1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

81 ilde iş sağliği ve güvenliği kanunu tanitim toplantilari hakkinda

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve samo28 tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar dün Kocaeli ilinde bu toplantı yapıldı ve bizzat katıldım. Fakat bakanlık yetkililerinden duyduğum şeyler beni çok şaşırttı. Anlaşılan o ki bakanlık bu iş güvenliği uzmanlığını bireysel yaptırmamakta kararlı bizlere ve işverenleri tamamen açıkça OSGB 'lere yönlendiriyor ve iş güvenliği uzmanlarını OSGB 'ler de çalışmaya mahkum bırakıyor... Kendi adıma konuşuyorum bu belgeyi aldığıma dün itibariyle pişmanlık duymadım değil.
  2. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Doğru, benimde hayal kırıklığım şu oldu;Bireysel yapan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri ikamet ettikleri İL DIŞINDA çalışamayacaklar...(mış)
  3. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tuğba hanım bir yanlışlık olmasın o bahsettiğiniz osgb bünyesindeki iş güvenliği uzmanları ikamet ettikleri il dışında çalışamayacak bireysel çalışanlar değil.acaba benmi yanlış anladım konuyla ilgili bilgisi olan kişiler bizi aydınlatabilirmi acaba?
  4. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Özellikle Şengül hn ın yanına gittim yanlış anlama ihtimaline karşı aynen öyle dedi,yeni yönetmelikte belirtilecekmiş,boşuna debelenmişim diyorum benim il dışında anlaşacağım firmalar var dı. :(
  5. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    oooo o zaman yasayı epey bir sulandırmışlar bu nasıl iştir ya ben hiç bişey anlamadım...
  6. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tuğba hanım ben bugün ankarada bağlantıları iyi olan Asınıfı uzman bir hocamla görüştüm onun bakanlıkta tanıdığı bir yakınına sizin konuyu sordurdum(ikameti dışında olan illerde iş güvenliği uzmanları çalışmayacak...)böyle bir ihtimal olamayacağını ve bunun yasaya aykırı olacağı söylendi rahat olabilirsiniz...
  7. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar sizler il dışına çıkmayacağınız gibi başka ildekilerde sizin ilde çalışamayaklar. Bir de böyle düşünün.
  8. samo28 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hatta şöyle bir örnek verdiler diyelimki ağrıda bir baraj inşaatı var ve buraya 5-6 günlüğüne iş güvenliği uzmanı denetlemeye gitmesi gerekiyor o zaman bu kişi ikametgahını orayamı aldırıcak şeklinde...
  9. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne kadar üzücü şeyler duyuyoruz ... her gün yeni bir şok...işimizi yapmamamız için her şeyi yapıyorlar :confused:
  10. yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg eğitimi aldığım yerde kurs veren hocalardan biri sgkdan emekli, bu yasanın hazırlanma süreçlerinde yer almış biriydi.çok net sölediği osgblerin aynı isimde farklı şehirde sube acarken dahi ilk şubesini nasıl açtıysa her ilde aynı prosedure tabi olacaklar.ama bağımsız isg uzmanları vergi dairesine gidip danışmanlık firması kurması yeterli.danısmanlık firmasını da fatura kesebilmek için kuruyor.yanında staj yaptıgım kişi toplam 3ilde sözleşme yapan biriydi.
  11. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Umarım dediğiniz gibidir.Ancak bakanlığın toplantısında bakanlıkta görev alan ve sunum yapan kişi bunu dediği için, ciddiye alıyorum.
