1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

76 bin iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi göreve başlayacak

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu konuda aslında zorlayıcı etki var. isgu çalıştırması şu anda zorıunlu olan şirketler e bildirgelerinde her ay isgu ismi girmeden prim yatıramıyorlar. Şu anda 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf çalışanı olan şirketlerin e bildirgesi için isgu zorunlu hale geldiği anda iş teklifleri gelmeye başlar. ben bu konuda sgk ya mail attım ama ne yazık ki aldığım yanıt sorumun cevabı değildi. çok acı..
    örnek olması için mesajımı aşağıda okuyabilirsiniz..

Soru : Sayın Yetkili, Bilindiği üzere 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasası kapsamında 50 ve daha az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerleri için iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu 1 ocak 2014 tarihi itibarıyla başmaıştır. Bu kapsamda, sgk prim borcu ödeme sırasında iş verenlerin iş yerlerinde çalıştırdıkları isgu belge no girme zorunluluğu olacağına ve bu belge numarasını giremeyen iş verenlerin prim borçlarını ödeyemeyeceklerine dair bir duyum aldım. Bu duyumun hem doğru olup olmadığını hemde doğru ise ne zaman işleme konacağı hakkında tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz eder iyi çalışmalar dilerim.
    Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    6331 sayılı Knun uyarınca , 1-9 sigortalı çalıştıran ve tehlikeli /ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YERALAN İŞYERLERİNİN İŞ SAĞLIGI HİZMETLERİNİN 24/12/2013 Tarihli ve 28861 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan işsağlığı ve Güvenliği hizmetlerin desteklenmesi hakkında yönetmelik hükümlerinde öngörülen kısmının Devlet tarafından KARŞILANMASI YÖNÜNDE DÜZENLEME BULUNMAKTADIR.İşsaglığı ve Güvenliği hizmetlerinin karşılanmasına ilişkin usul ve asaslar hakkında tebliğ çalışmaları ise devam etmektedir.
    Bilgilerinizi rica ederiz.
    Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
    Bilgi Edinme Birimi
  2. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfı olan bir çok arkadaşın bahsettiğiniz bu ücretleri şuanda kazanmadığına emin olabilirsiniz. Kusura bakmayın ama Türkiye gerçeklerinden bahsediyoruz. Hangi özel sektör çalışanına 5-6 bin TL para ödüyor , gerçekçi olalım. O yüzden emin olun 6 bin lira garanti aylık ile bir çok arkadaşımız A olarak çalışmayı kabul edecektir.
  3. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    dostum bunu söyleyebilmen için özel şirketlerin ücret politikasını bilmen gerekir diye düşünüyorum?
    Bilemeden bu yorumu yapmamak gerekir. Zira ben pek çok şirket biliyorum ki, 5 bin ve üzeri pek çok mühendisi çalıştırıyor.
