1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açiköğretim ile iş güvenliği uzmani olabilmek!!!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ela Abak tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aynen öyle yıllardır uzmanlık yapıp ne yaptığından haberi olmayan insanlar da çok fazla var tamam hepimiz mükemmel değiliz tabiki ama hakkaten sığırlar da var zaten dediğiniz gibi bunları bir süre sonra zaten eliyorlar. Konuyu açan hanımefendinin ben de art niyetli olduğunu düşünüyorum bana kalırsa her zaman iyi olan kazansın hakkı olan kazansın. Büyük abilerimiz hatırlarlar kimler öğretmen yaptılar 3 ayda 1 senede ve o adamlar şu an emekli oluyorlar ve koskoca bir nesil yetiştirdiler. Bir adamın kendine faydası olmadıktan sonra 10 senelik uzman da olsa hava cıva. Ben burda olması gereken üzerine değil mevcut olan üzerinden konuşuyorum tabiki hepimiz isteriz herkes bildiği işi yapsın ama bilmediği işi yapmaya başlayıp da zamanla bildiğini zannedenden kat kat daha başarılı olanlar vardır. Bu arada eşim de bahsettiğiniz üniversitede okuyor ve 1.5 yıldır OSGB de sekreterya işini yürütüyor. Şimdi nerdeyse beni de geçecek bütün işleri çeviriyor teorik ve pratik bilgisi oldukça fazla. Üniversitenin sınavlarına giren arkadaşlar var ise onlar da konuşsunlar bilmeyenler araştırsınlar soruları bir görsünler. O soruları çözmek her babayiğidin harcı değil. Çan eğrisi yapılıyor yoksa insanların o derslerden geçmesi çok zor. İş hijyeni dersindeki sorulardan rastgele 3 tanesini 2 doktora sordum 2 si de hiçbir soruda doğru cevabı veremedi.
    Ben şahsen bu okulu bitirenlerin de diğer uzmanlardan farkı olmayacağını düşünüyorum. Ama şurası bir gerçek ki uzman maaşları daha da tabana vuracak o konuda şüphem yok. Zaten açıköğretimliler gelmese de tabanda değil mi etrafımda 1000 liraya çalışan onlarca uzman var başka illeri bilemem.
  2. Erdoğan FİDAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    000359
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Allah aşkına kaç tane İş Güvenliği Uzmanı, üniversitedeki bölümünde bu konuları okudu. Üniversite bitirmeniz, mühendislik bölümleri okumanız size İGU olma hakkı mı veriyordu düne kadar?? Ya da İGU olanların kaç tanesi okuduğu bölümle ilgili birimlerde uzmanlık yapıyor. Biyoloji okumuş kişi inşaatta uzmanlık yapmaya çalışıyordu örneğin... Ya da Fizik öğretmeni matbaacılar sitesinde uzmanlık yapmaya çalışıyor.. Bilgi var mı derseniz, şahit olduğum kadarıyla yok!! Birçoğu biryerlerden hazır çalışmaları kopyala yapıştır ile tabiri caizse"ÇALIP" iş yaptığını zannediyor..

Dolaysıyla önyargıdan vazgeçmenizi öneririm sayın bayan ve sizin gibi düşünen arkadaşlarım. İSG biriminde, hiç bir eğitimi olmayan yardımcı personeller gördüm çok bilgili ve çok iş yapan. Ayrıca, mühendislik bölümü mezunu olmayan ve bu işi yapma becerisine sahip birçok lisans mezunu arkadaşım var ve şu an ki bir çok İGU'na on basar. Bırakın da o insanlar da bu işle ilgili açıktan bir diploma alabilsinler.

