1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açiköğretim ile iş güvenliği uzmani olabilmek!!!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ela Abak tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Gizem Çamur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    104951
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Doğan Grup
    imkan varsa okuyup olsunlar neden şikayet yoluna başvuruluyor? zaten başarılı olamayanlar gerek sınavlarda gerek sahada kendilerini er ya da geç belli edeceklerdir. mühendislik mezunu olup kursla stajla uzman olan arkadaşlarım da var benim. Başarısız oldukları için bu platformda yer edinemediler. Kimin nasıl başarılı olacağını hiç kimse bilemez. Herkes kendi işini yapsın, iyi olan kazanır zaten
  2. Eray ÖZER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118415
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Samet Kalıp ve Madeni Eşya San. Tic. A.Ş.
    Yorumlara bakıyorum da herkes zeki herkes uzman olmuş. IQ değerleri falan havada uçuşuyor. Dünya da insanların tek şikayet etmediği şey kendi zekalarıdır, çünkü herkes kendini zeki zanneder. Arkadaşlar bu lafları bu yorumları bırakalım artık, jokey olmak için at olmaya gerek yok. Herkes işini en iyi şekilde yapmaya çalışsın iyi olan kazansın. İster iki yıllıktan mezun olsun, ister açıköğretim, ister prim günüyle olsun yapmak isteyen bu işi yapar becerebilen devam eder.
  3. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    burada insanların aslında açıkça söyleyemediği şu;
    ben iş güvenliği uzmanı oldum, artık başkaları olmasın. ben para kazanayım, piyasa bana muhtaç olsun, rakibim olmasın.
    aslında söylenmek istenilen bu ama değişik kılıflara oturtmaya çalışıyorlar. iyi isen iyisindir değilsen piyasada olamazsın aslında bu kadar basit...
  4. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mesele bu değil.
    hiç bir şey öğrenmeden mezun olup, sonra yetkili olarak insanların güvenliğini eline alan bir uzman insanları tehlikeye atacaktır.
    Sırf iş garantisi olsun, sırf işinde çok para kazansın diye yeterince bilgi sahibi olmadan kaza ihtimali yüksek yerlerde çalışmaya başlıyorlar.

kusura bakmayın bu benim vicdanıma da görüşüme de uymaz.
    2 yıl uzaktan eğitim okuyup, testlerde dersleri geçen bir de naylon staj yapıp sonra sadece kanun ezberleyerek iş güvenliği uzmanı olan insanlar var/olacak.

böyle yetersiz eğitime siz çocuğunuzun iş güvenliğini emanet eder misiniz? iş güvenliği deneme tahtası değil ki. bir lojistik uzmanı gibi hiç bişey bilmese de başlayınca öğrenilirse, o öğrenilene kadar ne olacak?

en doğrusu 1 haftalık değil avukatlık vs gibi 6 aylık staj olmalı. o zaman 2 yıl da okusa 4 yıl da, sonuçta bir tecrübelinin yanında yetişmiş olacak.

