1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. e.dpinar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evren Tutuk hiç merak etmeyin daha öncede söyledim biraz sabırlı olmak lazım. A sınıfı uzman 2000 liraya anlaşıyosa bu işi hiç bilmiyor demektir. işin ciddiyetinin aldığı sorumluluğun farkında değil demektir. eğer farkında olsaydı o paraya bukadar ciddi bir sorumluluk almazdı.alamazdı. umarım olmaz ama kaçınılmaz olarak başına bir olay geldiğinde anlıyacaktır. biraz sabredin bir süre sonra işini iyi yapanlar sıyrılacaktır diğerlerinden en azından ben öyle umuyorum...
  2. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Burda her şey dahil 15 kişilik şantiyeye osgb 750 tl fiyat verdi. (işyeri hekimi dahil)
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    tanıdığım bayan kuaförü dün rica etti bir bakar mısın dedi benim dükkana..rd dökümanlarına baktım; 1-çasgem çasgemden kontrol listesini renksiz sayfaya tasarlamışlar üzerine evet hayır kodlamalar yapmışlar.
    2-işyerine formla beraber gelen uzman kafasındaki klasik tehlikeleri öne sürerek başlamış olaya( kaçak akım rölesinin uygunluğu, uyarı levhaları, yangın tüpü asılma noktası işareti vb...)..

; kadın yapmış siyah çerçeveden sarılı uyarı fakat silindirden, sordum uzman bilgilendirmedi mi detayını ?hayır..
    kaygan zeminden bahsederlerken, şu merdivenlere almanız gereken önlemlerden bahsettiler mi?..hayır..
    peki uzman arkadaş siz bayan kuaförlerinin işyeri hekiminden ve uzmandan uzun süreli hizmet alınması gerekliliği, sadece risk çalışması uyduruktan acil durum planı( içerisinde adres xxxxx serum fabrikası yazan)..konusunda bilgilendirme öneri yapmadan paranızı alıp kaçmayı tercih ederlerken sizin şuan suçlu pozisyonda olduğunuzdan dahi haberiniz yok..dedim..bu iş bu kadar basitse ben size bedavaya da hazırlardım siz kendiniz de hazırlayabilirdiniz bu dökümanları bir uzmanın imzası şart değil..uzmanın imzası da yoktu..bir danışmanlık ve eğitim firmasının kaşesini kullanmışlar..eğitim konusunda değinince gözleri büyüdü..ondan da haberi yokmuş..siz meslek odalarıyla iletişime geçin onların anlaşmış olduğu osgb den paket hizmet alacaksınız dedim..ali üstün nekadar net görmüş; çoğu işyeri sahini daha olayın içeriğini bilmiyorlar, ziyaret edilmiyorlar, edilse de kısa yoldan parayı alıp kaçmaya bırakıyorlar..insan bir bilgilendirir anlatır, insan ekmek yiyeceği yasanın güzelliklerinden onur duyarak anlatır...
  4. Can Koral İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50445
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    en son güncel fiyatlara anlaşanlar var mı arakdaşlar piyasa durumu alalım?
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bireysel çalışan uzmanların küçük işletmelere hizmet sözleşmesi ile anlaşması hem zor hem işverenler için sıkıntı..fiyatları da osgb ler belirliyor..piyasa mı?..xx plaza 7 katlıdır, en üstteki iki kat bir işveren aitti çalışmayı yaptırdı..alttaki 4 kat farklı bir işverene ait; her bir kat için ayrı ayrı risk değerlendirmesi çalışması yapacağımı söyledim ve 1750 tl de anlaştık..
  6. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Can Koral
    Belki de o incelediğiniz haltı karıştıran uzman sıfatı olmayan bir çakaldır. Sahte doktorlar bile gördük. İş güvenliği uzmanıymış gibi yapmakta ne var? Karşıdaki bilmiyor ki!
  7. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Evet arkadaşlar kim ne fiyatlarla çalışıyor sağlam istihbaratı olan arkadaşlar burda paylaşalım.
