1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açık madenlerde kurtarma istasyonu

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Orkun Dalyan tarafından 19 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

1. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar Merhaba,

Maden İşleri Yönetmeliğinde Kurtarma İstasyonu bulunması maddesi var. Bu Kurtarma İstasyonuyla ilgili çalışma yapan var mı ? İçinde bulunacak malzemeler (açık ve kapalı madenler için ayrı ayrı) hakkında bilgisi olan var mı ?

MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ

EK- 1

SONDAJLA MADEN ÇIKARILAN İŞLERİN YAPILDIĞI İŞYERLERİ İLE YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLERİNİN YAPILDIĞI İŞYERLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ GENEL HÜKÜMLER

14.3.
    Yer altı ve yerüstü maden işyerlerinde arama, kurtarma ve tahliye ekiplerinin hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebilmesi için uygun bir kurtarma istasyonu kurulur. (Ek cümle:RG-10/3/2015-29291) Bu istasyonda bulunacak malzeme ve ekipmanların özellikleri ve sayısı ile bu ekipmanların periyodik kontrolleri ve kalibrasyon sıklıkları sağlık ve güvenlik dokümanında belirtilir.
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar kimsenin bilgisi yok mu bu konuda ? Kimse çalışma yapmadı mı ?
  3. MEHMET ALİ YILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    54999
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bir yerüstü maden ocağına müfettişler geldi. tahlisiye istasyonu yok dediler. tamam yapalım ama sanki kapalı ocaklara zorunlu diye biliyorum dedim. hayır yönetmelikte geçiyor tüm madenlerde gerekli dedi. peki nasıl kurulur bilmiyorum içinde neler olmalı dedim. kendiside maden mühendisi olan müfettiş bende bilmiyorum ama yönetmelikte olması gerektiği yazıyor dedi. velhasıl kazma, kürek, sedye, yangın söndürme ekipmanları, ilkyardım malzemelerinden oluşan bir oda yaptık kabul ettiler ikinci denetimde.
  4. Stility İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar çalışma yapılan arazi şartlarına göre; yangın, sel, elektrik çarpması vb. olaylar için hazırlanmış ve temin edilmiş herşey kurtarma istasyonudur. Örnek verecek olursak bu istasyonlar için meydana gelebilecek senaryolar oluşturulmalı ve sağlık güvenlik planında yer almalıdır. Yükseklik farkından dolayı düşme olayı yaşamış ve kurtarılmayı bekleyen çalışan için kurtarma istasyonu olmalıdır. İstasyon içerisinde kurtarma için gerekli olan ekipman ve malzemeler olmalıdır. (Yaşam hattı kurulumu, sedye, fener vb. )
  5. bayramdagli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1234
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    AÇIK OCAK İÇİN BEN YAPTIM ACİL KURTARMA İSTASYONU. MALZEMELER AŞAĞI YUKARI ŞUNLARDI.
    1- KRİKO
    2-SEDYE
    3- ACİL DURUM MÜDAHALE ÇANTASI (ATEL, BOYUNLUK SARGI VB)
    4- 2 KÜREK
    5- MANİVELA
    6- YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI
    7- SOLUNUM CİHAZI

İSTASYONUN ÇALİŞMA YAPILAN ALANLARA YAKIN OLMASI VE ÜZERİNE KURTARMA İSTASYONU YAZILMASINI İSTEDİLER.
  6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Alıntıdır:
    "MADEN İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİEK- 1

SONDAJLA MADEN ÇIKARILAN İŞLERİN YAPILDIĞI İŞYERLERİ İLE YERALTI VE YERÜSTÜ MADEN İŞLERİNİN YAPILDIĞI İŞYERLERİNDE UYGULANACAK ASGARİ GENEL HÜKÜMLER

14.3. Yer altı ve yerüstü maden işyerlerinde arama, kurtarma ve tahliye ekiplerinin hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edebilmesi için uygun bir kurtarma istasyonu kurulur. Ancak, yarıçapı en çok 50 kilometre olan alan içinde bulunan maden işyerleri, merkezi bir yerde, ortaklaşa bir kurtarma istasyonu kurabilirler. Bu hüküm, aynı işyerinin çeşitli ocakları için de geçerlidir.İşyerleri, bu istasyonun kuruluş ve yönetim giderlerini, çalıştırdıkları çalışanların sayısına göre aralarında paylaşırlar.
    Yönetmeliğin ilgili maddesi açıktır. İşyeri tek başına b şekilde tam teçhizatlı arama, kurtarma ve tahliseye ekipleri kuramıyorsa, yarıçapı 50 km içinde olmak şartı ile aynı coğrafya içindeki diğer kuruluşlarla ortaklaşa olmak üzere bir kurtarma istasyonu kurulmalıdır. İçinde neler olmalıdır diye bir şey net söylemek zordur. Zira bu tamamen bu bölgede var olan şartlar ile alakalıdır. Acil Eylem Planınızda ki durumlar tamamen ve tek tek ele alınarak, bu durum hayata geçerse neler lazım olabilir şeklinde sorulan soruya cevap olacak her ekipman bu istasyonda bulunmalıdır (seyyar vinç, kesme-bükme iş ekipmanları, halat, çekme halatı, testere, akü il aklıma gelenler). Ayrıca ekip olarak gerçekleştireceğiniz Risk değerlendirmesi ile de çözüm daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca ortaklaşa kurmadığınızı düşünürsek, kurtarma istasyonunu; Sizin kendi şantiyenizde de bu takım iş ekipmanların her daim hazır olarak elinizin altında bulunması ve de bu iş ekipmanlarını kullanacak, acil eylem planı gereği ekiplerinizin hazır olması ve iş ekipmanlarını kullanmak üzere de eğitimlerini tamamlamaları gereklidir. Umarım sorularınıza yanıt olmuştur.

Ayrıca genel bilgilendirme amacı ile Bakanlığın yayımlamış olduğu genel bilgilendirme (madenler ile ilgili) dokümanını da ek olarak ekliyorum.

Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

• 11isg.pdf
      Dosya Boyutu:
      4,9 MB
      Görüntüleme:
      41
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Arkadaşlar bilgiler için teşekkürler maalesef ki mevzuat açığı yine bulunmakta. Kurtarma istasyonu için yazdıklarımız yorumlardan ve denetim geçirmiş kardeşlerimizin tecrübelerinden öteye gidemedi.
    Bakanlığın genel bilgilendirmesinde de bilgi yok. Hatta 6 ayda bir olan tatbikatı yılda 1 olarak yazıyor eski yani ;)
    Konu hakkında detaylı bilgilere ulaşırsam bu başlık altında paylaşım yapacağım...
  8. pseudoerman İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92775
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    MERHABA ARKADAŞLAR. AÇIK OCAK İŞLETMELERİNDE GÜVENLİK TATBİKATINI NASIL YAPMALIYIZ. ÖRNEK VEREBİLİRMİSİNİZ? TEŞEKKÜRLER