1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzmanın yanında c sınıfı olarak çalışmak

Konusu 'Kariyer Bilgi ve İpuçları' forumundadır ve Alper Akpunar tarafından 24 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

  1. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

    • Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    merhaba arkadaşlar, nasip olursa haftaya tünel inşaası çalışmalarında A sınıfı uzmanın altında C sınıf olarak çalışmaya başlıcam. bu ne şekilde oluyo? tüm yetki A sınıfındamı oluyo? benim imza egitim verme yetkim varmı? ve nereden başlamalıyım???
  2. Fatih Yavuz İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    38627
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Medikal
    Asistanlık yaparsınız diye düşünüyorum.. Bizim grup şirketlerimizden birinde bu şekilde bir durum var. a sınıfı uzman yanında 2 tane c sınıfı uzmanı getirip gerekli notları tutturuyor. Eğitimlere kendisi giriyor. bazen c sınıfı uzmana verdirtiyor. Burada önemli olan çalışacağım kuruluşta c sınıfının yetip yetmediği bence.. A sınıfı uzman olmasa Sen tek bakabiliyor musun?
  3. burakhanbulut İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar. Sizinle çalışmak isterim.
    İş sağlığı ve güvenliği bölümünü Yıldız Teknik Üniversitesinde bitirdim, bu işin içindeyim. (İş Sağlığı ve Güvenliği teknikeriyim).
    İş sağlığı ve güvenliği mevzuat ve deneyimlerime güveniyorum.
    Şu an Kasım sınavına hazırlanıyorum. Şantiye ve fabrika bilgilerim vardır.
    İsterseniz e-mail veya telefon numaramıda verebilirim.
  4. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Tüm sorumluluk A sınıfı Uzmanda imza yetkisi onda başkada birşey yok onun yokluğunda eğitimleride verebilirsin... :)
  5. çok tehlikeli bi işletmede a sınıfı uzman var diyelim.bizde c sınıfı uzman olarak aynı işletmede işe başladık isg katipte bu durumda çalışan c sınıfı uzmana onay verilir mi ?
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    550 çalışanlı bir firma ise 500 kişi için a sınıfı tam zamanlı
    geriye kalan 50 kişi için kısmi süreli c olabilir
    bu şekilde uygulamalar mevcut
    yanlış sa düzeltin arkadaşlar
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    doğrudur. İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Madde 7 (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
  8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    eyvallah
  9. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    sanırım sizin katip üzerinden girişiniz yapılmayacak aktif olarak igu olarak gözükmiceksiniz
  10. cemal karadeniz İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    43593
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet verilir. Sistemde A sınıfı kayıtlı ise isg-katip otomatik olarak c kayıtınıda açıyor..
  11. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Bu yönetmeliğe göre ,diyelim 700 kişi çalışanı olan çok tehlikeli işyerinde, C sınıfı 500, A sınıfı uzman kalan 200 kişi için belgesini kullanamıyor. A sınııfı uzman ilk 500 çalışan için uzmanlık hizmetini veriyor,C sınıfı uzman da 200 çalışana hizmet veriyor. Bu nedenle de A sınıfı uzman sayısı az olduğundan sıkıntı yaşanıyor.(Sesli düşünüyorum:)
  12. isg katipten onay aldıktan sonra sıkıntı yok..işveren isterse c sınıfı uzmanı tam zamanlı çalıştırır
  13. çok tehlikelide 500 çalışan icin ayrılması gereken süre uzmanın aylık çalışma süresini doldurmaz ki 50 çalışan içinde ayrı uzman görevlendirilsin anlamadım ben bu yönetmelikte yazanı..
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet aylık çalışma süresi ile tam zamanlı süresi birbirini tutmuyor işin güzel yanı da bu zaten :)
  15. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    mevzu bahis olan çok tehlikeli işyeri değil mi
    çok tehlikeli 500 kişiye 1 A sınıfı
    tehlikeli 750 kişiye 1 A-B sınıfı
    az tehlikeli 1000 kişiye 1 A-B-C sınıfı
    tam zamanlı iş güvenliği uzmanı bulunmalıdır.
  16. Duygu Şenuz İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    57834
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ANKA TOPRAK ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
    Merhaba 256 çalışanı bulunan çok tehlikeli bir iş yerinde A sınıfı uzmanın yanında (A sınıfı Uzman 2016 da tam zamanlıya geçecek) C sınıfı uzman kısmi süreli olarak çalışabilir mi? Kısmi süreli olmasının nedeni normalde o firmada başka bir görevde olup 2 gün C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı yapabilir mi? İsg katipte ataması yapılabilir mi? Teşekkürler..
  17. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    evet aynen dediğiniz gibi görev alabilir. Çünkü yönetmelik sadece tam süreli uzmanlık yapanların sertifikalarının iş yeri tehlike sınıfına uygunluğu aranır diyor.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Aralık 2015 ---
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

