1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açiköğretim ile iş güvenliği uzmani olabilmek!!!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ela Abak tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Mehmet Salih Süer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31762
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    GAMA
    %98 insanın elinde; %88 İNSAN(tehlikeli hareketlerden)+%10 MAKİNA(tehlikeli durumlardan), makineyi yapan, işleten ve kontrol eden de İNSAN olduğu için bir iş güvenliği %98'i İNSAN kaynaklıdır.
  2. Recep GÜLTEKİN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
  3. Serdar Can İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    113469
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Recep bey, yakın zamanda herkes kendi branşında igu yapacak yani inşaat ,elekrik, jeoleji ,çevre,kimya,biyoloji ..4 yıllık mezun ve işsizsin böyle bir yola giriş yapmışsın kendince çözüm ama bunuda unutma derim.
  4. Kbr35 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

o kadar doğru ki bu yazılanlar. Bende Atatürk Üniversitesinde İş sağlığı ve güvenliği okuyorum ve severek isteyerek okuyup öğrendiklerimi de aynı şekilde sahaya çalışma ortamıma yansıtacağımdan eminim. İnsanların hakları yeniyor. Bir emek var ortada bir çırpıda yok sayılamaz yani...
  5. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    Açıköğretim okuyup İSG Uzmanı olmak başlı başına bir skandal ancak onun öncesinde Biyolog,Bilgisayar Mühendisi,Jeoloji Mühendisi,Tekstil Mühendisi,Gıda Mühendisi,Fizik mezunu,Teknik Öğretmen gibi branşların İSG Uzmanı olmasına ne diyeceksiniz?Birde bu bölümlerden mezun olupta 15 günlük eğitimle İSG Uzmanı olanlar biz MYO mezunlarıyla konuşurken kendilerini daha üstün görüyorlar,şaka gibi gerçekten.Yahu 15 günlük eğitim almışsın sınava girip geçmişsin sonra ben uzmanım diyosun.Ben bunun 2 yıl okulunu okumuşum,eğitimimi bu iş üzerine almışım ve en önemlisi ben bu mesleği seçerken gerçekten çalışanların sağlığını güvenliğini sağlamak için bu mesleği seçmişim.Çoğu mühendis ve saydığım diğer teknik bölümler sırf para için bu işi yapıyorlar insan hayatı,iş güvenliği umurlarında bile değil.15 günlük eğitimle herkes İSG Uzmanı olabiliyorsa İSG MYO mezunları da 15 günlük eğitimle hem İnşaat Mühendisi,Maden Mühendisi,Kimya Mühendisi,Elektrik Mühendisi ve diğer tüm Mühendislikleri alsın arkadaşım,öyle ya diğerleri 15 günlük eğitimle Uzman olabiliyorlarsa bende 15 günlük eğitimle gayet Mühendis olabilirim.Herkes bildiği işi yapsın,ya da bu saçmalığa son verilsin eğer verilmiyosa da en azından branşlaşma gelsin.Kimya mühendisi gidipte şantiyelerde uzmanlık yapmasın.
  6. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Herkes işine baksın arkadaşlar. buradaki konuşmaları bakanlığın dikkate aldığını düşünmüyorum. Nereden mezun olmuş işini ne kadar istekli yapmış bu herkesin kendi kararı ve vicdanı.
    o_O
  7. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    İşinize geldiği gibi konuşuyosunuz bence.Kendi mesleğiniz İş Güvenliğiyle bağlantısını söyleyin bana hani herkes işine baksın demişsiniz ya ama siz kendi işinize bakmamışsınız ;)
  8. enginkucuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uzaktan eğitim... yazık vallahi .
  9. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    herhalde siz yakından eğitim alıp diş hekimi, avukat falan oldunuz ? Uzaktan eğitimi küçümseme sebebiniz ?
  10. Altan YÜCEL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    90031
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR... TEORİK BİLGİYİ 15 GÜNDEDE ALSAN 2 YILDADA ALSAN BİRSEY FARK ETMİYOR.. ÖNEMLİ OLAN SAHAYA ÇIKTIĞINDA OLAYLARI GÖRMEK RİSKLERİ TESPİT EDEBİLMEK, AYRICA ETTİĞİN TESPİTLERİN YAPTIRIMINI SAĞLAYABİLMEK....

