1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

A sınıfı uzman sayısı patladı ücretler düşüşe mi geçti!

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Muhammed Fatih SEÇİLMİŞ tarafından 15 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İşyeri hekimleri OSGB açmaktan başka bir iş yapmıyolar ki ama..İstisnai durumlar dışında işyeri hekimleri uzmanlardan daha etkin diyebilirmisiniz hayır..doktor 10 sene okur sonra iş hayatına atılır..mühendis 10 sene sürünür sonra mühendis olur..arada bir fark yoktur benim için..çalışma hayatı türkiyede yüzüklerin efendisindeki orta dünya gibi değişik..:)
  2. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

• Bölüm Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    66039
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Aklıma düşürdün şimdi. iki kulenin dvd si vardı. bu saatte iki kule yimi seyretsem. 3 saat sürüyor..Olsun sabaha çok var.. seyredeyim ben...
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    isggm kurum dışındakilere iş güvenliği uzmanlığı sertifikasını verirken, isggm'de görev yapan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarını alırken uyguladığı kaynak bölümleri baz almış, mühendis, mimar, fizikçi, kimyager gibi farklı meslek gruplarının seçilmesi bunlardan birisinin diğerine karşı üstün olduğunu göstermiyor. yüzlerce, binlerce farklı işyeri türü ve buralarda yapılan iş, kullanılan teknoloji mevcut dolayısıyla herkesin her işten anlaması mümkün değil. bence iş güvenliği uzmanları birbirinin mesleğini küçümseyeceğine, işte bunlar yüzünden böyle oldu denileceğine saygı duyulursa ve birlik olabilirse daha çok yol katederiz.

şu açıdan bakarsanız her hekim hemen iyi hekim olmuyor, çok iyi eğitim alanlar kendini yetiştirenler de var, o düzeyde olmayanlar da var. ama dikkat ederseniz hekimlerin hiçbiri forumlarda birbirleri hakkında atıp tutmuyor. bu karmaşa iş güvenliği uzmanlarında var.

önemli olan 900 A sınıfı varken 30.000 TL maaş alabilmek değildir, önemli alan 10.000 kişi varken fark yaratabilmek ve kalitesiyle yine bu düzeyde maaş alabilmektir.
  4. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Gardaşşş sivası severim ben;)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Emre Yiğitarslan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kalite tesadüf değildir. Kendi kalitenizi kendiniz oluşturacağınız gibi kendi çalışacağınız ücreti de kendiniz belirlemeniz gerekli. Her anlamda profesyonel yaklaşım ön planda olmalı. Önemli bir nokta ; Kalite ile ücret her zaman birbirine endekslidir.
  7. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Her yıl 1500-2000 ölümlü, yaklaşık 80 bin iş kazası oluyor. Bir işyerine iş güvenliği uzmanından hizmet alınması kazaları sıfıra indirmiyor.

Bütün kazalarda sorumlu aranır. Eğer uzmandan hizmet alınmazken kaza olursa işin sahibi sorumludur. Fakat uzmandan hizmet alınırken kaza olmuşsa uzmanın ceza almaktan kurtulması zor. Gerçekten zor.

Neden 15-20 yıl müfettişlik yapıp A sınıfı uzman olarak bakanlıktan ayrılan ağabeylerin hepsi, gidip 30 bin TL ücretle 500 işçi bulunan çok tehlikeli tesislerde tam süreli olarak çalışmıyorlardı? Çünkü hepsi işçinin eğitim-bilgi düzeyini, işyeri ortamlarını, işverenin iş güvenliğine ve diğer kurallara ne kadar önem vermediğini biliyorlar. Eninde sonunda bir kaza olacağını biliyorlar ve aylık 30 bin TL'ye bu riski almıyorlardı.

Uzmanlık hizmeti vereceğiniz işyerinde kazaları önlemek için durmadan çalışmalı, önleyemeyeceğiniz olaylardan sorumlu olmamak için de uygun eğitimi vermiş, talimatları hazırlamış, defterleri işlemiş, uygun önlemin alınması için görüşünüzü bildirmiş ve kayda almış olmalısınız. En küçük eksiğiniz kalmamalı ve soruşturma sırasında bunu ispatlayabilmelisiniz. Kaza olduğunda kendi lehinize olacak delillerin kaybolmaması ve soruşturma tutanağına girmesi için dikkat etmelisiniz. Maddi delil olmalı. Şahitlere güvenemezsiniz. İki kuruşa sizi satarlar. Üstelik işyerinde her şeye karıştığınız için pek dostunuz da olmayacaktır.

