1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SEÇİLMİŞ DETAY İNŞ..MAD.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.
    10 dan az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde duyduğuma göre sgk nın isg uzmanı ve iş yeri hekimlerinin maaşlarını karşılama haberlerinde ücret çok komik miktarda 150 tl gibi bu çok gülünç bir durum hangi akla hizmet bu rakamları veriyor? gerçek te piyasadauzmana ve hekime ödenen maaşlar nekadardır aydınlatırsanız sevinirim
  2. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar bi konundan bahsetmek istiyorum.Bugün bi Osgb ile görüştüm.Asınıfı uzmanların maaşları 3500 4000 civarında olacağını söyledi. Nedenmiş çünkü A ve B sınıfı uzman sayısı patlamış. A sınıfı uzmanın alacağı risk bu ücretlerin karşılığımıdır?
  3. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ne beklıyosunuz kı? hazıran ayında 10.000 lıraydı a sınıfı..tabı bu kadar herkes saldırırsa yakında c sınıfları 1000 liraya a sınıfları 4000 e dusecek sasırmayın...
  4. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    uzmanlık sadece önlem alıp düzeltmek değildir.aynı zamanda iş yerine kefil olmaktır. bu gülünç rakamlarla alınan sorumluluk kıyas edilemez.aynı durum şantiye şefleri içinde geçerli .mmo 2700 tl ücret belirliyor işveren daha az miktara çalıştırıyor. bu günbir çok yapı denetim firmaları ve inşaat firmalarında görev yapan mühendisler asgari ücretten sigortalı gösteriliyorlar ve çaresizlikten durumu kabulleniyorlar.emekli olsalar ellerine 850 tl maaş geçecek hükümet ise durmak yok yola devam şarkısını mırıldanıyor.eeee ne diyelim yorum size kalmış hastalığı gösterip ölüme razı olmak böyle oluyor.
  5. Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    68855
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ha bu arada içinizde hiç sivaslı yok mu ya bir tarafımı eksik hissediyorum
  6. A.Kürşad ATASEVER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70718
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vizyon OSGB
    piyasayı çok düşürüyolar ya ne olcak bilmiyorum
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Hiç meraklanmayın arkadaşlar iş insanın kendisinde bitiyor. 3-5 uzman ucuz pazarlık yaptı diye herkes fiyatları düşürmez yada düşürür kendi bilecekleri iş :cool: o_O
  8. perfect007 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence boyle gıtmez hersey karmakarısık olur
  9. Ahmet Hilmi Demiröz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    71746
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Çalıştığım işyeri OSGB lerden teklifler aldığını ve de işyeri hekim ücretlerinin İGU dan daha yüksek olduğunu belirtiyor. Ücretleri o bu kadar ayağa düşürmeye gerek var mı arkadaşlar...
  10. Cankara İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tabi işyeri hekimi ücreti yüksek olur neden mi tek sınav işyeri hekimi belgesini alıyorlar bitti sen ise C ye gir o kadar para yatır sonra 3 yıl geçsin o da ne B sınavı birde ona para yatır aa o da ne 4 yıl daha bu kez A gelmiş sırada o var birde onun için para yatır kurs ücreti sertifika ücreti vize ücreti of o da ne 10000 tl cepten çıkmış bile ee işyeri hekiminden ne çıktı 2500 tl farka bak bide ücretleri senden yüksek böle adalet olur mu sizce siz düşünün gerisini iş güvenliği uzmanları sizlere sesleniyorum bu işin bir ücreti olur bunun altına düşerseniz köle olursunuz
  11. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Osgb'ler yeni kanunla 1.5 milyon işyerininin bu kapsama gireceğini neden söylemiyor acaba?
  12. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş yeri hekimlerinin ücretleri her daim yüksekti zaten. Sebebine gelince sadece tıp mezunları iş yeri hekimi olabiliyor. Yani bizdeki gibi tüm mühendislikler ,teknik eğitim mezunları, biyoloji,fizik,kimya mezunları yok adamlarda.. tek kalem. Doktorlar.Hadi değiştirsinler kanunu iş yeri hekimini kaldırıp iş yeri sağlık personeli kavramını getirsinler ve 2 yıllık sağlık meslek yüksek okulu mezunlarını , Hemşireleri iş yeri sağlık personeli diye adlandırıp sınavla yetki versinler görelim bakalım fiyatları nerelere düşüyor.
  13. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    İş yeri hekimleri hakkında değişik düşünceler söz konusu. tehlike sınıflarına göre sertifika şartı aranmadan bakabilme konusunu duymuşsunuzdur. Bu konular hep değişken önemli olan dik durabilmekte. Hem hekimlerin fiyat politikasının olmasının temel sebebi odalarının olması zamanla bizim odamızda olacak o zaman ücretler konusunda alt limitler belirlenecek(şimdiden belirleyen dernekler var zaten)
  14. Nurbanu Kocabas İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    yok
    İşin içine rekabet girdi mi fiyat aşağı çekiliyor tabi bu işverenin kendi düşüncesi. Eskiden rekabet edecek kadar A sınıfı uzman yoktu artık sayı arttı millet de sanıyor işsiz kalcam, teklif edilen ücreti kabul ediyor halbuki bilinçli davranmak ve işverenlerin bizlere mahkum olduğunu bilmek gerek.
  15. Melih Şendoğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    31757
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Uzman meslektaşlarım , neye güvenerek neye dayanarak bu kadar düşük ücretleri tercih ediyorlar ve piyasayı düşürüyorlar . Ama hala şunun altını çizerek söylüyorum . Henüz piyasa belli değil arkadaşlar,OSGB 'ler şu anda sazan avlama peşindedir,piyasayı bizler igu'lar belirleyeceğiz,bu kesin. Lütfen ücretlere dikkatli yaklaşalım,diğer uzmanları ve kendiniz tehlikeye atmayın .
  16. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Arkadaşım böyle yazmak istemezdim fakat gerçekten de saçmalamışsın. Nasıl bir düz mantıktır diye düşünüyorum.