2 YIL OKUYAN ARKADAŞLAR BU İŞE GÖNÜL VERMİŞLER YA... MAAŞ ALMADAN ÇALIŞACAKLARMIŞ... HEPİMİZ NEDEN DAHA İYİ BİR MESLEK SAHİBİ OLALIM DİYE UĞRAŞIYORUZ? DAHA İYİ KAZANÇ SAĞLAMAK VE HAYAT KALİTEMİZİ BİR ÜST SEVİYEYE ÇIKARTMAK İÇİN. ZATEN İŞİNDE KÖTÜ OLAN, İYİ OLAN VE ÇOK İYİ OLAN ARASINDA MAAŞ FARKIDA OLUYOR. ÇOK İYİ OLANLAR DAHA İYİ ŞİRKETLERDE ÇALIŞIYOR... O YÜZDEN KAVGA ETMENİN TARTIŞMANIN FELAN KİMSEYE FAYDA GETİRMEYECEGİNİN FARKINA VARACAK ZEKADA İNSANLARIZ..

BİLDİKLERİMİZİ BİR BİRBİRİMİZE AKTARIP TECRÜBELERİMİZDEN HERKESİN YARARLANMASINI SAĞLAMALIYIZ...

HERKESE KAZASIN GÜNLER DİLERİM...
  11. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bu eski bir konu,
    zaman içinde gördük ki bunlarda kavga etmekten başka hiç bir şey olmuyor.
    uygun görmesek değiştirmiyorlar, uygun görsek diğerlerinin ithamını engelleyemiyoruz.

lütfen kaşımayalım, terk edelim. gereksiz yere kırıp kırılmayalım.
  12. enginkucuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bak anıl senin kafandaki biriyle muhattap olmak istemiyorum. Maalesef sistem ikimizi muhattap ediyor. Sana kızmıyorum görüş bildirdim ama ezikliği hisseden zaten eziktir.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Arkadaşlar.
    Konunun artık hakaretleşme boyutuna gelmesini istemiyorum.

Uzaktan eğitim de bu eğitimin bir parçası. Bununla beraber bu sertifika programı ile bu eğitimi alan arkadaşların zaten minimum 4 yıllık bir MÜHENDİSLİK! geçmişi var. Mukavemet, malzeme, statik, dinamik gibi özellikle yapı konularında teknik, ayrıca ITB ( İTÜ'de Toplum bilimleri derslerinin genel adıdır) gibi sosyal içerikli, personel, iş vb konularda eğitim verilen dersler alınmıştır bu 4 yıllık fakülte eğitimlerinde. Yani bunu 2 yıllık bölüm okuyarak alan arkadaşlarla arada oluşan o fark zaten oradan giderilmişti.
    Siz basit bir ehliyet almak için bile debriyaj, fren, gaz, vites, kontak, direksiyon gibi temel konuları bilmek zorundasınız. Onlar ile bilginiz olduğu var sayılarak zaten ehliyet kurslarında eğitim verilir. Hayatında ilk defa araba görmüş bir kişiye zaten 1-2 aylık kurs ile araç sürmesini öğretemezsiniz. Mühendislik eğitiminde de durum budur zaten. Siz zaten alttan alta yapı , makine emniyeti, insan sağlığı, güvenli ve ekonomik işletmecilik eğitimini alırsınız. Bu kurs ile de belgelendirme yapılır.
    Fakat hayatında bu konular hakkında bilgisi olmayan kimselerin de bazı temel bilgileri alması gerekir ki bu 2 yıllık MYO'lar bunun için kuruldu sanırım. Saha tecrübeniz çok daha fazla olsa bile bunu ancak bu yolla belgeleyebilirsiniz. O nedenle konuyu "Biz iyi biliriz, siz bedavacısınız"a getirip de kısır döngüye sokmanın alemi yok.

