1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Aşırı sıkça yaşanan elektrik kesintieri ne gibi risklerin ortaya çıkmasına sebeb olur

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve isghizmetadmin tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. isghizmetadmin Manisa Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Manisa
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    isghizmet
    aşırı sıkça yaşanan elektrik kesintieri ne gibi risklerin ortaya çıkmasına sebeb olur.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    benim evde oduğu gibi lamba patlar ve kombi elektrik gitmez olur ve 15 gündür banyo yapamazsın..ahada tehlike ve sonuçları...
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    müdür naptın 15 gün :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Haziran 2013 ---
    elektrik kesintileri öncelikle gündelik yaşamda elektrikli aletlere zarar verebilir, iş yaşamında ise elektrikle çalışan iş ekipmanlarına zarar verebilir, psikolojik olarak çalışanların işe konsantrasyonunu etkileyebilir.
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ablaya gittik zırt bırt çözdük işi öyle işte...
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    çözdüyseniz sorun yok, yoksa biyolojik risk etmeni olabilirdiniz :)
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    pisikososyal etmenlerimde yara aldiydi ama atlattık ablam sayesinde..Abla gibisi yok..hem anne hem sevda...
  7. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Düşük gerilim ve elektrik kesildi.
    Aşırı gerilim ve elektrik kesildi.
    KISA DEVRE ve elektrik kesildi.
    3 FAZIN biri gitti elektrik kesildi.

Bu durumlar ve buna benzeyen durumlarda ;

Cihazların yanabilir. Arızalabilir.
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Söyleyecek çok bişey kalmamış. Bir de şu var: Elektrik kesildi diye elektrik tesisatını kurcalayan biri tam o an elektrik gelirse çarpılabilir.
  9. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende bununla ilgili olarak jeneratörü olan eminönünde bir hande risk analizi yaparken oradaki arkadaş daha önce jeneratör de yangın çıktı dedi. yani elektrik kesiliyor jeneratör devreye geliyor ardından elektrik geliyor ve bir daha gidiyor derken jeneratör yanmaya başlıyor.. "periyodik bakımları yapılıyordu yani" gibi bir cümlesi vardı sonunda. yani hem yangın çıkabilir hemde Onur Umur beyin dediği gibi çarpılma riski var zaten elektrik panosunun anahtarı olma zorunluluğu bunu bir ölçüde engelleyebilir. tabi anahtarın bulunduğu kişi terbirsiz davranmazsa:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Haziran 2013 ---
    ayrıca kaçak akım rölesi de benim söylediğim durumu çok da engellemez değil mi? neye dikkat etmek gerek acaba jeneratör de olan sıkıntının yaşanmaması için?
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Taha Bey kaçak akım rölesi neyi engellemez? sorunuzu anlayamadım da :)
  11. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet zor anlatmışım biraz:)
    Şöyle ki eminönündeki hanın jeneratörünün periyodik bakımı yapılıyor. Fakat elektrikler gel-git yapıyor ve jeneratörde kısa devre oluşuyor ve yangın çıkıyor. Kaçak akım rölesi bunu engelleyemez değil mi? diye sormak istedim inşallah bu sefer açıklayabilmişimdir:)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 2 Temmuz 2013 ---
    bunu söylememin sebebi de hanın elektrik panosu normal yerlere göre büyüktü ben muhakkak kaçak akım rölesi vardır diye düşünüyorum. Normal sigortayla karıştırmadıysam da vardı.
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    YAngın çıkana kadar sigortalar kaçak akım röleleri ne iş yapıyor merak ettim :) ? Kısa devre oluştuysa bu zaten büyük bir akım olur, ama sigortanın kesmesi gerekir. Gel-gitten kaynaklanan voltaj dalgalanması ve aşırı gerilim oluşması söz konusuysa, izolasyon zorlanmasına bağlı olarak, izolasyon delinebilir ve kaçak akım oluşabilir. Harmoniklerden dolayı da bu olabilir. İşin bu kısmında kaçak akım işe yarayabilir. Ama jenratörün aşırı gerilime ve harmoniklere maruz kalmasıonı önleyecek bir filtre sistemi de illa vardır. İşin bu kısmına ilgili elektrik mühendisi baksın. Burada çok ayrıntılı parametreler var, iş güvenliği uzmanını aşar.
  13. Taha Hüseyin İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    evet onu bey teşekkür ederim benide bayağı aşmıştı zaten ondan dolayı yardım almak istedim:) ayrıca ayrıntılı sormak isteğim biraz sorumluluk hissettim. benim önerilerim yapmam gerekenle sınırlıydı zaten. fakat daha önce yangın çıkması ve çıkan yangının her hangi bir şekilde büyümesi ile birlikte, buralar eminönündeki hanlar olduğu için daha da büyür. Tıkış pıkış yerler :) fakat dediğiniz gibi beni aşar.