  8. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9108
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Beta Elektrik
    Arkadaşlar,
    Serbest çalışan A sınıfı bir meslektaşınızım. Ben tehlikeli işyerleri için saati 100 TL ile 125 TL arası çalışıyorum. Bu fiyat 5 6 çalışanı olan inşaatlar için aylık 750,00TL - 1500 TL oluyor. Çalışan sayısı çok fazlaysa bu rakam saati 75 TL'ye kadar düşebiliyor. Saati 30 40 TL gibi fiyat öneren OSGB'lere ise sadece gülüyorum. Bütün işi ben yapacam. Doktor hiç uğramayacak bile. Sonra benden fazla para kazanacak. Kimse kusura bakmasın. Ben o doktorlardan çok daha fazla zor bir okulu bitirdim. Aldığım iş güvenliği uzmanlığı eğitimi çok daha zordu. Ben bu işe emek veriyorum ve iş kazası olduğunda mahkemeye ben çıkıyorum. Doktorun benim 1/5'im kadar maaş alması çok doğal.
  9. Kemal KILINÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Şahit olduğum bir durumu aktarayım:
    Daha önce 9 çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan iş güvenliği açısından son derece uygunsuz bir işletmeye 600 TL+KDV fiyat verilmiş ve anlaşılma safhasına gelinmişti. Şimdi başka bir OSGB buraya 250 TL+KDV fiyat veriyor. Haliyle işveren burayı düşünüyor. Saldırılan üretim tesislerini görseniz, sürekli kazaların olduğu ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelerin çoğunun yapılmasının imkanı olmayan işletmeler. Tabi ki başrolde genç, çalışma hayatı görmemiş OSGB çalışanı arkadaşlar...
  10. Abdurrahim Çiftçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    84395
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    siz beğenmemeye devam edin millet malı götürüyor...
  11. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    doktor ve hemşire yoksa, arada osgb de yoksa, kdv de ödemeyecekseniz dediğiniz fiyat uygundur..
    bana söylenen, doktor, hemşire, igu, aylık kontroller, eğitim, rd, kdv dahil 450 tl.. tamam rd ve eğitim bir kere yapılıyor.. ya dierleri? igu ya burdan 50-80 tl arası bişi düşer.. acımasız bir rakkam.. ya herkes bireysel çalışsın, yada yapmasın arkadaşlar. ama dikkat, bireysel çalışmakta yasa ile biraz engellendi. eğitimi kimler verebilir sorusuna dikkat etmek lazım..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Şubat 2014 ---
    bu yaklaşım tarzını beğendiğimi söyleyemeyeceğim. sanırım siz daha uzman adayısnız..
    250 tl nin malı götürmek olduğunu düşündüğünüze göre sertifikayı alınca bu işi 50 tl ye yaparsınız..
    sizin sonunuzu iyi göremiyorum.. umarım parasını aldığınız iş yerlerinde ölümcül bir kaza olmaz.. o zaman sizi kimse kurtaramaz..
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Merak ettiğimden dolayı soruyorum.
    RD için iş yeri hekimi ile siz mi anlaşıyorsunuz?
    Böyle bir çalışma için ne kadar ücret talep ediyorlar?
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    saatlik hizmetimi kişi başı için 80 tl nin dibinde tutmayın ve yakın bölgelerde; 6-7 işletme yahut 10 çalışana kadar olsun ki bir gelişte 500 tl den 1000 tl ye kadar kazanabileyim diyor benim görüştüğüm doktor..ortalama olarak işyeri için 200 tl istiyorlar bu daha açık..
