1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açiköğretim ile iş güvenliği uzmani olabilmek!!!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ela Abak tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    Saygıdeğer İş Güvenliği Profosyonelleri;
    Bilindiği Üzere Son Yılların Gözde Mesleği Haline Gelen İş Güvenliği Uzmanı pek çok Kişinin Umut Kapısı Oldu. Hepimiz Ne Zorluklarla Üniversite Kazanıp Yine Zor Şekilde Bitirdik. Türkiye Şartları Çoğu Kişiyi Alanından Farklı İşler Yapmaya Zorladı. İş Güvenliği Bu Bağlamda İstihdam Kaynağı Oldu. Hukuki Yaptırımlar Sorumluluklar Gözardı Edilerek C Sınıfı Uzman Olmaya Yönelen Arkadaşlarımıza İlk Olarak Sınav Saçmalığı Hoşgeldin Dedi. HAtalı Sorular, İptaller Derken İtiraz Süreci vs.. Çok Yıprattı. Üzerine 6331 Ötelenmesi Tuzu Biberi Oldu. Kazanan Arkadaşlar Tam Bir Hayal Kırıklığına Uğradık. Önceleri Sertifikalı Uzman Bulunamazken Şu Anda Her 5 kişiden 3 ü C Sınıfı Uzman Oldu. OSGB ler Pazarlamacı mı ISG Uzmanı mı Çalıştırıyor Tam Bir Çelişkide. İş Bulamayan Hala Oradan Oraya CV Gönderen Pek çok Arkadaşımız Var.
    Diğer Yandan Bu Cazibe Üniversitelerdeki iş sağlığı ve güvenliği önlisans Programına Talebi Çok Yoğun Şekilde Artırdı. C Sınıfı Uzmanlık Eğitiminde Gösterilen Ders Konularının Detaylı Bir Biçimde 2 Yıl Boyunca Gösterilmesi( Bonusu Olarak acil durum,itfaiyecilik,istatistik,ilkyardım mühendislik fakültesinin hemen hemen hepsinden teknik dersler uygulamalı risk analizi) ve Tatbik Edilmesine Rağmen Kendi verdiği Eğitime Bile Güvenmeyen Devletimizin Tekrar C Sınıfı Uzmanlık Eğitimi Aldırtıp Sınava Soktuğu Tekniker Arkadaşlarımızın Yıllardır Çığlığına Herkes Kulak Tıkadı. Aslında Uzman değil Pilot Olunacağı Halde Saha Amelesi Muamelesi Görünmesi de Cabasıydı. TMMOB Teknikerlerin C Sınıfı Uzman Olmasına Bile Son Gücüyle Engel Koymaya Çalışıyor Yıllardır. Bütün Bunlar Biryana Dursun. Biyolog ve Tüm Mimarlık Mühendislik Fakülteleri Gibi Yelpaze Haddinden Fazla Genişledi. Genişlesin. Dedik ki Kalifiye Eleman Heryerde kendini Belli Eder Herkes Uzman Olsun Sorun Değil. Pollyanncılık Tavan Yaptı. Ama Bu SOn Rezalet Artık Çığırından Çıkardı. Biz Emeklerimizi Verdik Üniversitemizi Okuduk ama Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünü Açtı. İnanılmaz Bir Talep Var. Mezun Olunduğunda C SInıfı Uzman Olabilecekler. Staj Yok Teknik dersler Yok. Örgün programdaki Pek çok Ders Yok.. Üniversite benim Üniversitem Bölümü Açtıran Da Benim Hocam Yine. Aylar Öncesinde Yine Burdan Tepkimi Dİle Getirmiştim Hocama Da Meslektaşlarıma da. Bunu Durdurmalıyız İtiraz Edelim Dİye. Hiç Olmazsa Şimdi Sesimiz Çıksın. yahu Açıktan İSG Uzmanı mı Olunur? ISG KÜLTÜRÜ UZAKTAN NASI L AŞILANIR? Rant Uğruna Umutları Bitirmeye Değer mi? Hakkım Haram Olsun. hani Hep Diyoruz ya Tehlikeyi kaynağında Yok etmek lazım diye. BIMERE ŞİKAYET ETMEYE DAVET EDİYORUM HEPİNİZİ. HİÇ OLMAZSA BU KEZ SUSMAYALIM LÜTFEN. Biraz Uzun Oldu ama. hakkınızı Helal Edin. Lütfen. Programın(rezilliğin) Linkihttp://www.atauni.edu.tr/#sayfa=program-tanitimi----- 2013-09-29 17_58_22-Atatürk Üniversitesi - Program Tanıtımı.png 2013-09-29 18_07_03-(4) TİM İSG 1.png 2013-09-29 18_07_42-(4) TİM İSG 2.png 2013-09-29 18_08_21-(5) TİM İSG 4.png 2013-09-29 18_09_07-(5) TİM İSG.png
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    hangi dersleri alıyorlar?
  3. Volkan KAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ülkemizin güzellikleri :)
  4. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
  5. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Güzel dersler var. Devam zorunluluğuna gerek yok. Bizde vardı. yerime imza atacak insanları ayarlardım. Sonuçta devam etmeden geçebiliyorsa sorun yok benim açımdan. Staj var mı bilemiyorum ama uzun ve gerçek bir staj konulsa başarılı olacağını düşünüyorum.
  6. Okan Erkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Adalı Holding / Serka İnşaat A.Ş - Serka Turizm A.Ş
    Söylenecek söz olduğunu düşünmüyorum. Zaten her 3 kişiden 1 tanesi uzman..

