1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı tecrübesiz uzmanın inşaatta çalışması

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Ergün KESKİN tarafından 14 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Ergün KESKİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96619
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar A sınıf uzmanım. Şu anda çalışmıyorum. A sınıf olduğu için ancak inşaat ve kimya gibi alanlarda çalışmamın uygun olacağı söyleniyor. Bir OSGB firmasıyla görüştüm.
    Ellerinde büyük bir inşaat projesinin olduğunu ve 3 yıl süreceğini söylediler.
    İnşaat başlayıncaya kadar 10-15 gün seni hazırlarız ondan sonra senin isgkatip e giriş yapmadan
    çalışırsın yani işverenle aramızda koordinatör olursun. Diğer uzmanlarımız sahada sorumlu olurlar dediler.
    Benim inşaat tecrübem yok ancak kısa sürede öğreneceğimi umuyorum. Sonuçta kimya ve ya makine gibi çok
    detaylı ve zor görünmüyor. Lütfen tavsiyelerinizi alabilir miyim?
  2. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Ergün Bey Merhaba,
    İnşaatlar çok tehlikeli sınıfta yer alıyor ve sizde A sınıfı uzman olmuşsunuz. İSG katip'ten atanma ma olayını ben çözemedim.
    Tehlike sınıfına uygun olmanıza rağmen atamayı siz mi istemediniz yoksa onların talebi mi ?
    Nihayetinde sizin için avantaj olarak gözükse de (katipten görünmemek) bir fiil hizmet verilen işyerlerinde 2 çalışanın ifadesinde İş Güvenliği Uzmanımız Ergün KESKİN'di demeleri isg katip kadar delil sayılıyor.
    Katip işini gerçekten merak ettim
  3. Ergün KESKİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96619
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim iş güvenliğinde tecrübem olmadığı için işi iyice öğreninceye kadar risk alamayacağımı söyledim.
    Onlar da sizin isg katipe giriş yapılmaz sahada bizimle işveren arasında koordinatör olursunuz.
    İletişimi sağlarsınız dediler.
    Ben tecrübe kazandıktan sonra inşaatlarda çalışabileceğimi düşünüyorum.
    Sonuçta çok spesifik gelmiyor. Bu konuda ilerisini düşündüğüm için çalışmak istiyorum. OHSAS NEBASH vb.
  4. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    güzel OSGB bulmuşsunuz demek ki. Tecrübe kazanmaya değer fakat inşaatlar en spesifik yerlerin başında gelir tabi ne inşaatı olduğuna bağlı olarak
  5. kenan aldemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    23242
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bana pek inandırıcı gelmedi. Madem sertifika kullanılmayacak, OSGB aynı görevi tecrübeli bir C sınıfı uzmana da yaptırabilir. Hem koordinatör vasfını sertifika değil, saha organizasyonu içindeki bilgi ve tecrübeler sağlar. İşin içinde osgb varsa birkez daha düşünmenizi tavsiye ederim.
  6. Mürüvet ÇAVUŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57421
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    OSGB olarak İSG Katip üzerinden işyeri sınıfına uygun uzman ataması yapılmadan işyerine hizmet veremezsiniz. Siz işi öğreninceye kadar İSG Katip üzerinden giriş yapılmayacaksa OSGB nasıl hizmet vericek firmaya çözemedim doğrusu.
  7. barış mantaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    57204
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şöyle bir şey yapma ihtimalleri var sizi koordinatörlük yapacağınız inşaata gönderip atamanızı farklı firmalara yapabilirler. Atamanız olan firmalara C sınıfı uzman gönderip ( sadece göstermelik bu) (Bunlar küçük çapta inşaatlar olabilir.) iki taraftada işi yürütebilir. Daha önce bir c sınıfı arkadaşın başınada gelmiş kendisi bir inşaata görevlendirilmiş ki bu görevlendirme sistemden olmuyor yasal olarak uzmanlardan bir tanesinin işyerinin tehlike sınıfını karşılaması yeterli. Kağıt üzerinde A sınıfı duruyor ama c sınıfı uzman tam süreli görevlendirilmiş isg katip te bu inşaat için atama olmadığından uzmanın süresi var. osgb de bu uzmana başka firmalar atamış ama uzman arkadaş isg katip e bakmadığından atamaları da görmemiş bu şekilde aylarca çalışmış. İşin komik yanı bu uzman arkadaşın sigortasınıda yatırmamışlar. Hala bu osgb de çalışıyor...
  8. Ergün KESKİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96619
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar ilginiz ve paylaştığınız tecrübeleriniz için teşekkür ederim.
  9. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar
    Şunu göz ardı etmemek lazım. İSG KATİP ataması olmadan şirket içinde İSG Koordinatörü olunması sorumluluktan sizi kurtarmaz.
  10. ömer293 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    95379
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    belediye güvenlik
    selam arkadaslar ısg uzmanı oalrak 8 aydır isg katıpte ıçe gorevlendirme yapılmıs.daha yeni ogrendim.içe gorevlendirme hizmetten sayılıyormu. b sınıfı uzmanlık sınavına girebilmem ıcın.ilerde bir sıkıntı olusurmu
  11. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet içe görevlendirme hizmet süresinden sayılmıyor
  12. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaatlar tehlike olarak dinamik bir yapıda olduğu için arkanızı döndüğünüz an herşey değişiyor yani işi öğrendikten sonra bile sorumluluktan kurtulmak mümkün olmuyor. Konuya gelecek olursak eğer hiçbir evrağa imza atmaz isg katip atamanız yapılmaz ( isg katip olayının tamamen kaza sonrası bakılacağına çok ihtimal vermiyorum )ise iki kişinin şahitliğini kimse takmaz. Şahitlikten herkesi yargılarsalar kimse uzman tutmaz iki kişiye üç kuruş verir uzmanımız kamil dedirtir.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Eylül 2016 ---
    bir de osgb'nin firma ile yaptığı ticari sözleşmeye bakın uzman atamak zorunda olan bir osgb işleyişi eksik yaparsa osgb mesul müdürünü cezalandırırlar :)
  13. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    isg koordinatöründen kastınız sağlık güvenlik koordinatörü ise işveren veya proje sorumlusu tarafından ataması yazılı olarak yapılır. Arkadaş böyle bir atamanın altına imza atmaz bence
  14. yasin pelit İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    atamayı boş verhocam ne veriyorlar ?