    Ama bu isgu sertifikasını alanlar 2-5 bin arası kazananlar olabilir. Yada hiç işi olmayanlar diyeceğim ama bu zor ihtimal çünkü 3000 iş gününü dolduran A olabildi. Demek ki işi gücü olan arkadaşlar. hiç kimsenin 2 binden aşşa aldığın düşünmüyorum. 2000 bile olsa ki sgk limiti mühendis için minimum 2750 dir, 5.000 e çok tehlikeli işi kabul edecek kapasitede olmayacaklarını umut ediyorum. Ama şöyle olur. ayde 4 güne, 50 ve altı çalışan için 2500-3000 i kabul edebilir herkes.. ;)
  4. Sema Hashalıcı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    55319
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    haydi hayılısı bakalım bu kadar rakam ve laf kalabalığının arasında kim ne neyi nasıl??? yapar zamanla göreceğiz....
    AMA LÜTFEN HERKES İŞİNİ GEREKTİĞİ GİBİ ÖZENLE YAPSIN..
  5. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Özel sektör politikasını yeterince iyi biliyorum endişeniz olmasın zira özel sektör içindeyim ;) bende size 3-4 bin TL ye çalışan ve çalışacak 8-10 yıl tecrübeli pek çok mühendis örneği verebilirim. Ama meseleyi sadece mühendislere indirgerseniz yanıltıcı olur, pek çok kimya fizik ve biyoloji mezunu arkadaşlar var bu insanların aldığı maaş sizce ne kadar ? Dershanenin yoruculuğundan stresinden vs. sinden kaçmak isteyen ne kadar bölüm mezunu olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.
  6. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    ALİ ÜSTÜN BEY, SEN 9000 TL MAAŞI ALDA BORDRONU GÖNDER BİR BAKAYIM. ALAMAYACAĞIN İÇİN FAZLA ZORLAMA BENCE.
  7. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    İleri de müfettiş açığını kapatmak için A sınıfı uzmanlardan faydalanmak isterler bence, hazır yetişmiş personel. Ne dersiniz olabilir mi ?
  8. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Demek ki 30 Haziran 2015 beklenecek.
  9. THaNToS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sir Alex Ferguson un bir sözü vardır. "İstatistik mini eteğe benzer; çok şey gösterir ama asıl görünmesi gerekeni göstermez." Bakanımızda uygulamadaki durumları görmeden rakamları veriyor. Sistemlerinden baksın kaç uzman aktif olarak çalışmakta. Uzman ve hekim bulundurması gereken kaç firma bunu yapıyor. Umulduğu gibi değil bu güvenlik kültürü bu şekilde oturmaz. Sen denetim yapmazsan uzmanı olmayan firmaya caydırıcı etki göstermezsen bu ülkede hiçbir kültür oturmaz. Zaten güvenlik kültürü öncelikle okullarda eğitim ile oturmalı. Gerçi trafik kültürünü bile oturtamadık sonu pek parlak olmasa gerek.
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşverenlere ucuza uzman peşkeş çekmeye çalışmayın. En azından bunu bu platformda yapmayın.

