1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açiköğretim ile iş güvenliği uzmani olabilmek!!!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ela Abak tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. ergulkaynak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96616
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    üretemeyen bir ülkenin işsizlik sorununu kapamak için yaptığı yamalardan bir tanesi daha! maalesef delik o kadar büyük ki bu yamalar fayda etmiyor.
    tabi bu durumu boktan örülmüş sistemin içinde değerlendirecek olursak, tepki gösterecek kadar büyük bir sorun olduğunu sanmıyorum. nihayetinde onlarca açıköğretim bölümü var ve sorunsuz eğitim alınıyor. Buradaki çoğu arkadaş yanlışların nasıl düzeleceğine dair öneriler veya aksaklıkların nasıl giderileceği ile ilgili fikirlerini paylaşması gerekirken hala ücretler düşecek mantığı hareket ediyor. bu belgeyi almayı hak eden bir çok bölüm var ve aldıkları eğitim süresi 220 saat, açık öğretim ile kıyaslanamayacak kadar az.
    bir maden mühendisi makine ile ilgili olan riskleri nasıl öğrendiyse bir kimya bölümü mezunu da maden ile ilgili riskleri aynı şekilde öğrendi, yani burada herkes farklı alanlarda lisans eğitimini aldı diğer alanların hepsini okuyarak öğrenmek zorunda kaldı. hiç şüpheniz olmasın ki açıköğretim ile eğitim alan arkadaşlarda aynı şeyleri öğrenecektir.
    formdaki arkadaşların da önerdiği gibi staj süresi uzun tutularak ve farklı alanlarda ( iş hukuku, hijyen, inşaat, maden, metal...) staj yaptırılabilir ya da kişilere sektör seçeneği sunarak (yine inşaat, maden, metal, kimya...) alan daraltılıp daha kaliteli uzmanlar yetiştirilebilir.
  2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnsanların bu meslekle ilgili bir makale okuması bile büyük kazanımdır. İnsanların bu mesleği iyi veya kötü bir eğitim görerek başlamasından korkmayın. Çünkü okumadan,araştırma yapmadan, sadece kar hesabı yapan ve işçilerini sonuna kadar sömüren işverenlerden bıktık usandık bunların nesli inşallah zamanla kapanacak ancak bazı firmalara gittiğimde üniversite mezunu insanlarında aynı kafada gittiğini görüyorum ancak bu konuyu az çok araştıran veya eğitim gören biri ile karşılaştığımda tam tersi, güzel bir tepki ile karşılaşıyorum ne gerekiyorsa yapalım diyor. Kısacası açgözlülük yapmayın da etik davranın. Herkes emeğinin ve bilgisinin karşılığını alır Hakkınızı da sizlere bu vakitten sonra iş güvenliğini konusunda araştırma yapan bilinçli işverenler verir.
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Açık öğretim ile 15 günlük kurs arasındaki fark ne onu anlayamadım doğrusu?
    Bizler 15 günde uzman olduğumuzu düşünüyoruz da açık öğretimle olanlar neden olmasın? Benim kursumda sınıfın sürekli yarısı boştu, tekrar derslerinde kursta hiç görmediğim insanları gördüm. Onlar oldu da başkaları niye olmasın? Eleştirilecek bir şey varsa O da sistem. Sistemi eleştirilim.
  4. türkmen serhat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sevgılı hanfendı ben ışletme mezunu olup ata aöf ısg alanında önlısans yapıyorum ayrıca ısg alanındada yuksek lısans yapmaktayım , sızın yazdığınız bu olay kesınlıkle art nıyetlı olup çok saçma buluyorum ,Sanırım algıdan kaynaklı bır olay ,sızın gıbı en azından torba yasalarla A-B-C Sınıfı uzman olmuyoruz önemlı herdersı alıyor ve çok guzel sosyal aktıvıtelerımız bulunmakta yanı sızın 15gun eğıtım gorup sınava başvurup uzman oldun dıyenlerden değılız .sızın gıbılerın sonucu soma bu somanın karası torba yaasalarla 15gun eğıtımle ışle alakası olmayan kışılerı uzman dıye atamalarından kaynaklı şımdı gelmış ata aöf yı karalıyosunuz bence sız bızım aldığımız eğıtımın 4te 1 ını almıyorsunuz sözde uzman... bızler sızler gıbılere dur demek ıçın asıl okadar çabaladık 1000lerce dılekçe toplayıp bakanlığa başvurduk SONUCUNDA SOMAYIDA GÖRDUK 15gunluk eğıtımlı uzmanlar bırde konuşuyonuz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2014 ---
    HANFENDININ FARKLI KARIN AĞRILARI VAR BENCE KARIN AĞRISI BIR ILAÇ ALMALI
  5. türkmen serhat İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    BU HANFENDI BU ORGANIZASYONLARDAN BI HABERSIZ OLDUĞU IÇIN ,BIZIM OLUŞTURDUĞUMUZ GURUP ARTI BIR EĞITIM VE KARIYER SAHIBI OLMA KONUSUNDADA ÇOK IYI VELAKIN YEDIREMIYOR OLABILIR :) HANFENDI GELSIN NELER YAPTIMIZI GORSUN BAKALIM EN IYI EĞITIMI KIM ALIYO :)
  6. ayşegül alpaslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    23 yıldır yaptığım işi benden daha iyi değerlendirip bana iş sağlığımı ve güvenliğimi yalnızca mimar mühendis vs mezunusun diye 1 aylık kursla ve üstüne uyduruk sınavla kazanıp gelip ahkam kesmenmi daha doğru yıllardır yaptığım işi 2 yıl aöf adı altında paramı alıp beni okutup üstüne kursa git deyip en sonunda mesleğimden anlamayanlarla sınava sokup sana c yeter diyen sistemmi daha doğru ben anlayamadım konuyu açan arkadaş bi yardımcı olurmusun ?
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    o zaman bu mesleğin bir kriteri olmasın önceden tecrübe edinenler gelsinler yapsınlar öylemi o_O
  8. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Şevkinizi kırmak istemem ama yüksek lisans okuma şartlarından biri lisans mezunu olmaktır.Hem okul bitmeden nasıl yapılabiliyor pardon? Özel üni. ise iyice sorgulayın yoksa yazık verdiğiniz paralara
  9. Eda BİLGİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126568
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DAP
    Belkide 2. üni olarak iş sağlığı güvenliğini okuyordur beyfendi.
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    son moda olduğu gibi :eek: iş yerine gelen stajyer arkadaşlar bile sırf okumak için okuyorum dedi ya la :sinir:
  11. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    özel sektörde bu arkadaşların elendiğini bizzat yaşadım. ben gibi yukseltme ıle a sınıfı olan jeoloji muhendisi, benım suan çalıştıgım fırmaya benden once ıse alınmıs, ertesi gün genel mudur yardımcısına " bana neler yapacağımı mail atar mısınız? demiş" işveren görevine son vermiş. sertifika sahip olup yetkinliği olmayanları da işe alacak olan firmalar vardır ancak her sektorde ısını yapamayan elenecektır. merak etmeyın
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sonuçta mimari proje çizmiyoruz ki yetenekli olanlar yürüsün gerisi sürünsün. Altı üstü mevzuatı didik didik edip, iş yerlerini mevzuata uygun hale getirecek bilgileri işveren ve temsilcilerine söylüyoruz. Örnek verdiğiniz arkadaş yeteneği olmadığından dolayı işi yapamamış değil sadece aptal olduğu için başarısız olmuş İş güvenliği uzmanlığını aptal olmayan herkes yapar. Aptal ve tembeller elenecek geriye kalanlar başarılı olacaktır.
  13. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    lisans mezuyum zaten dediğiniz gibi iyice araştırdık çsgb ile görüştük herhangi bir lisans dip. varsa ve isg teknikeri iseniz y. lisans yaptığınız takdirde kursa gitmeden direk b sınıfı için başvurma hakkınız var grup olarak iyice araştırılan bir konu üstün körü verilmiş bir karar değil yani iyi niyetiniz içinde tşk ederim
  14. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Türkiye'de uzmanlar arasında da kavga varmış izlenimi vermekten kaçınmakta fayda var.Çünkü farklı alanlarda harcamamız gereken enerji boşa akıyor...
  15. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Çok enteresan görüşler ya.. Hayret.. Yaşadığınız ülkeyi inanın merak ettim şimdi. Biliyorsunuz. 2015 yılında KPSS'nin kaldırılıp her kurumun kendi sınavını kendisinin yapacağı söyleniyor. Bu durumda kimin akrabası var ise dayısı kurumla bağlantılı ise, mesleki tecrübesine bakılmaksızın atanacak. Bu en çok sınava çalışarak, hakkı ile eğitimini alarak geçenleri üzer..