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  14. S_UNAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sık sık elektrik kesilmesi küçük, büyük tüm işletmeler için ciddi bir sorun. Kaynağında yok edilmesi gerekir. Arkadaşlar da açıklamışlar, makinalara zarar verir, ürün zarar görebilir(hatta bazı sektörde ürünü bile atman gerekebilir), iş kayıplarına yol açar vs. Anlık oluşan dalgalanma bile bazı işletmeler için çok büyük risk oluşturur. Metal de, kimyasal proseslerde dalgalanma bile ciddi kayıplara yol açar. Bazı tesisler ise sadece yıllık bakımda durdurulur. Bu tesisleri tekrar devreye alınması uzun zaman alır. Teknik, maliyet, enerji, zaman vb riskler ortaya çıkar.
  15. S_UNAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk değerlendirmesi ekip tarafından yapılır.
  16. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    elektirik idaresini bombalama isteği nin toplumda yaratacağı infial
  17. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Nasıl yani? ilgiyi kuramadım? Bu işin ekiple ne ilgisi var?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Temmuz 2013 ---
    Risk değerlendirmesini demiyorum. Elektrik projesinin ekiple ne ilgisi var demek istedim:)
  18. S_UNAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) sorun yok sanırım. Sorulan soru risk değerlendirmesi ile ilgili olduğu için zaten yazımda da risk değerlendirmesinin ekip işi olduğunu yazdım. Onun işi bunun işi şeklinde yaklaşımlar dan ziyade ekip olarak ve katılımcı yaklaşımlar faydalı olacaktır. Bazen düşenemediğimiz öneriler veya tesbitler farklı çalışanlardan gelebilir.

Hatta, işletme körlüğünden kaynaklanabilecek hataların minimize edilmesi için faaliyet alanı dışında bağımsız bir kişinin olması da artı değer katacaktır. Konunun teknik boyutuna göre bazı durumlarda da dışarıdan uzman kişi veya kurumlardan da destek gerekebilir.
  19. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ünal bey doğru söylüyorsunuz. Ancak jeneratörle ilgili sorunda iş güvenliği uzmanı elektrik mühendisi değilse bahsi geçen ayrıntıya giremez. O ayrıntıyla ilgili bir ölümlü kaza olsa mahkemenin uzmana hesap sorması hukuk dışı olur. Biz ig uzmanları oalrak herşeyden sorumluymuşuz gibi davranmamalıyız. Risk değerlendirmesinde uzman bu tip ayrıntılarda belgeye ve gözle kontrole bakabilir, ayrıntıya işin uzmanı girer.. Ama işletme körülüğü konusunda hak eriyorum lakin bu iş güvenliği uzmanının hukuken sorumlu oalcağı bir durum değil. İnsaniyet namına başka bir elektrikçi çağrılabilir, ondan yardım alınabilir.

Şöyle bir ikjilem var: Üretim tesisinin elektrikçisi pek çok yerde kaçak akım rölesine gerek yok diyecektir. (gerek olduğu halde!!)
    Bunda işte fabrikanın elektriği kesilmesin ben de fırça yemiyim mantığıyla hareket edecektir. Bu gibi durumlarda söz konusu elektrikçileri eğitmekten başka şansımız yok. Yada iyi bir işvern dışardan iyi bir elektrik mühendisine denetim yaptırır. ama ig uzmanının "bu elektrikçinin niyeti kötü buna ölçüm yaptırmıyım" deme yetkisi yoktur..olmasın da:)