1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Açiköğretim ile iş güvenliği uzmani olabilmek!!!

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ela Abak tarafından 29 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. dechirer16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  131525
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kesir Mühendislik
  Tozlu veya kimyasallarla,gazlarla yapılan çalışmalarda saha gezisi yaparken çalışanların maskelerini takmadığını görürsen,İşyeri Hekimini mi çağırıyorsun?Hocam koş bu adam maske takmıyor napalım diye soruyo musun yoksa etraftaki tozu sen mi emiyosun?Sizinle şu basit konu hakkındab ile tartıştığıma inanamıyorum bu kadar bilgisiz olamazsınız ya imkan yok.
 2. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sevgili uzman arkadaşım
  Öncelikli olarak zararı var mı yok mu onu sorgulaman gerek msds lere ve kimyasal bilesimlerine bakacaksın honk diye ışveren kafasıyla böyle maske diye atliyorsan senin gibilerden 500 tl ye sertifika kiralayan çok var her toz her gaz zararlı değildir. Senin zararlı değil diye bildiklerin de zararlı olabilir. Bunu sen değil hekimin anlar. O anlamıyorsa daha üstü anlar. Bu arada size radyoloji falanda mi öğrettiler? İşyeri ortamında çalışanların tetkiklerin incelemeden meslek hastalıklarını yakalama konusundaki bu engin tecrübenizi neye borçluyuz
 3. dechirer16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  131525
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kesir Mühendislik
  Sertifikayı kiralayanlar genelde sizin kafadakiler oluyor hiç kusura bakmayın,sıvıyosunuz şuanda farkında değilsiniz.Meslek hastalığıyla ilgilenmeyen İSG devşirmeleri sizi.
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Küçükken dişlerini fırçalarken macunu falan fazla mı yuttun arkadaşım sodyum florür seni baya etkilemiş meslek hastalığıyla ilgilenmekten kastın çalıştığın yerde kafadan meslek hastalığı sallamak mı ? Seninle konuşulmaz hemen sorti yapıyorsun. İşyeri hekimine de makine güvenlik talimatları mı hazırlattırıyorsun sen ? Senin hekimler ne iş yapıyor söyle hele bakayım ?
 5. Brolin İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  epey uzun zaman oldu foruma yazmayalı ancak bu başlığın son 2 sayfasını okurken dayanamayıp yazayım istedim. çok uzun yazmayacağım(!) umarım :)

  1. iş sağlığı ve güvenliği uzmanı yada health and safety specialist arkadaşlar var aramızda. bu ünvan sadece bakanlık çalışanları için verilmiştir.
  doğrusu ister mühendis ister iş güvenliği teknikeri arkadaşlar olsun; bakanlıkça düzenlenen sınavda başarılı olan arkadaşlarımız (
  iş güvenliği uzmanı'dır.)
  Lütfen ünvanlarımızı doğru kullanalım ;)
  2. iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili 2 yıllık bölümler ilk kez
  2000 yılında açılmıştır.
  3. iş sağlığı ve güvenliği kanunundan öncen
  4857 sayılı iş kanunu 77.maddeden itibaren iş sağlığı ve güvenliği konularını ele almıştır. (2003)
  4. İlk iş güvenliği uzmanları 2005 yılında sahaya inmiştir. a/b/c uzmanlık konusunda ilk eğitim veren yetkili kurum çasgem'dir.
  5. İlk yönetmelikte kimlerin uzman olabilecekleri sınırı çok daha keskin idi. (
  özellikle teknik eleman kısmı için)

  konuşmalar bilimsel bilgilerden çok atışmaya dönmüş durumda, umarım bazı bilgi düzeltmeleri tartışmanın yönünü doğru bir zemine oturtur.

  Konu ile ilgili; herkesin artık ulaşabildiği, etrafımda bir çok insanın bu alana ilgi duyduğu, devletin el verdiği yöntemleri /bölüm açması uzak yakın olması vs. artık çok şey değişti.
  herkes iş güvenliği öğrenmelidir,
  başka bir şey söylemek isterim ; herkes devlet eliyle ilkyardım kursuna gitmelidir.(devlet politikası) öğrenmelidir.
  ne mühendis ne mimar ne isg bölüm mezunlarının tekelinde değildir ve de olmamalıdır iş güvenliği. sen benden iyi biliyorsun ben senden iyi biliyorum muhabbetleri çok boş geliyor bana. yaptığımız işler veya projede kazasız kalabiliyorsak, yada küçük çapta iş kazaları ile bitirebiliyorsak yılı- kısacası ölüm veya uzuv kaybı veya meslek hastalığı olmamışsa- başarılıdır bu sistemde iş güvenliği işi yapmaya çalışan bizler...
  herkese kazasız günler dilerim.