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    ali bey..ayda 400-450 hizmet sözleşmesi için ortalama rakam yılda yapar 4500 tl ,aynı vurgulardan bahsediyoruz birbirimizi yanlış anladık sanırım..hekime uzmana 200 tl aylık düşüyor böyle olmalı, osgb lerin uygulamasında yıllık hizmet neredeyse 800 tl lere kadar düşüyor, fakat kendileri batacaklar uzman maaşı vergiler derken döndüremeyecekler..onlar sürümden kazanmaya çalışıyorlar, düşük fiyat hızlı çalışma ve dikkatsizlik artıyor ..umurlarında değil, ben siz ve arkadaşlarımız bazı işyerlerinde yapılmış olan çalışmaları inceledik, adamlar işyerinde önizleme yapmıyorlar ve uğradıkları gün kontrol formlarıyla düzenleme yapıyorlar ve basmakalıp talimatları söylüyorlar eğitimi doğru düzgün vermiyorlar sertifikalandırıp gidiyorlar..benim bazı işyerlerinde rastladığım durumlar..az tehlikeli sınıflarda ben ; kırathaneler, ganyan bayileri, ofislere adapte oldum ve işvereni yasal gerekliliklerden bilgilendiriyorum, risk analizi çalışmasını eğer yapabilinirse işverenin de hazırlayabileceğini açıklıyorum , illa bir uzmandan yardım alınmasının şart olmadığını kesinlikler iletiyorum..ve işveren diyorsa ki ben uğraşamam bir an önce hazırlansın kurtulayım derse ben çalışmalara başlıyorum ve benim risk analizi için ortalama fiyatım 300 tl..dünya kopsa iş patlasa kaçacak olsa da 250 tl ye inmeye gönlüm razı kalmıyor, eğitimleri de benim arkadaşım düzenliyor ve arkadaşım da böyle olmasını istiyor piyasayı düşürmeyelim doğan diyor..ucuz yapan yapsın biz yapmayalım kaliteyi yüksek tutalım diyor..
  15. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    OSGB sahiplerinin hiçbir sorumluluğu yok biraz da bundan kaynaklanıyor. OSGB'de çalışan mesul müdür, uzman ve hekimler herhangi bir problemde okkanın altına gidecek olan kişiler, OSGB sahibi açısından yükümlülük olmadığı için mesele de yok. :)

OSGB sahipleri her durumda uzmanla el ele tutuşup gitseler olanların hesabını vermeye bu iş böyle olmaktan yavaş yavaş çıkar.
  16. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    doktor için aile hekimliğine gidin arkadaşlar.. hizmet verdiğiniz kuruluşlarn yakınındaki aile hekimliğini bulun, yöneticisi ile konuşun. yeni yasa çıktı biliyorsunuz. henüz uygulanmıyor ama sonuç olarak yasa var. kimse bişi diyemez. siz yeterki aile hekimliği ile konuşun.
    onlarda bakanlıkla irtibata geçsin.. isg katip olayı mayıs ayında başlayacak deniyor ama şimdiden sormak lazım.. böylece igu tek başına kalmamış olacak. aile hekimlerinden destek almış olacak ve maliyetler düşebilecek..
  17. 1 kişi de demiyorki kardeşim a sınıfıyım 3 bin benim için iyi rakam çalışırım size ne diye...çıkın söyleyin arkadaş kimse sizi öldürmez ...
  18. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Ali bey mayısı beklemeye gerek yok. Şu anda yapılabiliyor. Hatta ben bir tanesiyle anlaştım bile. İSG katibe girişi yapılabiliyor. Yalnız tek sıkıntımız var ama gayret edersem aşarım diye düşünüyorum. İşyeri hekiminin işini yapabilmesi için cihazlara ihtiyacı var. Onları ve ortamı bir şekilde tedarik etmem lazım.
  19. Ali Ustun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    oo bu süpermiş bu durum Murat Bey.. bana bu bilgiyi sgk dan vermişlerdi.. ama desenize hangi bilgiyi sgk doğru veriyorki değil mi..;)

doktorla kaça anlaştınız diye sorsam sakıncası yoksa?
    birde malzeme konusunda, aile hekimliğinin malzemelerini kullanamıyorlarmı?
  20. aydinmollaoglu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7137
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    A sınıfı 2000 liraya mı başladı. Bu nedir ya hakikaten işler iyice düşmüş. Uzmanlığın sonu geldi galiba :(