Şimdi ben dahil binlerce yeni A sınıfı uzman devşirildi. Fakat bunların hepsinin çok tehlikeli işlere talip olabileceğini zannetmiyorum. Tersane, maden, kompleks inşaat gibi işlere başvuracak A sınıfı uzman sayısı ne kadar olabilir ki? Bu tür işler yapılırken 2014 yılında yine kazalar olacak ve bu cesaretli uzmanların belki 500 tanesi savcıya ifade verecek. Umarım çalışmalarını düzgün ve eksiksiz yapmış olduklarını ispat edebilirler.

Çok tehlikeli sınıfta 400-500 çalışanın olduğu bir işyerinde bu iş 10,000 TL'den 1 kuruş aşağı yapılmamalı. Çok tehlikeli bir işyerinde 300-400 işçi varsa iş kısmi süreli de yapılmamalı. Bakanlık rakam uydurup 1000 işçiye bakılabilir diyor. Bilimsel bir dayanağı yok. Düşünün çok tehlikeli bir iş yerinde 700 işçi çalışıyor ve siz tek başınasınız. Konuyu az çok bilip size evrak işlerinde yardımcı olacak ikinci bir uzman bile yok. Olur mu öyle iş?

Bakalım piyasa bana ne gösterecek? Tek iş bulamayan ben olacağım belki.
  8. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    eksik hisetttme gardaşımm sivasliliar her zman her yerde illah vardir :)))
  9. Cem Döner Haber Grubu

• Haber Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Ford Otosan A.Ş
    sonuna kadar size katiliyorum cok güzel bir yere deginmisiniz bence tebrikler
  10. İsmail İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Demir-Çelik Sektörü
    Arkadaşlar şimdi ücret konusu gündeme geldi diye ne oldu da sardınız yine fen-edeb. lılara! Müh. olsun da çamurdn olsun felsefesini ve milliyetçiliğini bırakın artık. Müh. olunmaz illa müh. okunur değil mi? Gelsin kendi alanımdaki müh. arkadaşım İSG ise İSG, ÇEVRE ise ÇEVRE, KALİTE ise KALİTE, ÜRETİM ise ÜRETİM.....
    Diyorsanız ki bu forum MÜH. lere ait bilelim ve almayın diğer meslek gruplarını OK!
    Yok devlet UZMAN sıfatını getirdi ama ben yine de bildiğimden şaşmam İSG Müh. tanırım diyorsan diyecek birşeyim yok!
    SONUÇ OLARAK HERKES İŞİNE BAKSIN....
  11. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @İsmail
    Bu başlık altında kimse sadece mühendisler uzman olmalı dememiş. İlgili mesajı tekrar okudum. Söylenen şu; Tıp doktorları da İG uzmanları da her işyeri için hemen hemen birebir oranında gerekli. (Çalışma süreleri farklı biliyorum) Fakat tıp doktoru sayısı zaten kıt olan bir ülkedeyiz. Diğer yandan İG uzmanı olabilecek kesim ise geniş. Bu açıdan bakınca İG uzmanlarının ücretlerinin düşmesi olası iken bu tıp doktorları için geçerli değil.
  12. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Komik olanı artık A sınıflarından bile CV ve iş tecrübesi var mi diye soruyorlar:)) Artık sınıfı kalmadı bu işin A,B,C yok...Bazıları kaliteli iş yaparsanız fark yaratırsınız demiş. Adam senin kalitene değil ücretine bakıyor. Risk analizi oturupta inceleyen mi var.(istisnalar ayrı)
    Fiyatlar çok düşecekdır orası kesin, iş güvenliği yapanları çoğu parasız, A sınıfı oldum mu al sana 5 bin TL deyince havalara uçacak o kadar adam var ki:) Şimdi azalır ama ileride fiyatlar tekrar normal düzeyine gelecektir. Şuanda kesesi dolan ve sınavlardan hatrı sayılır trilyon kazanan devlet ileride parası bitince cezalara başlayacağı için aramızda ki çürükler gidecektir ve iş güvenliği layik olduğu saygınlığını kazanacağına inanmaktayım.
  13. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    76 bin iş güvenliği uzmanı göreve başlayacak
    -"İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavları sonuçlandı. Yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ile 21 bin 159 iş yeri hekimi görev yapacak"
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği sınavlarının sonuçlandığını belirterek, yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ile 21 bin 159 iş yeri hekiminin görev yapacağını bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 264 bin 132 "çok tehlikeli", 333 bin 250 "tehlikeli" ve 804 bin 771 "az tehlikeli" sınıfına giren iş yeri bulunduğuna dikkati çekti.