bu uzaktan eğitim konusu hiç içime sinmiyor.
  5. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş güvenliğini tehlikeye düşürenler zaten insanlardır bu açıkça ortada. Ben çocuğumu eğitememişsem zaten o çocuk olmamıştır kaldı ki işçileri işyerinde kucağımıza vermiyorlar sevelim gözetelim diye. İş güvenliği uzmanlığını almış ve eğitim veren adam karşısındaki insanı bilinçlendirebiliyorsa iş güvenliğinin zaten % 90 ı sağlanmış demektir. Gerisi teferruattır diye düşünüyorum. Öyle değil midir ? İstatistikler % 90 insan hatası demiyor mu ?
    Üniversitelerin mükemmel eğitim verdiği tartışılır ama mezun olduğumuz bölümden her şeyi kaptığımızı düşünelim isterseniz. Mühendislik mezunları süper mühendis, eğitim bilimleri mezunları da süper okutman olması gerekir. İşin yolu eğitimden geçiyorsa şayet mantıken baktığımızda eğitimi en iyi eğitim bilimleri mezunları verir değil mi ? Sonuçta 4 yıl boyunca nasıl eğitim verileceğini üniversitelerde görüyorlar biz mühendislerden de daha iyi hitap ederler bilmem farkında mısınız ? Ama diceksiniz ki teknik bilgileri yok!.. Ben de o zaman size sorarım nasıl eğitim vereceğine dair bir bilgin yok!..
    Sistem doğru demiyorum ama benim gibi dandirik bir üniversiteden mezun olan mühendisle, iyi veya dandirik bir üniversiteden mezun kimse arasındaki tek fark birimizin adının mühendis, birimizin adının ekonomist, öğretmen veya bilmem ne mezunu olmasıdır. Bu işi gerçekten hakkıyla yapmak isteyen insanlar ile sırf laf olsun diye yapan ON BİNLER arasında fark olacağına inanıyorum. İş işte öğrenilir. Aksini düşünen varsa her türlü tartışmaya açığım ;)
  6. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    sevecen hanım uzmanlık eğitimleri konusunda son derece haklısınız ancak biz bence boşuna tartışıyoruz. sistemin temeli bozuk şuan 220 saat eğitim ile kurslarda insanlar zaten bir şey öğrenmiyor ki. Birde üzerine naylon staj yapılıyor 40 saat. Sistem baştan bozuk bu yüzden açıköğretim yada şuan ki kurslardan verilen sertifikaların pek farkı yok gibi. Bakalım çalışma bakanı değişirse yeni bir sistem getirecek mi bende merakla bekliyorum.
  7. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kesinlikle o da yeterli değil ama o 220 saatlik eğitimleri alan insanların en azından bir temeli oluyor,
    bazı bölümler tam olarak konu ile alakalı olmasa da en azından temel bilimler, belirli fizik kimya bilgileri oluyor. oysa açık öğretimdeki iki yıllık aynı değil. kimyasal bir bileşenin tepkimelerini ya da ısı iletimini ya da elektriğiğin temel mantığını bilmeyen biri iki yıllık açık öğretimde ne kadar öğrenebilir ki?
    çok net bir şey var, açık öğretim örgünle bir olmaz. diğer branşlarda da bu böyledir.
  8. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    eğitim ve sertifikasyon süreci NEBOSH gibi kaliteli ve detaylı olsa idi nereden nasıl mezun olduğu önemli olmazdı diye düşünüyorum. Dedikleriniz hepsinde haklılık payı var ama bence asıl sorun sistemin kendinde o yüzden bu tür detaylar sürekli tartışılacaktır.
  9. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    istatistikler %90 demiyor, %70lerde geziyor ayrıca bizim ülkemizde bu bir gerçek değil. İş güvenliğinin temeli verilen eğitim değildir. kendimizi avrupa ile kıyaslamayalım. Maalesef bizde daha işletmeler yeterince güvenli değilken eğitim de eğitim diye tutturmamız doğru değil. biz önce bir işletmeleri güvenli yapalım, sonra eğitimi daha da derinleştirelim.

hatta eğitim sadece uzmanın vereceği bir şey de değil. o eğitim ve bilinç daha ortaokul lise yıllarında verilmeli. bizimki eğitim değil, öğretim olmalı, bilgi öğretmeliyiz kültür değil. ki bu yurtdışında da bu ağırlıkta.

bu demek değildir ki kötü eğitim vermek önemli değil. kesinlikle ona da katılıyorum. uzmanlığın bir kısım dersi de eğitim verme tekniği olmalı. bizim eğitim vermeyi de öğrenmemiz lazım. hatta bu yüzden bu işin 4 yıllık okulu kurulmalı ve bundan sonra onun mezunları İG uzmanı olmalı.

iş işte öğrenilse de bu iş kimsenin deneme yanılma yapmasına uygun iş değil. sen denerken orda adamların ölmesi ya da hasta olması mantıklı da değil adil de değil.