    MADDE 7
    (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  18. ergulkaynak İSGforum Üyesi

    Sertifika Numarası:
    96616
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    ....


    İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile Çalışma Usûl ve Esasları


    İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

    MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

    (2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

    (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

    (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

    (5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.


    Arkadaşlar yukarıda kanun maddeleri ve fıkraların çokta açık olduğunu düşünmüyorum.
    (3). fıkrada tehlike sınıfı dikkate alınarak 1 tam süreli iş güvenliği uzmanın yanında artık süreler için (tam zamanlı uzmana ihtiyacın olmadığı süre) sertifika sınıfı önemsenmeyen ikinci bir uzmanın görev alabileceği şeklinde ifade edilmiş. bu paragraf sadece toplam sürenin 2 uzmana yeteceği düşünülerek (bir tanesi tehlike sınıfına uygun tam zamanlı) belirlenmiş.

    Bu fıkranın saha uygulamalarında yeterli olmayacağı görüldüğü içinde (5). fıkra yönetmeliğe eklenmiştir.
    (5). fıkrada tam zamanlı uzman sayısının 1 den fazla olduğu durumları ifade etmek için kullanılmış olup çalışma sürelerinin eksiksiz kullanılması şartıyla 1 tam zamanlı uzman ve geriye kalan süreler içinde (burada geriye kalan sürede 1 veya daha fazla tam zamanlı uzman ve kısmı süreli uzmanın görev alabileceği süre) tehlike sınıfı önemsenmeyen uzmanların görev alacağını ifade etmektedir. (en az vurgusundan ben bunu anlıyorum)

    örnek; çok tehlikeli sınıfta yer alan 570 kişinin çalıştığı bir işyerinde, (2016 için)
    1 adet tam zamanlı A ya da B sınıfı uzman (250 kişi için 1 tam zamanlı uzman) (bir üst sınıfa bakabildiği için B sınıfı)
    1 adet tam zamanlı tehlike sınıfı önemsenmeyen iş güvenliği uzmanı (250 kişi için 1 tam zamanlı A-B-C)
    yine kalan süre için (2800 dk) tehlike sınıfı önemsenmeyen (A-B-C) iş güvenliği uzmanı görevlendirir.

    Daha net bir ifadeyle 1 adet tam zamanlı A sınıfı uzman, 1 adet tam zamanlı C sınıfı uzman ve 2800 dk süreyi tamamlayacak C sınıfı uzman.

    Burada (3). fıkra dikkate alınınca ikinci tam zamanlı uzmanında tehlike sınıfına uygun olması gerektiği anlaşılıyor ama eklenen (5). fıkra açıklayıcı olarak kabul edilince durum ifade ettiğim gibi oluyor sanırım.

    Ben kanunu böyle yorumladım umarım yanılmamışımdır!!!
  19. Anıl Keskin Haber Grubu

    • Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bana inşaatta çalışmaya başladığım 2011 yılını ve ilk A ile karşılaştığım günü hatırlattın :D

    [​IMG]