7. zeka bu zaten :D ben hakketmeden eğitim almadan geçtim o zaman onlarda açıktan aynı şekilde 2 yılda uzman olsun :eek: nasıl bir beyin var sizde anlamıyorum hakketen az kullanılmış temiz iyi para etmesi gerek :D:D

Ben zamanında bize verilen eğitimlerin kötü olduğundan bahsettim belki tecrübe avantaj olur dedim aslında üniversitelerde iyi eğitimlerle bunun gerçek hakkı verilir dedim ama senin gibi derslere gitmeden evde oturarak uzman olmadım sonrasında da herkes oturduğun yerden uzman olsun demedim diyemedim ....
  8. Kubilay Altınoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79366
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    " Bu nedenle, programda endüstri kuruluşlarının zaruri ihtiyacı olan ve işletmenin tüm iş güvenliği sorumluluğunu üstlenebilecek bilgi, beceri ve yetenekte “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği teknikeri” yetiştirmek amaçlanmıştır. "

Olarak amaç belirlemişler. Hadi onu anladım. Ben İsg bölümü mezunuyum Ben neyim ozaman ?
  9. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ben uzmanlıktan bahsetmedim yahu. Üniversiteyi anlatıyorum. Bazıları senin gibi her gün okula gider, her derste not alır, gece gündüz çalışır geçer. Bazıları okula gitmez. not almaz, sınav gecesi çalışır geçmez. Dediğiniz gibi beyinle alakalı.

Beni ilgilendiren bu. Sınavı geçiyor mu geçmiyor mu? Üniversiteye yada kursa devam zorunluluğu koymak saçma. Kursta'da ders notları alıp evde çalışan daha başarılı olur. Onda imza atmak sorundu devam ettim ne yazıkki.

Anlamadın tabi sen yine :)
  10. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

• Bölüm Yöneticisi
    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    120329
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yuh diyemiyorum, hiç de şaşırmadım. herşey de olduğu gibi 2 yıllık bir süreçte, insan sağlığı ve güvenliği için çıkarılan bir yasayı köşeyi dönme kapısı olarak gördük ve içine ettik. övün türkiye!
  11. Naz Keskin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Türkiye çookk eskiden üreten bir ülkeydi şimdi maşallah önümüze ne konsa silip süpürüyoruz. Bir meslek bu kadar ayaklar altına alınmaz ! Biz bile teknik konularda zorlanıyoruz lise den yeni mezun olmuş adam 2 yıl açıktan öğrenim görecek İSG Uzmanı olacakmış. İş yeri ölümleri azalacağına artmazsa iyidir ! Nereye itiraz edilecekse yol gösterin edelim.
  12. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uzman maaşları 1200 TL yapacak bir şey yok şimdi daha da düşecek. 800 lere kadar geriler.
  13. THaNToS İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Neden bu konuda şaşırıyorsunuz zaten ülkede üniversiteler lise düzeyine indirildi.Sınava giren üniversiteye giriyor kontenjanlar bile boş kalıyor.Herkes üniversite mezunu! bu durumda İSG kültürünü arttırmak için herkesi uzman yapacaklar.Yakında ehliyet alma olayına döner bu uzmanlık sertifikası.
  14. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    bu doğru değil tüm üretim endekslerinde türkiye son 10 yılda patlama yapmış durumda...

merak ettiğiniz istatistiği hemen verelim. Türkiye eskiden tüketen içe kapalı bir ülkeydi.
  15. Volkan KAYA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şuan Türkiye üretmiyor, Türkiye'de üretiyorlar !
  16. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Ee dünyada da hep böyledir.
  17. Yemliha KORKMAZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,
    Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Lisans bölümü öğrencisiyim.
    Aynı zaman da İSG Uzman adayıyım.
    4 Yıllık lisans okumama rağmen bu bölümü de okuyup iş sağlığı ve güvenliği dalında daha çok bilgi edinmeye ihtiyaç duydum.
    Şimdi burada bazı arkadaşlar tepkilerini dile getirmiş fakat bu tepkiler zarar verici niteliktedir.
    Öncelikle bimere şikayet etmenizin size bir fayda getirmeyeceğini belirtmek istiyorum. (Yorulmamanız açısından) bölümümüzde şuanda yaklaşık 7000 öğrenci mevcuttur.
    Açık öğretim ile örgün öğretim arasındaki farka gelirsek, sizin bahsettiniz gibi ise biz yatarak bu derslerden geçiyoruz ve siz bir çaba sarf ediyorsunuz ?
    Acaba bu cümleleri kurarken vicdanınız el veriyor mu ?
    Daha proğramın ilk senesi, henüz dersler yeni ekleniyor ve henüz daha mezun bile vermeden yatarak geçildiğini nasıl dile getiriyorsunuz ?
    Örgün eğitimde yüz yüze ders alıp daha avantajlı mı oluyorsunuz yoksa açık öğretim de tek başınıza çalışarak mı daha avantajlı oluyorsunuz ?
    Aslında üye olmamın ve size mesaj yazmamın asıl nedeni örgünle açık öğretimimi kıyaslamak için değil.

