1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açık maden ocağında iş kazalarının önüne geçemiyorum

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve yakup karaman tarafından 27 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. yakup karaman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    94133
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkiye'nin en büyük açık maden ocaklarının birinde göreve başladım orada tam zamanlı c sınıfı uzman arkadaşım var .C sınıfı uzman 5-6 aydır orada tam zamanlı çalıyor bazı eksikleri belirledim 1. iş kazası raporları tam tutulmamış sgk bildirimleri yapılmamış 2.iş yeri iş kazası sonucu doktorun verdiği kabul etmiyormuş 3.iş kazası sonrası eğitimler yapılmamış ve ayrıntılı rapor tutulmamış 4 iş kazası sonucu düzeltici önleyici raporlar tutulmamış 5.ramak kala olaylar rapor edilmemiş 6.Kazalar ayrıntılı incelenmemiş 7.c sınıfı uzmanım işini pek önemsemiyor olayın farkında değil vs....

Siz değerli büyüklerimden iş kazalarının önüne nasıl geçerim benim bu eksiklikler ve yasal sorumluluktan kurtulmam için ne gibi önlemler almalıyım, acil yardımlarınızı bekliyorum benim ne yapmam gerekiyor.Ümidim hiç iş kazası olmaması lakin önlemler konusunda yardımlarını bekliyorum tel 541 221 85 88
  2. aysegul yucel Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    en büyük açık maden ocaklarından birinde dediğine göre tek iş güvenliği uzmanı sen değilsindir mutlaka. ayrıca bir a sınıfı iş güvenliği uzmanı da olmalı. senden önceki uzmanlar hiç bir şey yapmamış mı?

yani tam olarak ortamı ve şartları bilmediğim için ve sadece yazdıklarına bakarak ben olsam ne yapardım diye sorunca şu cevabı verdim kendime.

"-sgk bildirimlerinin yapılmamasının hukuki sonuçlarını araştırırdım, para cezası vs...
    - kaza sonrası eğitimlerinin tekrarlanmamasının doğurabileceği sonuçları
    - raporların ayrıntılı tutulmasının neden gerektiği
    - bir iş güvenliği uzmanının iş tanımının ne olduğunu ve işini tam yaptığında iş yerine neler kazandırabileceğini vs"

içeren bir rapor hazırlardım. bu raporu toplantı esnasında diğer yönetici ve çalışma arkadaşlarımla paylaşırdım.

açıkçası daha fazla şeylerde mutlaka yapılır ama ilk aklıma gelen bunlar oldu.

yasal sorumluluktan kurtulmanın tek yolu deftere yazmak, ha doktor raporunu kabul etmeyen zihniyet senin deftere yazmana müsaade eder mi? orası da başka muamma.
  3. yakup karaman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    94133
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benden önceki uzmanlar lütuf edip bir dosya bile hazırlamamışlar risk değerlendirmesi yapmış iş yeri ile alakası yok ve sadece kendi imzamış.
    açık maden ocağı çalışan 220 artı eksi 10 kişi ana firmanın var ama oda ocakla ilgilenmiyor. Benim görevlendirdiğim söylediklerimi yapmıyor ben geldiğimden beri 1 hafta içinde 4 iş kazası 2 ramak kala olay var her gün söylüyorum raporlarını tutanaklarını olay yeri incelemesi tekrar eğitimleri tekrar sağlık raporları vs... tmm abi diyor akşam yaptın mı diyorum yok abi diyor nedenini soruyorum bi ton bahane. bizim patrondan da isg ile alakası yok ne yapacağımı bilmiyorum bu maden ocağı ile birlikte 34 tane firma var 1 tane dosya bile yok .işyerleri her türlü önlemi almamız için tam destek vermiş halen veriyor bizimkiler hep leyla salla başını al maşını patronda anlamıyor
    ayşegül hanı söylediklerinizi not aldım ayrıca tşk ederim
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neresi burası elbistan mı ?
  5. aysegul yucel Çeviri Grubu

• Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    yakup yanlış anlamazsan o ocakla ilgili özellikle iş güvenliği açısından çalışma şeklinizi paylaşır mısın? kaç işçi vardır? kaç isg uzmanı (a-b-c) vardır? yetkileri nasıldır? taşeron var mıdır? destek elemanı, çalışan temsilcisi vs? sen kime bağlısın? deftere kimler yazıyor, kimler imzalıyor? düzenli kontroller yapılıyor mu? iş yeri sağlık güvenlik birimi kurulmuş mu?

bunlar gibi sorular. ben şunu anlamadım, .... patronun isg ile alakası yok ama iş yerleri her türlü desteği vermiş...., 34 firma var bu şekilde derken ne demek istedin?

canını sıkma bu platformda çok iyi uzmanlar var, hep birlikte olursak inan her şeyin üstesinden geliriz.
  6. yakup karaman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    94133
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bir ana firma var ana işi termik santral elektrik
    biz ana firma 5-6 taşeronundan ikisine bakıyoruz birinde 68 çalışan diğerinde 124 çalışan var osgb den hizmet alıyor osgb
    sahibi emekli doktor ama isg katip bile açmayı bilmiyor bilgisayar bilgisi sıfır bazı şeyler yarımda olsa yapılmış sadece ilk yardım odasını kurmuş isg kurul oluşturmuşlar ama ne imzalar alınmış nede atamalar yapılmış nede içi temsilçi seçimi yapılmış ben B sınıfı uzmanım bana yardım eden (sözde ) c sınıfı arkadaşımız var
  7. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bence siz once isyerindeki gordugunuz eksiklikleri belirledikten sonra bunlarin isyerine zararlari ,isgucu kaybi ,yillik maliyeti,tedbirler alindiginda isyeri karliligi,en son da kanuni yaptirimlar isverene detayli bir sekilde anlatmali isverenin destegini almali, acilen ISG kurulu toplantisi ile isverenin destegi dahilinde gorev dagilimi yapmalisiniz. Butun islerin altindan tek basiniza kalkamazsiniz.
  8. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Anlatııklarınıza bakılırsa bunun acil durumdan bir farklı bulunmuyor. En kısa sürede durumu özetleyen raporlar, cezalar, yaptırımlar ve örnek davadan tazminat ile sonuçlanmış olanlardan özellikle örnekler vererek iş verenin konuya hassasiyetini belirleyebilir, diğer İş Güvenliği uzmanlarının da bu konudaki dikkatlerini çekebilirsin.
    Şimdiye kadar yapılmamış olan bildirimler konusunda zaten epey bir sıkıntıda olduklarından falan bahsederek iş vereni kendine doğru yaklaştır ki bu sayede sana yardımcı olması gereken uzmanlara da iş veren baskı yapabilsin. Belki bir şans daha tanıyarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
    İnşallah daha fazla kaza ve kayıp yaşanmadan bu iş tatlıya bağlanır.
    Bu arada da aksi bir cevap veya tepkide de deftere bu durumu açıkla ve bakanlığa bildirimden çekinme. Hem senin için, hem de orada çalışanlar için önemli bence bu.