Erdal Sarıgül Bey'in yazdığı gibi; " ...İş güvenliği kültürünü yerleştirmek eğitim ile mümkün. Bu da güzel bir adım sonuçta sınavı geçen belgeyi alır, geçemeyen alamaz. Sonuçta böyle bir meslek var, bunun gibi binlerce meslek var, zamanla işini iyi yapanlar iyi yerlere gelecekler, rahat iş bulacaklar, seçim yapabilecekler. Kötü yapanlar hiç bir zaman iyi yerlere gelemeyecekler, gelseler de tutunamayacaklar. Mesleğin ayaklar altına alınıp alınmaması o mesleğin mensuplarıyla alakalıdır. Ne kadar çok veya ne kadar az olduğu ile ilgili değil."

Saygılarımla..
  3. Bende işin içine iyice girmeden önce iki yıllık bölümlerin olduğunu biliyordum ve buralardan mezun olanların bu işi hakkıyla yapabileceklerini düşünüyordum. Bizler sanki onların mesleklerini gasp etmişiz gibi rahatsızlık duyuyordum. Fakat işi öğrendikçe ve stajerde kabul etmeye başladıkça aradaki farkı görmeye başladım. Samimi olarak söyleyebilirim ki mühendislik kökeni olanlar bu işi daha çabuk kavrayabiliyorlar.
    Bize mühendislik + iş güvenliği uzmanlığı için staja gelen oluyor aynı zamanda iş sağlığı ve güvenliği teknikerliği okuyanlarda staj için geliyor. Aradaki fark mühendislik okuyanlar sanki doğuştan İş güvenliği uzmanıymış gibi çok çabuk kavrıyorlar. İki yıllık okul öğrencisine 40 günde anlatmaya çalıştıklarımızı mühendisler 5 günde anlıyor maşallah.
  4. slx İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    dediğiiniz gibi mühendislik farklı bi olay bu işi yapmak ayrı bir olay dicegim şu ki herkese söylyorum isterse bi madende iş sagiğı güvenliği hizmeti yap ister inşaat siz kendinzi tutmurmssunuz herkes yapyor yapamyor bırak kardeşim bu ayakları işçi orda can veriyor be hanginiz daha doğrsusu hanginiz ölen işçi kardeşlerimize sordunuzmu ya siz önce bu can kayıplarını nasıl giderebiriz asıl bizim işimiz bu herkes para diye tutdurmus ya taamm anlyoruz ama bu sürec içerisinde zaten gördgünüz olaylardan ders ckarın
  5. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    15 günlük kursla sertifika alan insanalrı eleştirin demek ne demektir ya! bakın o eğitim alabilmek için aslında cevabını veriyorsunuz mühendis, mimar ve teknik elemandır o yani en az 4 yıl bir eğitim gören kişilerden bahsediyoruz burda beyfendi! hani öyle 15 günlük eğitimle deyip geçmeyin bu olayı ve herkes biliyor bu işin ne kadar sıkıntılı olduğunu piyasayı eleştireceğinize biz kalkıp kendi aramızda tartışıyorz biz birlik olsak da değişen birşey olmaz zaten birlik falan da olamayız! sistemi eleştirmiyoruz hala neyi tartışıyoruz! çok yazık
  6. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    açıkçası bir gıda mühendisi ziraat mühendisi veya bir metal işleri öğretmenliği okumuş bir insanın lisans öğreni
    açıksa bir gıda mühendis bir tekstil mühendisi veya metal işleri öğretmenliği örneklerini çoğaltmak mümkün lisans öğrenimi boyunca iş güvenliği ile ilgili hangi dersleri alıyor nasıl bir birikime sahip merak ediyorum okuduğu alanda
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    her şeyden önce alınan bazı temel mühendislik dersleri var, analitik düşünme yeteneği var, verilen bakış açısı var ve bunlar önemli ama sizinle bunun tartışmasına girmeyeceğim,

eğer alakası olmasa idi tüm dünya bu işi böyle yapmazdı sizin gibi herkesi uzman yapardı,
    tüm dünya gerizekalı bi türkler biliyor zaten bu işi.
    40 sene geriden gelip çözdük olayı.