'İSG uzmanları, savcı korkusundan çok tehlikeli işyerlerinde çalışmak istemiyor'
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, çok tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği uzmanı bulundurmanın zorunlu olacağı 1 Ocak tarihi öncesinde, kendilerini sıkıntıya sokan asıl problemin 'savcı' korkusundan uzmanların çok tehlikeli işyerlerinde çalışmak istememesi olduğunu söyledi.

Çok tehlikeli sınıftaki işyerlerinde tam vaktini verip ayda 4000 TL alan arkadaşımız demek ki hayatında hiç para görmemiş olmalı.

Ofisinde oturarak çalışan mali müşavirler 4bin, finansal kontrolörler 12bin, hiç bir iş yapmayan işletme müdürleri 15bin, yazılım mühendisleri 20bin, yabancı firmaların Türkiye bölge müdürleri 200bin TL ücret alıyor. Siz görmediniz, ben gördüm. İsimlerin gizli kalması gerekiyor.
  11. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Sn.Öcal,
    21 aralık sınavıyla A sınıfı uzman arkadaşlarımız sertifika tanımlamaları yapılmadığı için henüz işe başlamadı. Türkiye genelinde aktif olarak tam zamanlı uzmanlık yapan yaklaşık 350 A sınıfı uzmanın bu paralara çalıştığını kesinlikle düşünmüyorum. Kürşat beyin yukarda verdiği maaş bilgilerine ben de şahidim. Bir genel müdür neden 20-25 bin lira maaş alır? İşletmenin kanuni riskleri üzerindedir, işveren sorumlulukları ona vermiştir de ondan . Şu an bizim yasal olarak genel müdürle eşdeğer İş Sağlığı ve Güvenliği sorumluluğumuz olacak.
  12. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Öncelikle sizi saygı sınırları içerisine davet ediyorum. Büyük harf yazmayı doğru bulmuyorum.
    Diğer taraftan, bordro özlük bilgisidir, herkesle paylaşılmaz.
    Diğer yandan C sınıfı olup, 1 çok tehlikeli, 2 tehlikeli sınıfta çalışıp 9.000 tl kazanan uzman tanıyorum. kaldıki sınavla B bile olamadı, çünkü prim günü yetmiyor. herkes kendi değerinde kazanır. sen 9.000 kazanamayacağını düşünüyorsan zaten kazanman mümkün değil. ama lütfen bu rakamları ve üstünü kazanmayı düşünenleri demotive etme... A sınıfı bir uzman asla çok tehlikeli sınıfta 10 binden aşağı kazanmamalı.. hemde net..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ocak 2014 ---
    Ben ce olur ama devlet memuru olman lazım.. eğer kamuda çalışıyorsan neden olmasın..
  13. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bu rakamların kazanılması 17 ocak 2014 itibariyle hayalciliktir. Hiçbir A sınıfı uzman bu paraları kazanamayacak.
  14. Kulakları çınlasın! bir satış müdürümüz vardı tüm gün youtube dan video seyredip 4500 tl maaş alıyodu.araba,aylık sınırsız benzin 2 yıl ya yalnızca 10 kişilik satış....kendisi de mühendisti.sanırım bu işini bırakıp gidip inşaatta 4000 tl ye İSG Uzmanı olmamıştır..

son yapılan sınavla 8800 A 6700 B olduğu söyleniyor.Türkiye geneline baktığımızda bu sayıların isg uygulamaları için yetersiz olacağı aşikar,bir çok kişi belgesini hemen kullanamayacak gibi görünüyor,ya devlet memuru ya eğitmenlik için belgesini yükseltmek istedi ya da başka sebeplerle özel sektörde saha da aktif olamayacaklar..durum böyle olunca OSGB lerin yalancı bahar yaşadığını düşünüyorum..Uzman arkadaşların sağ duyulu olması ve piyasa da bir sürü A -B uzman var sözlerine de inanmamaları gerekli...LÜTFEN KIYMETİNİZİ BİLENE EMEĞİNİZİ VERİN...
  15. Özlem Özkara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28425
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Keşke dediğiniz gibi olsa herşey.
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ocak 2014 ---
  17. isa kurt Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

Bu bilgiler Bakanlığın mı açıklaması?
  18. Selman Doğan Serbest Kürsü

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    28982
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Uzman
    Bolu ve Ankara'da KAİZEN OSGB A Sınıfı uzmana 3.000 tl. teklif ediyor. OSGB'ler iyice ucuz elemana yönelmiş durumda.
  19. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Emre bey, kusura bakmayın ama, 3000-4000 liraya A sınıfı uzmanları kapatmaya çalışan OSGB sahipleri gibi yorum yapmışsınız... burası uzmanların yoğunlukta olduğu bir platform olduğuna göre, uzman arkadaşları, üç kuruş paraya Osgb lerde çalışmaya değil de, emeğinin karşılığını alacak firmalarda çalışmaya yönlendirmeliyiz... önemli olan kişinin kendini bilgisi ve donanımı ile işverene kabul ettirebilmesidir. iş kazaları durumunda, eksik veya yanlış yaptığın bir işten dolayı hapse girme veya 300-500 bin tl tazminatla karşı karşıya kalma riskinin olduğu bir meslekte, niye üç kuruş paraya çalışsınlar ki, siz belki kişisel olarak bu rakamlara razı olabilirsiniz ama, ben hiçbir A sınıfı uzman arkadaşımın 9-10 bin tl den aşağı çalışmaması gerektiğini düşünüyorum. piyasanın oluşmasında daha etkin olabilmek, hakkımızı savunabilmek için , söylemlerimiz bu yönde olmalıdır...
  20. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    A sınıfı uzman sayısı 8800