    Şöyle birşey ortaya çıkar ;mütehahitlik yapan firmalar her şantiyelerinde kendi uzmanlarını değilde o ildeki uzmanlardan hizmet alacaklar, çok saçma bencede
  12. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    yok o artık tarih oluyor,uzman bireysel çalışacaksa fatura kesemez,sigortalı olur gittiği gün kadar
  13. yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    tugba hanım ben suan olan uygulamayı soyluyorum.ayrıca borclar kanununa göre benim danısmanlık firması açmama hiç kimse mani olamaz.sonucta danışmanlık veya baska birşey bunun vergisini ödediğiniz sürece kimse ticaret yapmanıza mani olamaz.ama osgbdeki mantık su.osgb kurulumunda en az 4odalı bır yer tahsıs edilmesi.isg uzmanı,dr ve hemsire, acil mudahale için yer tahsis edilmesi sart.ankarada osgb actım deyip corumda hızmet veremezsın.corumdakı olası kazaya nerde mudahale edecen.dr ve hemsıre ve acıl mudahale odasını tasıyamazsın.bu amacla osgb sadece ıkamet edılen yerde acılıyor ve her subede asgarı sartlar mecbur kılınıyor.ama uzman sadece eğitim ve risk değerlendirmesi yapıyor yanı danısmanlık bir nevi.SUNUMU YAPAN VE BİLMEYEN KİŞİYE TAKILMAYIN
  14. yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    TUGBA HANIM FATURA VERDIGI HIZMET ICIN ALDIGI UCRET ISTINADEN KESILIYOR.4GUNLUK HIZMETE KARSILIK 4GUNLUK SGK GIRISI YAPILMASININ NEDENI SONUCTA O 4 GUN UZMANDA O ISYERININ BIR CALISANI OLUYOR.FATURA KESMEZSE NEYIN VERGISINI ALACAK DEVLET UZMANDAN.OSGB NASIL FATURA KESIYOR.TEK FARK OSGBDEKI UZMANIN ISVERENI FABRIKA DEĞIL FABRIKAYLA ANLASAN OSGB YONETIMI.OSGBDE CALISANIN SGKSINI OSGB MUDURU YATIRIR
  15. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Merak etmeyin,tümm bu süreçleri biliyorum.İstediğiniz şirketi firmayı kurabilirsiniz, kimse mani olmuyor buna eğitim vb. de verebilirsiniz ki bende öyle yapıyorum şu an..
    Benim demek istediğim danışmanlık hizmeti verdiğiniz firmanın YASAL YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ karşılayamayacağınız için, kanunda belirtilen tarihlerden itibaren bunu yapamayacağınız için danışmanlık firmasının pek bir getirisi olmuyor.Çünkü artık herkes ya bireysel ya tam zamanlı yada OSGB lerden hizmet alacak,zaten bildiğiniz gibi mevzuatta açıkça böyle der.Şu an yapılabiliyor evet,ama ben firmayım diyelim yasal yükümlülüğümü karşılamıyorsa neden dnaışmanlık hizmeti alayım ki OSGB hizmeti alırım..
  16. yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSGB ve OSGB BİRİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK VE İSG HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ BUNLARI INCELEYEBILIRSINIZ.BURALARDA BAHSEDILDIGI UZERE HIZMET SADECE O ILDE IKAMET EDEN UZMANDAN ALINIR DENMIYOR.ASIL SORUNUZ BUYDU.FABRIKAYI IKNA ETMEK VEYA HIZMETINIZI PAZARLAMAK TAMAMEN SIZIN ELINIZDE.YASAL OLARAK BAGIMSIZ UZMANDA OSGBDE CALISAN UZMANDA AYNI YETKI VE SORUMLULUGA TABI
  17. yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    YASAL YUKUMLULUGU OSGBDE USTLENMIYORKI YINE.ALLAH VERMESIN KALICI SAKATLIK VEYA OLUMLU KAZA OLUNCA HATALI UZMAN ISE ISVEREN OSGBYE OSGBDE UZMANA HESAP SORACAK.OSGBDE CALISINCA YUKUMLULUKLER SORUMLU MUDURDE DEĞİLKİ OSGB ADINA HIZMET VEREN UZMANDA.
  18. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Yıldırım bey;