  8. Murat Sayar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18702
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çukurova Gayrimenkul
    Sadece ders görmekmidir sizce bu işin çözümü? Sevecen Hanım'ın da söylediği gibi aslında analitik düşünebilme özelliğidir bu işte öne çıkaran ve şunu sormak isterim kim mezun olduğu okuldan iş hayatına hazır bir şekilde çıkıyor ki? Saha da pratikte öğrenilmiyor mu çoğu şey? Böyle yaparak aslında ileri götürmektense bu işi daha da geriye götürmeye devam ediyoruz..
  9. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    kişi okuduğu alanda iş güvenliği uzmanlığı yapacaksa bunun her açıdan getirisi olacaktır örneğin bir inşaat mühendisi yapı sektöründe uzmanlık yapacaksa ya da bir maden mühendisi maden sektörün de iş güvenliği uzmanlığı yapacaksa mutlaka lisans öğrenimin çok faydasını görecektir ama eğer siz kalkıp bir gıda mühendisini git inşatta iş güvenliği yap dersen ben sıkıntı olacağını düşünüyorum analitik düşünme bir yere kadar götürür
  10. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gıda mühendisiyim 20 şantiyem var 3 denetlemeden geçtim,sıfır hata ile çıktım, Şantiyelerine uğramayan imzacı inşaat mühendisi şantiye şeflerinin arkasını topluyoruz..Mesele şu ki marifet diplomada değil ,gerçekten işinin hakkını vermekte, araştırma yapmakta,çalışmakta ve en önemlisi kişinin kendine inancında...Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz demişler güzelde söylemişler...Analitik düşünme meselesine gelince bir tek mühendisler analitik düşünmez..Aklı fikri olan kendisine yatırım yapan eğitimin yaşam boyu olduğunu bilen ve buna inanan herkes analitik düşünebilir..
  11. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş işte öğrenilir... (İq değeri 90 ve üstü için geçerlidir tabi :) )
  12. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ama bu o işyerinde sana öğretecek birinin olması durumunda geçerli olur. bir "usta" lazım. hiç bişey bilmeden de biraz zor.
  13. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    kendinizi o kadar iyi geliştirmişseniz ne mutlu size
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalıştığım bir fabrikada (madenciyken) ben ustalardan değil sıradan çalışanlardan öğrendim herşeyi. Herkes bir şeyler söyledi ben dinledim sonra mantığını kendim çözdüm işin. 15 yıllık tesis şefinin 1 yıl boyunca çözemediği bir sorunu ilkokul mezunu işe başlayalı 6 ay olmuş, telefondan resmini çektiğimde telefonun resim çekme özelliğini son derece ileri teknoloji olarak görüp hayretler içerisinde izleyen köylü vatandaşımız yarım saatte düz mantığıyla çözdü ve tesis şefi de bunu hayretler içerisinde izledi :) Teorik bilgi ile pratik çok farklıdır bu yüzden iş işte öğrenilir. Aynı seride üretilen 16 adet aynı makinanın aynı performansta çalışmayacağını ancak o makinaları gözlemleyerek öğrenebilirsin. Ama teorikte her şey sana aynı performansta çalışacağını düşündürür. Teorik bilgin pratikle birleşmediği sürece (çalışma hayatıdır bu da tabiki) at gitsin çöpe o bilgiyi. Bu sebeple benim düşüncem iş her zaman işte öğrenilir bakkal da olsan bakımcı da olsan yüksek mühendis de olsan deneme yanılma yoluyla olur bu işler. Sen ilk eğitim verdiğin zamanki halinle şu anki halini kıyasla mesela ne kadar yol aldığını görebilirsin, ne acemiliklerden geçtiğini ve eminim ki bu yolu kendi mücadelenle başarmışsındır bir ustanın emeğiyle değil. ;)
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Öncelikle sizinle herhangi bir samimiyetim yok, siz diye hitap edin, sen değil.
    teoriyi bilen adam "Usta" olmaz. "Usta" işi bilen, yapan uygulayan insandır.