Tekrar ediyorum. Konuyu HAKARET BOYUTUNA TAŞIMAYALIM!.
  14. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dünyanın en az % 70 i şirketler ve kurumlar interaktif eğitim kullanıyor. Neye güvenerek uzaktan eğitimi gömüyorsun ? Açıkla da bilelim. Üstelik sen uzmanlık eğitiminin 90 saatini uzaktan eğitim olarak aldın farkında mısın ?
  15. may İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97554
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    bence kimse stress yapmasın? kimse kimseye kızmasın , kalbini kırmasın, kendine güvenen elimden ekmeğim gider diye üzülmez, bu ülke herkese yeter, kalkıp A/B uzman yapmıyorlar neticede, onlarda çalışacak yetiştirecek kendisini, bu iş güvenliği uzmanlığı sınavları zaten yeterince eleyici dengesiz ve zor, hayatta herkese başarılar
  16. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    MYO mezunu İSG Uzmanları da sonuçta şantiyelerde çalışıyo,kimya sektöründe çalışıyo,elektrik işlerinde çalışıyo,hafriyat toprak işlerinde çalışıyo,maden işlerinde çalışıyo,tekstil sektöründe ve diğer tüm sektörlerde çalışıyo.Sait Bey o zaman sizin bu görüşünüze göre bizlerde tüm çalıştığımız sektörlerin 90 saatlik eğitimini alarak tüm bu mühendislikleri yapabiliriz.Bende maden mühendisi olabilirim 4 yıl okumuş olmasının hiç bi önemi yok nasıl olsa 90 saatlik eğitimle uzman olunuyor bizde mühendis oluruz ne var yani.
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    @dechirer16 2 yıllık okul mezunları tekniker düzeyindedir, öyle o sektörlerde çalışarak bende mühendis oldum diyebilir misiniz ?
    önceki mesajlarınızı yeni gördüm. Ülkemde herkes istediği her mesleği yapmakta özgür, sadece sizin okuduğunuz 2 yıllık altını çiziyorum 2 yıllık okulu okuyanlar mı bu mesleği yapacak sandınız.
    Ayrıca ben 2010 yılında başladım iş güvenliğine 2 yıllık okullar falan yoktu MÜHENDİS yada MİMAR olmak şarttı...
  18. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    Pekala siz Jeoloji mühendisi olunca otomatik olarak İş Güvenliğinden anlamış mı oluyorsunuz?Bana Su Ürünleri Mühendisinin İş Güvenliğiyle bi alakasını söyleyin,Bilgisayar Mühendisi aynı şekilde.Benim karşı çıktığım nokta her Mühendisliğe bu hakkın tanınması,Kimya,Maden,Elektrik,Makine,Endüstri,İnşaat,Çevre Mühendisleri İSG Uzmanı olsun ben buna karşı çıkmıyorum.Ama Fizikçi,Biyolog,Jeoloji,Teknik Öğretmen,Gıda Mühendisi,Bilgisayar Mühendisi,Su Ürünleri gibi mühendislik mezunları bu işi yapmamalı.Ben bu bölümlere karşı çıkıyorum ve siz bu işin okulunu okumuş insanları kendi aklınızca küçümsemeye çalışıyorsunuz.Bence şöyle bir durumda var başarılı bir mühendis başka bir mesleğe geçmeyi düşünmez kendi işini yapar.
  19. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ben hangi mesleği seçersem benim mesleğim o olur ;)
    Tahmin ediyorum ki mühendislik kökenli bir arkadaş sizden daha iyi uzmanlık yapmışki bu şiddet bu celal onun yansıması.
    Ayrıca branşlaşmaya da karşıyım ben mühendisim arkadaş istediğim yerde istediğim gibi çalışamayacaksam niye 4 yıl okudum niye 6 yılımı iş güvenliğine verdim. Tersanede de çalıştım, HES de de çimento fabrikasında da çalışıyorum bunu hiç kimse engelleyemez.
    Tecrübe tecrübedir. Kim nerede çalışmalı dedikodusu yapacağınıza tecrübenizi arttırın.
  20. dechirer16 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    131525
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kesir Mühendislik
    İlk olarak ben kibirli bir insan değilim,her herkesten üstün olabilir ancak benim o tarz komplekslerim yok yani bu sözlerimin onlarla bir ilgisi yok kişi kendinden bilir işi.
    Diğer konuda branşlaşmayada karşıymışsınız mühendismişsiniz yani her işten anlarım mantığındasınız,siz jeoloji mühendisisiniz bilgisayar ptrogramı için bir web sitesi kurulumu yapabiliyo musunuz?Ya da bir program yazabilir misinz?Yahut inşaat için bir proje çizer misiniz?Elektrik konusunda bir trafo ya da bir panonun kablajını yapabiliyor musunuz?Ya da CNC makinesinde müthiş parçalar üretebiliyor musunuz ya da düşürelim bunu Torna makinesi olsun en düşük hiç parça yaptınız mı hayatınızda?
    Sizde bende olmayan kibir var mühendisseniz gidip kendi branşınızda mühendislik yapsaydınız,bence siz kendi eğitimini aldığınız işte başarılı olamadınız ya da ezik kaldınız ki İş Güvenliğine geçtiniz.Çünkü ben kendi eğitim aldığım işi yapıyorum ama siz eğitim aldığınız sektörde tutunamamışsınız belliki ya da puanınız sadece o bölüme yetti ve Jeoloji okudunuz.Tabii Türkiye'de ki Jeoloji mühendisliği puanları ve eğitim kalitesi de ortada açıkçası. ;)