Yaptığınız yanlışın ve yanlış düşüncelerinizin farkına varmanız.
    Yaptığınız yanlış: Bu ülkede size daha fazla rakip çıkmasını istemiyorsunuz.
    Yanlış düşünceniz: Türkiye Devleti eğitim sisteminde nereye giderseniz gidin her zaman her şey bilgiye dayalıdır. Teori arayan neredeyse çok az kurum vardır. (örnk: Sokaktaki serserilerin teori olarak askerde subay olması gerekirken, devlet bilgi ile alıyor ) anladığınızı varsayıyorum.
    Develet de isg de uzman alırken bilgiye dayalı soracaktır. Hepimiz mezun olduğumuzun zaman devletin açmış olduğu sınava gireceğiz ve bilgi bakımından kim yeterliyse belgesini alacaktır.
    Bu yönden gönlünüzü ve kalbinizi ferah tutmanızı ayrıca işe ihtiyacı olan insanlar hakkında yada bölümü okuyanlar hakkında iftirada bulunmamanız.

Saygılarımla.
  18. Erdal Sarıgül İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili ne kadar çok insan eğitim alsa, bir şekilde haşır neşir olsa o kadar iyidir. İş güvenliği kültürünü yerleştirmek eğitim ile mümkün. Bu da güzel bir adım sonuçta sınavı geçen belgeyi alır, geçemeyen alamaz. Sonuçta böyle bir meslek var, bunun gibi binlerce meslek var, zamanla işini iyi yapanlar iyi yerlere gelecekler, rahat iş bulacaklar, seçim yapabilecekler. Kötü yapanlar hiç bir zaman iyi yerlere gelemeyecekler, gelseler de tutunamayacaklar. Mesleğin ayaklar altına alınıp alınmaması o mesleğin mensuplarıyla alakalıdır. Ne kadar çok veya ne kadar az olduğu ile ilgili değil.
  19. gamzeli81 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Ben 13 senedir tehlikeli grupta son 3 senesi iş sağlığı ve güvenliği sorumlusu olarak çalışıyorum. Lisans mezunuyum ama bölümüm gereği uzman olamıyorum. Atatürk üniversitesinin 2. Üniversite düzenlemesi benim için biçilmez kaftan. Amacım yine aynı yerde tam zamanlı, ama bu işin gereklilikleri tam olarak yerine getirmiş olarak bunu yapmak.

İnsan hayatını hiçe sayıp bu işi ticari rant olarak görenler için söylediklerinizde sonuna kadar haklısınız. Sizi tüm kalbimle destekliyorum ne yazık ki ülkemizde iş güvenliği uzmanıyım diye gezinip sadece bunu fotoğraf çekip risk analizi yapmaktan ibaret sananlar var.

Bununla beraber ben ve benim iş tanımımda olup örgün öğretimden faydalanma imkanı bulunmayan, bu işi gerçekten gönlünü katarak yapacaklar için açıköğretim sistemine ben sıcak bakıyorum.
  20. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    konuyu açan hanım efendi kesinlikle iyi niyetli olduğunuzu düşünmüyorum eğer siz zaten kendinizi iyi yetiştirirseniz merak etmeyin kimse sizin önünüzü kapamaz ben de atatürk üniversitesi açık öğretim iş sağlığı ve güvenliği bölümünü okuyorum aynı zamanda yeni yüzyılda iş sağlığı ve güvenliği üzerine yüksek lisans yapıyorum ve şimdiden bir b sıınıfı uzmanın yanında kendimi geliştiriyorum bence siz bunu eleştireceğine daha isg nin ne olduğunu bilmeyen bir 15 günlük bir kursla eline sertifika verilen müh. ve teknik öğrtmenleri eleştirin ondan ama sizin derdiniz başka bu bölümü okuyan arkadaşlar olarak belli aralıklarla belli belirlenen şehirlerde toplanıyoruz bilgi alışverişi yapıyoruz en son ANKARA DA yaptığımız toplantı isg derneği başkanı sayı levent KAVLAK ve isg alanında yetkin bir çok değerli kişi katıldı öyle sizin dediğiniz gibi kimse oturduğu yerde vermiyor bu dersleri bu işin a b c sini öğrenerek gümbür gümbür geliyoruz sizin korkunuz bundan