    Deneme yanılma , isgde cinayet anlamına gelebilir. Yaptığınız iş insan hayatıyla ilgili, bir hata ölüm ya da uzuv kaybı yaşatabilir.

tabi ki zamanla insan gelişir, ancak ilk başladığında hiç bir şey bilmezken insan hata yapabilir. bizim mesleğimizde bu cinayete dönebilir.
  16. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Orası bir gerçek tabiki bizim mesleğimizde de bazı meslek grupları gibi risk vardır. Bir iş güvenliği uzmanının ilk görevi iş güvenliği kültürünü insanlara enjekte etmesidir bunun için de çok fazla analitik düşünmeye gerek yoktur. Yeni iş hayatına girmiş tecrübesiz bir uzmanın da kendisini geliştirmesi için iş hayatında aktif olarak çalışması gerekir. Deneme yanılma yolundan kastım farklı kilolardaki işçileri emniyet kemerine bağlayıp aşağıya sallayıp emniyet kemerini test etmek değil herhalde her işin bir yolu bir yordamı var. Bugün şahsen ben trafikte yeşil ışıkta geçmeye korkuyorum daha önce yeşil ışıkta geçerken çünkü kırmızıda geçen bir adam aracıma vurdu. Herşeyiyle mükemmel testlerden % 100 güvenle geçmiş bir koruyucu donanıma, bir koruyucu önleme de % 100 güvenmem çünkü bunda da risk vardır. Peki bu donanımı alıp siz güvenle kullanabilir misiniz ? Kullandığınız zaman ya olumsuz bir şey ortaya çıkar da çalışanların başına bir şey gelirse adınız KATİL olmaz mı sizin tabirinize göre ? Hani % 100 güven veren bir koruyucuydu ? İşvereninize de öyle söylemiştiniz ? Deneme - yanılma ile öğrenme canlıların doğasında vardır isteseniz de istemeseniz de bunu hem iş hayatınızda hem özel hayatınızda uygulayacaksınız yeri gelecek hata yapacaksınız yeri gelecek başarılı olacaksınız. Bizim mesleğimizde % 100 güven diye bir tabir bana göre söz konusu değildir. Bu sebeple ufku geniş olan işini gerçekten yapmak isteyen tecrübesiz arkadaşların da zaman içerisinde kendilerini geliştireceğine ve sürekli iyileştirmeler yapacakları için işyerlerinin eski hallerinden daha güvenli çalışma ortamları hazırlayacaklarına inanıyorum. İster mühendis olsun ister tekniker olsun böyle bir ayrım yapmak bence yakışık almaz hele ki kan ağlayan bir öğretim sistemine sahipken.
  17. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gelişim bir süreçtir ve ölene kadarda devam eder ....
  18. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    kendine güven önemli inş. gelişiminiz bir yerlerde sekteye uğramaz
  19. slx İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    insanlara bakıyorumda herkes yapıyorum yok şunu yapdım bunu yapamadım ıvır vızır dı dır bırakın bu tarştışma sürecini bırakın dün ısparta eğirdir memer ocağını taşıan servis ocağı kaza yapmış bir işçi kardeşimiz vefat etmişdir ya burda iş güvenliğinin önümdeki problem say say bitmez asıl yapılması gereken ne gibi burda önlem almalyız inşaatda şantiyde bitmyor bu iş
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2014 ---
    işin birde arka yüzü varkii siyasi olay çıkarı yüznden ölenleride unutmayalım bilmemm anlatabildinmi burda herkes az yada cok bu işi yapıyorum diyip egosunu tatmin ederr ............ ama ya ölen siz olsanız o işçi yerinde siz kendiniz olsaydınız objektif olarak bakın lütfen
  20. hayriye isg İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ela cahil cahil konusuyosun yaaa bi de rezillik demissin yuhhhhhhhh