İş güvenliği uzmanlığı ve iş yeri hekimliği için 21 Aralık'ta yaptıkları sınavların sonuçlandığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:
    "Yeni göreve başlayacak 75 bin 990 kişi ile sahada toplam 89 bin 867 iş güvenliği uzmanı ile 21 bin 159 iş yeri hekimi görev yapacak. Sınavda başarılı olanların göreve başlaması ile 'çok tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 18, 'tehlikeli' sınıf iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 4, 'az tehlikeli' sınıfı iş yeri tetkikinde uzman başına düşen aylık iş yeri sayısı 11 olacak."

Uygulamalarla işverenlerin cezalandırılması gibi özel bir amacın güdülmediğini vurgulayan Çelik, iş sağlığı ve güvenliği kültürünün Türkiye'de yerleştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Sn.Bakanımızın ilettiği gibi güvenlik kültürü yerleşir ve umarım iş kazaları sayısı azalır.
  14. red45 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Gerçekten sınıf diye bir şey kalmadı. C sınıflarından daha tecrübesiz A sınıfları var. Şahsen tanıdığım daha hayatında risk analizi yapmamış A olan insanlar var. Yıllarca alakasız işlerde çalışıp birinden aldığı akılla sınava girip şansa geçen A ve B ler birsürü... Genel olarak yazılanlardakilere katılıyorum ama birde şöyle inancım varki bu işi gerçekten yapabileceğiniz, gerçekten çalışmak isteyeceğiniz kurumlar sizin sertifikanıza değil tecrübelerinize, performansınıza bakacaktır. Diğer firmalarda ise zaten A da olsan C de olsan senin işini yapmana engel olacak, eline üç kuruş sayıp seni gereksiz bir masraf olarak görecek. Bu firmalarda çalışmayı çok para verselerde istemeyiz zaten. Amacımız işimizi layıkıyla yapabileceğimiz, bizi destekleyen, yardımını esirgemeyen, dinleyen, anlayan, uygulayan firmalarla ve işverenlerle çalışmak. Böyle İş güvenliğine önem veren firmalarda emin olan hakettiğinizin altına düşürmezler ücretleri. Bu ara dediğiniz gibi açıkkgözler düşük fiyata çok çalıştıracak personel toplamaya çalışacaktır ama bununda zamanı var. Ufak sarsıntılarda o çürükler dökülecek, işin zorluğu görünce ya kendisi kaçacak yada birşey bilmediğinden kendi başını yakacak, en olmadı işveren bundan bir performans alamayınca cayacak... Netice şuki arkadaşlar zor bir dönem bizi bekliyor ama ümitsiz değil. Bu işe yıllarını vermiş, kendini geliştirmiş, öğretmiş, öğrenmiş uzmanlar herzaman aranan olacaktır. O fiyat düşüren patron ve uzmanları kale almayın. onlar birbirlerini bulsunlar. Bu işi öenmseyenler ve canla başla inanarak çalışanlarda umarımki birbirlerini bulsunlar.
  15. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    rakamlar bira abartılı geldi.Sınavdan önce zaten 35.000 uzman vardı.bu nasıl bir sınav olduda uzman sayısı 90 bin kişi oldu anlamadım?
  16. Emre Öcal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    77218
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Piyasa koşulları arz-talep dengesi ile ilerlemekte hepinizi malumu olduğu üzere, önümüzdeki sınavlarla birlikte A ve B sınıfı uzman enflasyonu oluşacaktır, doğal olarak fiyatların düşmesi kaçınılmaz. Ki zaten mevcut şartlarda konuşulan rakamlar gerçekten akla ve vicdana aykırı, tamam risk alıyor olabiliriz ama her şeyinde hakkaniyete uygun bir bedeli olmalı. Ben bu durumda OSGB lerin ücret politikasını merak ediyorum. Şuanda Adana şartlarında Çok Tehlikeli işlerde kişi başı OSGB hizmet fiyatı 50-60 TL Arasında bunlar aynı düzeylerde kalır da uzman maaşları 2-3 bin TL de kalırsa birileri birilerinin sırtından iyi para kazanmış olur.