İş yeri hekimi dediğin kişi zaten doktor. Yani bu ülkede iyi bir meslek denildiğinde ilk akla gelen mesleklerden biri. Zaten iyi bir statüsü ve kazancı var. Türkiye'deki hekimlerin yarısının işyeri hekimliği belgesi mevcut fakat çok azı bu işi yapıyor. Yani yapma gereksinimi bile duymuyorlar.

Eğer aynı koşullar mühendislerde ve iş güvenliği olabilecek teknikerlerde de olsa iş güvenliği uzmanlarının da maaşları yüksek olurdu.

Ama sen çok çok çok saçmalamışsın. Bu ülkede atıyorum 2 bin lira gelirli garanti bir işe girebilmek için 20 bin-30 bin tl'yi yetkili kişilere rüşvet olarak vermeye hazır olan hatta veren inanamayacağın sayıdaki kişi vardır. Yani senin normal koşullarda a sınıfı uzman olarak 2 ayda çıkarabileceğin bir rakam 10 bin tl. Herkes de bu parayı çıkarabileceği için bu furyaya dahil oluyor. Normal sektörümüzde zor koşullarda çatlasak 3 bin tl'yi zor buluyoruz. Ama iş güvenliği uzmanı olarak daha fazla alabileceğimizi düşündüğümüz için bize cazip geliyor. Doktor adamda böyle bir endişe var mı? Kapı önüne konulma veya gelecek endişesi var mı? Yok. O zaman istemek hakkı.

Normal işinde gelecek kaygısı olmadan, işini kaybetme korkusu olmadan 5 bin tl alsaydın yine İş güvenliği uzmanı olmak için uğraşır mıydın? Evet belki uğraşırdın ama 10 bin-20 bin tl almayı gözüne kestirdiğin için uğraşırdın. Veya hobi olarak kısmi zamanlı yapardın. İşte aynı durum hekimlerinki. Lütfen mantıklı düşün.
  17. Cankara İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kemal kardeşim sen olayı anlamamışsın anlayan arkadaşlar zaten ben yazdıktan sonra anladı iş güvenliği uzmanlarına sesleniyorum dediğim kısmı benim için önemli zaten 1000 tl ye bu işi yapacaksalar eğer bu işi yapmak isteyen arkadaşların önüne engel olmasınlar belgelerini çerçeveletip ona baksınlar sadece bu işe gönül veren kişiler bu mesleği icra etsinler benim gelecek kaygım yok var ise sizde buyrun 1000 tl çalışanlar kısmına katılabilirsiniz.
  18. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    O zaman anlatmak istediklerini anlatamamışsın diyelim. Sınava ve sertifikaya verilen paraları karşılaştırıyorsun ya asıl sorun burdan doğuyor.

Seni ilgilendirmez istersem 500 tl'ye de çalışırım. Senin de hekimler gibi bir farkın olsun ki 5000'den aşağıya çalışma. 1000 tl'ye çalışan doktor gördün mü? Anlamak istemiyorsun ama bu rakamları koşullar oluşturuyor. Eğer iş rastgele veya bilinçle olsaydı hekimlerden de 1000 tl'ye çalışanlar olurdu. Onlar da meslektaşlarına seslenirlerdi 1000 tl'ye çalışmayın diye... Malesef insanlar koşulların kendilerine uygun olmasını istiyor. Ama ortada gerçekler var. Akıllı düşünmek lazım.
  19. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herkes kendi hemşehrisi için konu açabiliyor sitede. Sizde sivaslılar için açabilirsiniz.
  20. Cankara İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    herkes bi kampanya başlatmış işyeri hekimleri içinde başlatalım onlarınkide C(az),B(teh),A(çok teh) sınıfı diye ayrılsın :)