öğrenimlerin tıpkı hukuktaki gibi bilen birinin yanında olması gerekiyor. deneme yanılma ya da bir yerden dokumanı, risk analizini alıp kopyala yapıştır yapmakla değil
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Haziran 2015 ---
    katılıyorum,
    o kalitede bir eğitim sorunları azaltacak, işi dengeleyecekti, ama bu sadece bizim gibi başlangıç seviyesi için yeterli, daha ilerisinde daha da iyisi gerekecek.

hiç branş konusuna girmeyeceğim. çok tartışılıyor. ben sadece bu eğitimin yetersiz olduğunu düşünüyorum ona ait yorumumdur.

hatta daha detaylı incelemek için kendim de yazılacağım önümüzdeki dönem. o zaman daha analitik inceleme ve geribildirim vereceğim konu ile ilgili.
  10. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sistem bozuk :) En güzeli herkesi devlet yeteneğine göre işe alsın ben de uzmanlığı bırakıp balıkçı olayım ;)
  11. Abdurrahman ZEYBEK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    127546
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ŞIRNAK OSGB
    ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ÖNLİSANS PROGRAM MÜFREDATI

Ekli Dosyalar:

12. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    220 saatlik eğitimle bir temelin oluştuğuna ben katılmıyorum. kurslarda öğretilen ile piyasada yaptığımız işin gerçek manada ne kadarını öğrenebilirsiniz ki? benim gittiğim kursta adamlar risk analizi yapmayı yalandan bir kağıt üstünden anlattılar geçtiler. işin sorumluluğu üstüne bindiğinde o anlatılanlarla bizim yaptığımızın arasında dağlar kadar fark olduğu ortaya çıkıyor. işin başına geçince öğreniyorsunuz birçok konuyu.
    iyi değilsen araştırmıyorsan seni piyasa zaten tutmaz, tutmuyor da! etrafımda örnekleri çok. kim olmak istiyorsa olsun. nema problema...
  13. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar çok gereksiz yere tartışıyoruz bence. Ben de prim gününden tutun da, bu şekildeki basit eğitimlere kadar hepsine birden uzmanlık verilmesinin taraftarı değilim. A sınıfı olup 2 3 bin liralara neler yapanlar var. bunlar olduğu sürece piyasa çok çalkalanıyor ve kalite de çok düşüyor. kazaların sayısı azalmıyoru.

Fakat hepsini bir kenara bırakıyorum. Şunu düşünmek gerekir.

Açıköğretim İşletme bitirerek evde oturan Ahmet Abiyle, Yüksek lisansını Amerika'da işletme üzerine yapan Mehmet Abi aynı değil. Anlamayın ki Ahmet çok daha kötü. Hayatta öyle şeyler oluyor ki, Ahmet'in zekası Mehmet'ten çok daha kıvrak oluyor. İşletme mezunları ve diğer bölüm mezunları bunu nasıl sorgulamıyorsa bizim de sorgulamamamız lazım. Aynı mesleği yapıp aralarında 30 40 bin lira gibi fiyat farkı olan insanlar bunu sorgulamazken, biz halen daha öteki B sınıfı şu kadara yapıyor, şöyle ediyor diyoruz. Ya da x adlı makine mühendisi kendi işini kötü yapıyor, onun yüzünden makine mühendislerine şöyle oluyor diyen başka bir makine mühendisi var mı?