  17. Şu anda sigorta şirketleri A sınıfı uzmanların meslek sigortalarını yıllık 30 bin tl gibi bir ücret karşılığında yapıyorlar,bunu da 9-10 taksit ile tahsil ediyorlar,karşılığında 600-700 bin lira gibi bir cezayı ödemeyi güvence altına alıyorlar,ölümlü bir kaza sonucu mahkeme 950 bin tl ye kadar tazminat ödemeye mahkumiyet verdiğini de çok yakın bir geçmişte internet haber sayfalarında görmüştüm.durum böyle olunca piyasa da konuşulan 4000-5000 gibi maaşlar çok düşük kalıyor,kaldı ki belgeniz 6 ay askıya alındığında OSGB size bu çalışmadığınız aylarda maaşta ödemeyecek.Biz millet olarak bize bişey olmaz mantığı ile hareket eden bir bilince sahip olduğumuz sürece tüm bu yazdıklarım bir çok kişi için anlamsız gelecektir,bunun da farkındayım.Herkes için hayırlısı olsun...
  18. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Ezel hanım ilgili haber,
    İş Kazasında Felç Oldu, 550 Bin Lira Tazminat Kazandı
    30 Mart 2013 16:09
    Kahramanmaraş'ta iş kazası sonucu felç olan 32 yaşındaki Harun Doğan, dört yıllık hukuk mücadelesinin ardından 550 bin TL tazminat kazandı.
    Kahramanmaraş'ta iş kazası sonucu felç olan 32 yaşındaki Harun Doğan, dört yıllık hukuk mücadelesinin ardından 550 bin TL tazminat kazandı. Bu konuları düzenleyen yeni kanunun hem işçi hem de işveren için hayati önem taşıdığını belirten Doğan'ın avukatı Mustafa Akmansoy, "Tazminat, geriye dönük yasal faiz ve mahkeme giderleriyle yaklaşık 950 bin lirayı bulacak. Harun Bey'in davasında, yeni yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın ne kadar ehemmiyetli olduğunu, işçi ve işverenler görmüş oldu. Türkiye'de bu kadar yüksek miktarda verilen bir tazminat yok." dedi.
    Memleketi Gaziantep'ten 2000 yılında Kahramanmaraş'a gelen Doğan, 2005'te bir tekstil fabrikasında depo görevlisi olarak işe başladı. 2007 Haziran ayında, depo kapısının altında kalarak belden aşağısı tutmayacak şekilde yaralandı. Yük indiren bir kamyonun, güvenlik önlemleri alınmayan ve iki tekerlek üzerinde hareket eden raylı demir kapıya çarpması sonucu 500 kiloluk demir yığınının altında kalan Doğan, üç ay tedavi görmesine rağmen felç oldu. Kapının devrilmesine sebep olduğu öne sürülen kamyon şoförü ve fabrika müdürü hakkında, taksirle yaralamaya sebep olma suçundan dava açıldı. Kahramanmaraş 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davada şoför 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, cezası ertelendi. Fabrika müdürününse 5 ay süreyle müdürlük yapmaktan alıkonulmasına karar verildi.
    Kazadan sonra midesi patlayan, kalın ve ince bağırsaklarında yırtılma meydana gelen Harun Doğan'ın beline, üst üste geçirdiği iki ameliyatın ardından platin takıldı. Belden aşağısı tutmaz olan Doğan, bilirkişiden yüzde 100 iş görmez raporu aldı ve iki yıl boyunca fabrika yönetimiyle uzlaşma yolu aradı. SGK'den malulen emekli olan ancak işvereniyle uzlaşamayan Doğan, 2009 yılında Kahramanmaraş İş Mahkemesi'ne müracaat etti. İş kazası sonucu uğradığı işgücü kaybı sebebiyle çalışamayacağını belirterek, zararının tazmin edilmesini talep etti. 2013 Şubat ayında sonuçlanan davada mahkeme, fabrika sahibinin Doğan'a 475 bin TL maddi ve 75 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.
  19. haldunyasar İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    sen gidip osgb ile 1600 tl'ye anlaşırsan sayın C sınıfı uzman arkadaşım kusura bakma piyasayı düşürüyorlar deme çünkü sebebi sensin.
    sorumluluk ve risk ne kadar büyükse alacağın miktar da o oranda olmalı. bugün bir gmy ya da gm'nin yüksek maaşlara çalışmasının sebebi de budur. RİSK ve SORUMLULUK!
    bugün tüm c sınıfı uzman arkadaşlar kendine gelen tekliflere 2500 tl'den aşağı çalışmıyorum dese osgb'ler ya da firmalar mecburen bu paraları vermek zorunda kalmayacak mı? o zaman suçu başka yerde aramak niye? bu söylediklerim A ve B için de geçerli.
  20. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ezel hanım elinize ve dilinize sağlık....