüyor.
  7. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ek-1’de belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanır.
  8. Alper AYSUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UTKU Madencilik & Müşavirlik Hizmetleri
    bu konuda teknik nezaretçilik yapan Maden Mühendisi arkadaşların durumunu bilen varmı?En son maden odası ile görüşmemde kabul edecekler denilmişti son durum nedir bilgisi olan var mı?
  9. kerem İSGforum Üyesi

unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda

Ünvanı ile eşleştirilmiş kodlarda diyor, ben maden mühendisiyim, ünvanım ile eşleşen birçok nace kodu var.Bu yüzden sizin dediğiniz yanlış oluyor.
  10. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sadece madenler için şartlar sağlanıyorsa kabul edilir..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Haziran 2013 ---
    maden mühendisleri madende çalışmışsa madene a sınıfı yerine bakabiliryor.. ama madende çalışmış maden mühendisi diğer eşleşen kodlarda bakamıyor.. yani hangi koda bakacaksan o kadda çalışmış olman gerekiyor şeklinde yorumlanıyor diye bakanlıktan yanıt aldım..
  11. Alper AYSUN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UTKU Madencilik & Müşavirlik Hizmetleri
    Özkan Bey madenlerde teknik nezaretçilik yapan ancak primini kendisi yatıran maden mühendislerinin durumu hakkında bir bilginiz varmı?
  12. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    apartmanlar çok tehlikeli sınıfta oraya kim bakacak?

diğer bir konu işin içinden çıkmak istemeyen bakanlık hala Emekli A sınıfı uzmanlara pastanın büyük kısmını yedirme telaşı içinde işleri çözümsüzleştirmeye devam ediyor.. diğer taraftan öteleme teklifleri mecliste uçuşuyor.. neymiş C sınıfı uzmanlar bakamazlarmış.. ötelemeyle beraber hiç kimse bakmayacak.. böylesi dahamı iyi... yani hiç kimse bakmayacağına C sınıfı baksa olmazmıy dı..
  13. Özkan Bozkurt İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bildiğiniz üzere iki konu şu anda iş güvenliğinde kafaları allak bullak etti....

Birincisi A sınıfı uzman yerine vekaleten C sınıfı uzmanların bakabilmesine ilişkin tebliğ.. bunun çözüm olmadığını defalarca yazdık çizdik.. Ancak çözüm olmadığını/olamayacağını bilmelerine rağmen bakanlığı bizce emekli A sınıflarına para kazandırmak uğruna bu tebliği dostlar alışverişte görsün diye çıkarmaları dikkate şayandır...

Diğer bir konuda meclise verilen öteleme teklifleri.. C sınıflarına güvenmiyor bakanlık ve çok tehlikeli işyerlerine vekaleten geçici olarak bakmalarında türlü zorluklar çıkartılmasına karşılık şimdi kanunun onaylanmasıyla beraber hiç kimsenin bakamayacak olması tuhaf değil mi?

Yani Hiç kimse bakmayacağına C sınıfları baksa daha iyi olmazmıydı?

Arkadaşlar 170 hattından bakanlığı bu konuda talep açılabiliyor haydi arkadaşlar 170 hattını arayarak 2 yıl süreyle geçici olarak tüm C sınıfı uzmanların tüm işyerlerine bakmaların konusunda talep açalım..

Bir kişi dikkate alınmaz ama çoğunluk olursak göz ardı edemeyeceklerdir...
  14. Bizim iş yerinin nace kodunu arattım nace kodunda harflendirilmişlerde A-V arası kodlar C (İMALAT) çıktı. Yani şuan sadece C (İMALAT)' da mı A ISG sınıfına kadar bakabilirim. Olay çok geniş...
  15. Serdar Günay İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu tebliğ mesleki tecrübe anlamına gelmemekte sanırım.6 senedir Madencilik sektöründeyim (Tünel,Etüt,ve Taş Ocağı) bu çalıştığım iş kollarından herhangi birinden mi 750 yi tamamlamam lazım örneğin biri 500 gün biri 400 gün amma hepsinde Maden Mühendisi olarak çalıştım.
    Yani Maden Mühendisi Olarakmı Mezuniyetten Sonra 3 sene yada 750 prim yada yukarıda yazdığım gibi hepsi için ayrı ayrımı.?yardımcı olursanız sevinirim.
    ''Birde Biz maden mühendisi olarak yaptığımız teknik nezaretçilik hizmetinde zaten Maden Kanunu gereğince İş Güvenliği Uzmanlığı görevini de yerine getiriyorduk.''