1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Aşırı sıcaklarda ne içilmeli?

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Uzmanlar öneriyor: "Sıcak havalarda kahve, çay, buzlu çay, gazlı içecekler, enerji içecekleri hazır meyve suları yerine su, süt, ayran, ev yapımı limonata gibi içecekler tercih edilmeli"


  [​IMG]

  İzmirHalk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, aşırı sıcakların vücutta sıvı ve mineral kaybına neden olduğunu, bebekler, çocuklar, gebeler ile yaşlıların sıvı ve mineral kaybı açısından dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti.
  Sıcak havalarda sağlığın korunması için yeterli miktarda su içilmesi, 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, yiyecek, içecek ile kıyafet seçimine dikkat edilmesinin önemine işaret eden Doç. Dr. Tözün, şunları kaydetti:
  ÇAY KAHVE YERİNE SÜT AYRAN
  "Eğer kronik hastalık mevcutsa ilaç kullanımı düzenli olmalı, hekim kontrolleri aksatılmamalıdır. Günde 2-2,5 litre su içilmelidir. Kafein ve alkol içeren içecekler idrar söktürücü etki gösterip vücuttan su atımına neden olur. Sıcak havalarda kahve, çay, buzlu çay, gazlı içecekler, enerji içecekleri, hazır meyve suları yerine su, süt, ayran, az şekerli ev yapımı limonata gibi içecekler tercih edilmelidir.
  Vitamin, mineral, su içeriği nedeniyle sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Böylece hem vücut direnci güçlendirilmiş hem de vücut için gerekli besin öğeleri sağlanmış olur. Meyveler meyve şekeri de içerdiğinden aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Üç ana öğün kesinlikle atlanmamalıdır. Kızartma, kavurma, kaymak, krema gibi yağlı yiyeceklerin, katı yağların, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş besinlerin ve yağlı etlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Pişirme yöntemlerinde daha çok haşlama, buğulama, fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir."
  Sıcak havanın etkisiyle besinlerin daha kolay bozulabildiğini hatırlatan Mustafa Tözün, gıda maddelerinin buzdolabında saklanması, açıkta satılan yiyeceklerin ise tüketilmemesi gerektiğini bildirdi. Doç. Dr. Tözün, vücudu serin tutacak, açık renkli, rahat, pamuklu ve bol kıyafetler tercih edilmesi gerektiğini, koruyucu krem, şemsiye veyaşapka kullanılarak güneş ışınlarının zararlı etkilerinin de azaltılabileceğini kaydetti.
  AA
  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • haber.jpg
   haber.jpg
   Dosya Boyutu:
   64,1 KB
   Görüntüleme:
   30.520