Sanırım burada da unutulan bir şey var. Bu 15 günlük kurs alınırken öyle bir şart vardı ki, her önüne gelen bu şartı sağlayamıyordu şimdiki gibi. 4 yıllık mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları gibi bir ibare vardı o zamanlar o sizin küçümsediğiniz 15 günlük kursa katılmak için. 15 günlük kursta çoğu kişi sadece tekrar eğitimi aldılar. Siz o gerideki 4 yıllık eğitimi bir kalemde silip atıyorsunuz. Mühendislik dersleri içerisinde alınan derslerle birleştirilme işlemi olarak görebilirsiniz bu eğitimi.
    Velhasıl bu işin de suyu çıkmış durumda.
    Birisi işletme okumuş, üzerine gidip açıktan isg okuyup, soma'daki olayı kullanmaya çalışarak kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Oysa o zavallı nereden bilsin o madendeki 9 tane maden mühendisi iş güvenliği uzmanı olduğunu, bunların A, B ve C sınıfı uzmanlar olup içlerinde 25 küsür yıllık mesleki birikimi olduğunu. Gerçi o cümleleri kuran zavallılar, 2 yıllık o açık eğitimleri ( stajsız hemde) yılların tecrübelerine de meydan okurlar. "Biz onlardan daha iyiyiz" diye. Ne diyeyim. Cahil, hiçbirşey bilmeyen adam bu kadar cesur olur...
  16. slx İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    helal be hocam eline sağlık bende iş saglği pragramı s.d.ü okyorum 9 ay stajdan geçiyorum aynen 4 yıllık mezunla 15 günlük kurs gören bir insan burda yani yapıcagı işte belli olur daha sonra birinin başına iş geldiginde ne oldu diye ağlıcaklar işte ozaman görcez hapis yoluna kelpçyi taktıklarında anlıcaklar
  17. Kaan Gülçiçek İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İGU demek analitik düşünebilme kabiliyeti demektir.
    Matemetik bilmek lazım. Hesap yapabiliyor olmak lazım.
    Fonksiyon bilmeyen adama teknik konuda can mı emanet edilirmiş.
    Örneğin;