Arkadaşlar şunu unutmayın. her bölümün çalıştığı yer sınırlıyken, iş güvenliğinin çok geniş. Her bölüm yıllardır mezun veriyor, iş güvenliği son 4-5 senedir. bir firmanın Ceo'su ile, evde oturan işletme mezunu kişi gibi,

İş güvenliğinde de her zaman iyi olan iyi yere gelecek, kötü olan bir şekilde kendini çekecek. Yaptığımız meslek çok basit bi şey değil. O yüzden emin olun herkesin yapabileceği bir şey değil. minik minik firmalarda eğlencesine çalışır gibi çalışanları saymıyorum tabi.
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    teme
    l onu demek istemedim. 220 saatte değil, okuduğunuz üniverstede oluşuyor :)
  15. Ela Abak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18812
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Çiçek Yapı
    Ben 2 sene geçmiş yorumları daha yeni okuyorum :) olumsuz yorumlara hiç cevap yazmayacağım. İş hayatımla ilgili bilen biliyor diye kısa kaçamak ama öz bir açıklama yapıyorum. İşin içinde olanlar zaten biliyor. Herkese kazasız günler
  16. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bu dersleri geçecek adamı daha tanımadım ne bu forumda ne gerçek hayatta :) Çan eğrisi harici tabiki :)
  17. n.asma İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    75020
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Eşim bu dönem onur belgesi alıp 4 dönem yüksek bir puanla ön lisansını tamamladı . İktisat mezunu olmasına rağmen üniversite sınavına çalışır gibi bir buçuk ay önceden gece gündüz çalışı, tek tek o dersleri okudu anatomiyi bile ve başardı. Ben mühendisim A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım şuan benimle aynı şeyleri biliyor hatta fazlasını ben onun bildiği anotomiyi vd. dersleri bilmiyorum. Ve şuan onun ders notlarını saklıyorum ve ihtiyacım olduğunda onları okuyorum. Çok detaylı tüm iş güvenliği uzmanlarının daha detaylı o bilgileri okumasında ve öğrenmesinde çok fayda var.
    Bizim kurs ta öğrendiklerimizin 10 katı fazla detaylı ve güzel.
    Hakkıyla alan bunu meslek olarak görüp çalışan ve kendini geliştirmek isteyen herkesin yolu açık olsun.
    Her şeyin bir temeli ve başlangıcı var
    Emeklemeden yürünmez
  18. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    İcra gerektiren alanlarda uzaktan eğitimi bende cok doğru bulmuyorum açıkçası ama sonucta açılan sinavda herkes ayni sorulara muhatap oluyor geciyorlarsa sorun yok demektir. Tecrübe ayrı bi konu onu en iyi okuldan mezun bile olsaniz sahada edineceksiniz sonuçta. Uzaktan Eğitim ile devam edecek olursak bir süre once esimdeki obsesiv bir bozukluk nedeniyle b o psikologa gitmemiz gerekti neyse netten arastirdik falan bi psikolog bulduk yorumlar falan süper neyse eşim sense gel dedi girmek istemiyodum ama girdik işte duvara aşmış birde yabanci bir program istanbul adresli uzaktan eğitim yaziyor ama neyse ben oyle kisiael gelişim icin bir sertifika falan sandim sordum kadina hangi okuldan mezunsunuz diye aynen o sertifikadaki programi soyledi uni. Falan okumamış yani ve 400 tl seans ucreti eşime baskasina bakalım dedim parasi yüksek diye istemiyorum sandi:)
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çok detaylı evet ama bir çoğu da gereksiz konular, gereksiz dersler bana göre. Ama o derslerin konuları ve soruları beni aşar. Aşar mı hakkaten aşar. (Bu arada bazı hekimlere de tıbbi terminaloji gibi derslerden bazı sorular sordum sorduğum 10 sorunun 2 sine 3 üne zor cevap verdiler). Söylediğin gibi hakkıyla meslek olup görüp çalışan kişilerin çevirebileceğine inanıyorum. Hiçbirimizin mükemmel olmadığını düşünüyorum çok ilerde olan var mıdır tabiki vardır ama ülkemizin şartları, rant kavgaları vs.. vs.. bunlar varken ben genel olarak kalitenin çıkmayacağını düşünüyorum. Sen ne kadar mükemmele yaklaşsan bile şirketler yüzünden kendini geri çekmek zorunda kalabilirsin diye düşünüyorum.
  20. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA