1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

9 yılda iş kazalarında 10 bin 804 kişi öldü

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve bayramali tarafından 4 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. bayramali İSGforum Üyesi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin iş kazaları karnesini açıkladı. CHPİstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün konuyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarına göre, 2002 yılından 2011’e kadar geçen süre içinde meydana gelen iş kazalarında 10 bin 804 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
  SGK verilerine göre ayrıca, aynı yıllar arasında yurt genelinde 735 bin 803 kaza meydana geldi. 2005- 2011 yılları arasında meydana gelen 502 bin 961 iş kazasından ise 287 bin 59’unun soruşturması tamamlandı.
  [​IMG]
  Çelik, Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde meydana gelen kazalara ilişkin de bilgiler verdi. SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı müfettişleri tarafından yapılan incelemeler sonucu 2003 yılından bu yana 44 ölümlü iş kazası soruşturması yapıldığını ifade etti. Çelik, 5 Nisan 2012 günü ’Ada Denizcilik’ adlı tersanedeki bir gemide meydana gelen ve 2 işçinin ölümü ve 6 işçinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamayla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2 müfettişi aynı gün görevlendirdiğini belirtti.

  Tuzla’daki kazanın raporu...
  Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İstanbul Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde faaliyetini sürdüren Ada Denizcilik ve Tersane İşletmeciliği unvanlı işyerinde 5.04.2012 tarihinde meydana gelen iş kazası Bakanlığımız 2 iş müfettişi tarafından aynı gün incelemeye alınmış olup, halen inceleme ve rapor yazımı devam etmektedir. Söz konusu işyeri, Bakanlığımızın 2012 yılı Teftiş Programı’nda yer alan ’Tersane İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Teftişi’ kapsamında teftiş programına alınmış olup 13.02.2012 tarihinde yüksekten düşme, elektrik ve İş Sağlığı ve Güvenliği Organizasyonunu da kapsayacak şekilde genel teftiş yapılarak noksan husus olarak 24 madde tespit edilmiştir.”
  Bakan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili verilere ulaşılabildikleri tek kaynağın SGK istatistikleri olduğunu da belirtti.

  Tamamlanan soruşturma
  Son 6 yılda 502 bin 961 iş kazasından 287 bin 59’inin soruşturması tamamlandı.
  * 735 bin 803 kaza
  Türkiye’deki iş kazalarında son 9 yılda 10 bin 804 kişi hayatını kaybederken, ilgili dönemde yurt genelinde 735 bin 803 kaza oldu.

  kaynak:http://ekonomi.milliyet.com.tr/9-yi.../03.06.2012/1548626/default.htm?ref=OtherNews