1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

750 primi olan c sınıfı uzmanlar artık atanabiliyor!

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Resul Akdeniz tarafından 1 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    E bildirge yöneticisi sizi isg katipten isg uzmanı olarak atayacak.O sizi atadıktan sonra siz e devlet şifrenizle giriş yaptığınızda kurumlara girceksiniz,kurumlardan çalışma bakanlığı,oradan isg hizmetlerini seçip giriş yapacaksınız,burada sözleşmeler kısmı var onu açınca sizin atamanız çıkacak(eğer yapılmışsa) onu onayladığınız zaman işlem tamamlanmış olacak.Kolay gelsin.
  2. Ali Sağdıç Siteden Uzaklaştırıldı

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Seni tebrik ediyorum.Ve site yönetiminin beni başarılarım ve zekam ile ödüllendirdiği Altın rozetimi sana teslim ediyorum.Aşağıda aynen kopyalıyıp aldığım yönetimdeki Erkan beyin armağanı verdiği haliyle mesajı var.Bende aynı şekliyle sana iade ediyorum.Çok başarılı günler dileğiyle.

Erkan demişki:Samimiyetin ve muhabbetin adına ve konunun benim için bir arkadaşa bildiğimi zannettiğim şeyleri bana paylaşım yapma şansını verdiğiniz için sizi Altın Rozetle ödüllendiriyorum.herkese vermiyom ha bu rozetten ona göre değer bil..:).. [​IMG]
  3. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Sordu elbette bende parayı az bulduğumu söyledim.
  4. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bu dik duruşunuzdan dolayı tebrik ederim,tüm uzman arkadaşlara örnek olmalı.
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Resül Abi sizle pek çok görüştüm ve dertleştim.Arkadaşlara yardımcı olmanız ve ilgilenmeniz takdire şayandır.Burdaki tecrübe ve bilgilerinizi paylaşmanız ilgili olmanızdan dolayı teşekkür ederi.Altın rozetimi sizlere takdim ediyorum umarım siz kıymet bilirsiniz,bilirim. gold-badge-with-red-ribbon_small.jpg
  6. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Teşekkür ederim Erkan bey elimden geldiğince yardım etmeye, yardım almaya devam.Bu forumdan çok şey öğrendik.Emeği geçen herkese çok teşekkürler.
  7. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Bu mesajı yeni gördüm,ben bir yere baş vurmadım ama sistem beni tanımlamış ve bir yeraltı kömür ocağına atamam oldu(ben maden mühendisiyim c sınıfı uzmanım yeraltı kömür ocakları çok tehlikeli),ben kabul etmedim ama atamamı yapabildiler.Yani bire bir yaşadım olayı o yüzden de paylaştım.
    Ayrıca sistemde sıkıntı çeken arkadaşlarım oldu onlardan bazılar 170 aradılar ve başka bir takım bilgilere de ulaştım,onları da ayrıca paylaştım
  8. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Ayrıca;sisteme yeni girmedim 2011 uzmanıyım o zamandan beridir forumdayım.Siz kendi yorumlarınızı paylaşıyorsunuz ben yaşadığımı ve siz yanlış yönlendiriyorsunuz insanları şimdi arkadaşlardan bazıları ilan bekleyecekler.Halbuki böyle birşey yok arayın 170 i konuşun.Üst sınıf meselesine gelince,c sınıfı uzman b ye geçici bir süre b sınıfı uzmanda a ya geçici bir süre bakabiliyor bunu da zaten herkes biliyor.Mesele c sınıfı 3 yıl deneyimli uzmanın her tehlike sınıfında görev yapabilmesi meselesi.Olaya tam vakıf değilsiniz galiba.Ben c sınıfı uzman olarak b sınıfı tehlikeye haiz 2 iş yerinde uzmanlık yapıyorum.O olayı aştık anlayacağınız.Şimdi sıra bunda.Sizi de bekleriz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 6 Temmuz 2013 ---
    Hayırlı olsun.
  9. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Resul Bey,

Çalıştığınız yerde A sınıfı var mı?
    şu maksatla sordum,eğer 500 kişiden fazla olan yerlerde çok tehlikeli sınıf için diyorum.Artan saatleri yada kişileri orada çalışan C sınıfı alabiliyor üzerine o bakımdan sormak istedim

Saygılar
  10. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba bişe soracam ben 1 yıldan beri bağkurlu olarak teknik nezaretcilik yapıyordum sgk + bağkurum 880 gün 170 aradiğimdada şunu söylediler 3 yıl çalışmadğımdan dolayı tanımlanmamıştır. bir daldamı calısmak yoksa 3 ay iş güvenliği uzmanı ve 1 yıl tekniik nezaretcilik 450 günde madencilik normal sigorta olmuyormu teşekkürler
  11. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Çalıştığım yer 150 çalışanı olan bir yeraltı kömür ocağı Serkan bey inanın ne yaptığımı biliyorum.
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket

anladım teşekkür ederim
  13. pınaro İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 55 (KABUL EDİLDİ)- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
    “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”
    MADDE 56-(KABUL EDİLDİ) 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

arkadaslar şimdi madde 55 e göre c sınıfı b yada a olabilecekmı bir yılda?
  14. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    Kapalı ifadeler kullanmışlar;bence bu işin ilk başladığı zaman geri dönüş söz konusu olacak meslekte 8 yıl çalışan a,5 yıl çalışan b sınavına girer gibi.
  15. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Resul bey biraz açabilir misiniz? 8 yıl çalışan a, 5 yıl çalışan b derken?
  16. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    ) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla demiş suanda belirlenmiş birşey yok ne desek boş
  17. Resul Akdeniz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    45622
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gediz Madencilik A.Ş
    İş güvenliği olayı ilk çıktığında mesleğinde 8 yıl çalışmış olanlara A sınıfı uzmanlık sınavına,5 yıl çalışmış olanlara B sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı verilmişti.Ama Serkan beyin dediği daha mantıklı olayın içeriği sonra belirlenecek;belli ki kendileri de bilmiyor!
  18. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    torba kanuna böyle bir madde eklenmişse bir planları vardır diye düşünüyorum, ama tabi bilemiyoruz ne yapacaklar. şimdi merak ettiğim nokta şu, acaba mesleğinde çalışma şartı derken nace koduna mı bakılacak yoksa sadece sgk prim günü veya çalışmış olmasına mı bakılacak. nace koduna göre sanıyorum bazı sıkıntılar yaşanıyor.
  19. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Resul Beyin dediğine ilave olarak mesleğinde yani C sınıfı olarak çalışanlara değil.üniversite de bitirdiğiniz mesleği yapmanız durumunda verilen bir haktı.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Temmuz 2013 ---
    NAce koduna bakılmasının sebebi kendi mesleğinle alakalı bir iş yapıp yapmaman çünkü ben kendi mesleğim dışında bir işte çalışıpta 750 primi doldurabilirim.Her ikisine de bakılacak tahmini tabi bu dediklerim mantık çercevesinde
  20. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    muhtemelen yine absürt birşeyler çıkarıp uygulamaya sokacaklar. bir kişinin mesleğini yapıp yapmadığının tespiti noktasında sıkıntılar çıkacaktır, bence böyle uygulanmamalı, tehlike sınıflarına göre tecrübeye bakılmalı, örneğin çok tehlikeli sınıfta bir işyerinde 8 yıl çalışan c sınıfı bir uzman a sınavına girebilir gibi bir düzenleme bence daha mantıklı. kademeli olarak tehlike sınıflarına bunu yayarsınız.