bir fabrika makinesinin periyodik kontrolünün geldiğini herkes takvime bakarak anlayabilir ama
    makinaya yaklaşıp kulağını verip bir acayiplik olup olmadığını bir makine mühendisi

bir labaratuarda rafların düzgün ve devrilmez olması gerektiğini herkes düşünebilir ama
    kimyasalların karışması halinde hangisinin zehirli gaz çıkarabileceğini bir kimyacı

bir sondaj sırasında yer delinirken sondaj makinasından uzak durulmasını herkes akıl edebilir ama
    sondaj suyundaki değişiklikten formasyonun değiştiğini ve aşağıda boşluk olabileceğini ve sondaj makinasının devrilebileceğini bir jeofizik mühendisi yerine;

hiçbir konuda teknik eğitim almamış, okul boyunca hocasına tek bir soru soramamış sadece sınavlarda geçer not alarak eğitim aldı sayılan ve lazım olacak yerlerde matematiği kullanamayacak yada var olan hesaplamanın doğruluğunu kontrol edemeyecek hangi iki yıllık mezunu yapabilir?

ve unutmadan;

bu ülkede bir insanın hayatı seçilerek en zekilere yani doktorlara emanet edilmektedir ancak
    yüzlerce kişinin hayatı ise okulun yerini bilmeden mezun olmuş bir kişinin dikkatine emanettir. yanlışta inat etmek sadece ölümleri arttırır.
  18. slx İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2014 ---
    meraketmeyin bunu iş güvenlği mühendislği bile okulu var 4 yıılk artı yüksek lisansla 6 yıl dile kolay değil karabük üniverstesi
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Eylül 2014 ---
    bunun sizin dediğiinzi bütün ana alt bilim dallarındaki eğitmlerle yapılyor hanfendi
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSG Tüm ülkelerde bir mühendislik bölümü. şu ana kadar almış olan arkadaşların elinden bu hak alınamaz ama bundan sonra 4 yıla çıkması bi mühendislik dalı olması ve mezunların direk B sınıfından başlaması gerektiğine inanıyorum.
    İSG teknik bir iştir teknik bir alt yapı gerektirir.o zaman tüm bölümleri açık öğretime koysunlar. ne gerek var 4 sene okulda mühendislik okumaya? ya da tıp?
    biz bunun olması için çırpınırken bi de gidip açıköğretimden isg teknikerliği koyuyorlar. hay allahım. sen ülkemin işçilerini koru
    :) olur muuu? biz ezberleyerek her şeyi öğrendiğine inanan bir milletiz.
  20. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hiç üşenmediniz mi her kelimede Caps Lock'a basmaktan? Merak ettim de.