Yasal yükümlülükten kastım " firmanın hizmet aldığı uzmanın sözleşmesini gönderdiği bildirimdir.

tüm konuları birbirine karıştırdınız, her biri için aşağıda ayrıntılı açıklamaya çalışayım.

1. firmalar 3 şekilde hizmet alır 1.bireysel profesyonellerden 2.tam zamanlı barındırır 3 OSGB lerden,
    danışmanlık yapan firmalar evet var ve tekrar söylüyorum bende danışmanlık yapıyorum.Ancak isg danışmanlığı yapmak firmanın işine gelmeyeceği için artık tercih etmeyecek,çünkü OSGB dışınındakileri geldiği gün kadar sigortalamak sureti ile bunu sağlıyorlar.

2. dün gittiğim toplantıda bakanlıkta görevli yetkilinin sunumda dediği şu, şimdiye kadar farklı illerde hizmet veren serbest profesyonellerin bir kısmı işi sadece kağıt üzerinde yapıldığını biliyoruz.Buna engel olmak adına Ocak ayı gibi çıkacak olan yönetmeliklerde bu sınırı getiriyoruz.Hekim ve uzmanlar ikamet ettikleri il sınırlarında faaliyet gösterebilecekler tıpkı OSGB gibi..
    sunumda yanlış anlama ihtimaline karşı yanına gidip tekrar sordum ve bunu söyledi..

3. Buradaki hemen herkes; fatura neden kesilir SGK nasıl yatırılır biliyordur ki konumuzla da alakası yokken buraya kadar geldik.

4.Mevcut yönetmeliklerde neden bahsedildiğini elbetteki biliyorum, il sınırından bahsetmediğinin farkındayım..Öyle birşey olsaydı ben neden yeni birşey gibi lanse edeyim,çoktan tartışılırdı bu konu

5.Son bahsettiğin konuya gelince herkes ihmali oranında kusurludur. OSGB, uzman veya işveren yasal yükümlülükten kastım biraz öncede dediğim gibi" kaza olursa bizi bağlarmı" değil, firmanın ve bizim bakanlığa bildirim yapmamız..

Sanıyorum artık açıklayabilmişimdir.

Şöyle önemli birşey var ki ; ben toplantıdaki izlenim ve duyduklarımı aktarıyorum,bir şey ispatlama gibi bir derdim yok..hepimiz bekleyip görecez yönetmelikler yayınlanınca!! bunu bende merakla bekliyorum,bahsettiğim gibi olur ise beni olumsuz etkileyecek.. yani benimde işime gelmez..

Ayrıca forum yöneticisi olarak küçük harflerle yazmanızı öneriyorum.Kullanım koşulları Madde 10 a dayanak ;
    "Kullanıcıların özellikle forumdaki yazışmalarda olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaları önerilir. Asgari yazım kurallarına uyulması (Cümleye büyük harfle başlamak, fazla nokta ile bitirmek) gerekmektedir. Tamamı büyük harften oluşan, noktalama işaretlerine yer verilmemiş veya haddinden fazla seviyesiz bir tarzda yazılmış iletilerin zor anlaşıldığı ve anlaşılsa bile dikkate alınmadığı bilinmelidir. Bu tür hatalar içeren ileti veya başlıklar yöneticiler tarafından gerek görülürse mesaj sahibine bildirilmeden silinir ve mesajı gönderen kullanıcıya Türkçe kullanımı kapsamında ceza puanı uygulanır."
  19. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iş sağlığı ve güvenliği bir bütün. Sadece iş güvenliği uzmanı olarak düşünmeyin. Bunun içinde işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli var. Danışmanlık konusu ayrı bir konu. İş verenler hizmeti OSGB den almak isteyecektir. İş güvenliği uzmanı ile ayrı, İşyeri hekimi ile ayrı, sağlık personeli ile ayrı ağraşmak istemeyecektir. Bu iş uzun soluklu ve ciddi bir iş o sebeple kurumsal bir yapıda gitmesi gerekecek.
  20. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Haklısınız, diğer gerekçe de bu, o nedenle serbest çalışan profesyonellerin işi zorlaşıyor